DEPKA XXL

Príspevok v téme: DEPKA XXL
samotqa

Reakcia na www.zdravie.sk
Necitala som to cele kvoli pokrocilej hodine. Ale otazka: co s takym clovekom, ktory spociatku pri liecbe spolupracoval, ale teraz nechce ist ani k lekarovi, aby mu predpisal dalsie lieky? Uz niekolko krat mu ich predpisala aj bez toh,o aby ho videla. Aj ked sa to nesimie, ale inac sa nedalo. Tento clovek funguje normalne. Naje sa, osprchije, zafajci, ked nema cigy ide si ich kupit do obchodu, cely den cumi na telku, ale ked pride cas ist k lekarovi len si dat pradpisat dalsie lieky tak nechce ist. Nepokusil sa o samovrazdu aj ked myslinky tam boli, nie je agrasivny voci inym. Ma vsetko v pazi. Ma maniodepresiu. Do ustavu ho nevezmu ak nie je agrasivny voci okoliu alebo sebe, ak neda suhlas. Neda sa nim pohnut ani apelovanim na city. Mozes sa plazit, prosit, vyhrazat, zmlatit ho, mozes plakat, xodit po kolenach, posobit mu na city, na svedomie, na zodpovednost a nic.... nekomunikuje. Jedine slova: Daj pokoj! Nemas cigu??? Thak a co v takom pripade??? Bola u nas aj obvodna lekarka. Aj ta bola v koncoch: Nic nepomaha. Dostava vsetko co potrebuje. Nepracuje. Ale nechce ist ani sa podpisat na urad prace. Ma f pazi, ze ak nebude spolupracovat, vyradia ho z evidencie. A kto bude platit poistenie? Nasi nemozu donekonecna cvakat. Thak a som zvedava co mi na toto poviete.

pišta

3. Kvalita, kvalita je preňho viac potrebná, ako pre kohokoľvek iného.
Daj pozor na tuky. Šibni mu preto do hotovej polievky oleje., lisované za studena, repkový, olivový, slnečnicový.
.
Určite obmedziť ťažké jedlá!!!!!!!!!
Tatárku, rezniská, údeniny, torty, alkohol....
Ak mäso, tak ryby. RYBY. Niekedy aj sardinky s cibuľou. Bude rozvoniavať, ale to nevadí : - )
Vynechaj aspoň na čas pasterizované mlieko a údené syry. Ak vajíčka, skús zohnať domáce (ja viem ale kde...?)
Biele rožky a chlieb – toto nie je dobré pre nikoho a pre tvojho brata zvlášť.
Tam, kde sa len dá, láduj do neho surovú zeleninu : chce mäsko, daj mu ho ale s kopcom šalátu. Má chuť na korbáčky, posuň mu šalát ku tomu, porajbi mrkvu + kaleráb, alebo mrkvu + jablko (biely cukr radšej do toho nie)
Celozrnné potraviny obsahujú veľa minerálov, vitamínov a vlákniny – B-čka, meď, zinok, síra,...to všetko nevyhnutne potrebuje. Celozrnná ryža, ovos... zakamuflovať do každého dňa...

4. Prekysličovať, ak sa dá.
Aspoň častejším vetraním. Máte psa? Hoď mu ho na krk! Plné koše – vyniesť! Skočiť do obchodu niečo drobné kúpiť „Bež, brácho, ale rýchlo“
O športe sa ani nedovažujem písať.

pišta

1. Očistiť, čo sa očistiť dá.
Možno si počula o LifePak. Existuje džús G3 od toho istého výrobcu, ktorý je mimoriadne silný antioxidant, na prírodnej báze (dokonca 40x silnejší, ako mrkva...) Antioxidant veľmi dobre likviduje voľné radikály, ktorých má tvoj brat asi veľa.
G3 – šup za malý pohárik do čaju, vody alebo iného džúsu. 1x denne stačí, ani brat o tom nemusí vedieť.
Žiadne vysvetľovačky, žiadne prílišné úvahy. Urob grepovo-pomarančovú šťavu a daj mu ju úplne ľahostajne pod nos: „Na!“. Možno okoštuje. Inak tieto šťavy sú tak chuťovo dobré, že im odolá málokto. Táto šťava dobre prečisťuje celý organimus.
Cez deň zaraď bylinné čaje – pre celú rodinu. Brat by neaml mať dojem, že sa naňho niečo chystá – a tak pite všetci nejaký čistiaci čaj. Aspoň 2 týždne, ale tak s citom. Dohliadni, aby lupol do seba aspoň 3 poháre po 2 deci. Bude od nich viacej čúrať, ale to je práve ono.

2. Dodaj mu urýchlene nejaké – serotoníny a dobré cukry.
Apatický mozog má málo – glukózy (naopak, úplne nezvládnuteľné malé deti sú práve často zaplavené bielym cukrom a ich energia, ale nezdravá, nemá hraníc....}
Banány, ale nie veľmi veľa lebo potom zapekajú. Sušené figy, hrozienka, ďatle... výborný zdroj fruktózy aj dobre podporuje peristaltiku čriev. Ešte raz, ovocné šťavy + mrkvová, tie by mali zapadať aj do tohoto rámca úvah...
Vlašské orechy s troškou medu – fajnota úplná. Ale pozor na med, trochu znižuje tlak, ak je ho veľa.Nejako sa pokús ich mu prihrať do jedálnička.

pišta

Samotqa, tvoj brat je asi energeticky veľmi poddimenzovaný. Apatia, nezáujem až nevrlosť zasahuje celý jeho organizmus ale najmä jeho unaveného generála – mozog. Akoby ho po kuse nechávalo celé vojsko…
Čo s unaveným generálom? Priame intervencie nepomáhajú…
A čo tak podporiť vojakov naokolo?
Prezbrojiť vojsko, ktoré ho potiahne?
(Ak má telo problémy, často duša vie byť nápomocná. Ak je duša v núdzi, môže pomôcť telo....)
.
No dobre, ale ako??? Keď samotný generál nemá záujem ani o seba?
Nenápadne...
Obchvatom. Z boku.

samotqa

Ma 22. Kamarati? NIC. Ma f pazi. A ak mu aj volala nejaka kamoska tak jej zlozil.Zmenit prostredie? To by bolo velmi velmi narocne. Nakolko rodicia su v kuse v praci, nie su workoholici, ale musia robit, aby bolo na chlieb a aj na jeho lieky. Ja koncim VŠ. Diplomka, statnice. A nedari sa mi. Dalsi brat ma mladu rodinku. Dalsi tiez. Takze tu nejak nie je priestor, aj keby sme sa pokrajali. Otec ma dve roboty atd. Rozpravat na neho? Mno poviem ti tak, keby do mna nekdo tolko hucal ako my do neho, tak by som radsej zahajila pristup zvany "spravim co po mne chcete a mam pokoj a ticho". Ale nic nefunguje. Plakala pred nim mama, babka, ja, brat, vsetci. Nic na neho neposobi. Ja keby som videla, ze mama kvoli mne pralce, tak to vo mne neco vyvola. Vies preto je pre mna nepoxopitelne, ze tu nic nefunguje. Ax jaj no uvidime co bude. Ale uz to trva dost dlho. Diagnostikovali ho cca pred 2,5 rokom. Mal fazu depky, manie a teraz zas depka. Ale ece rped prvou depkpu mal maniu, len sme ece nevedeli ze to je choroba. Asi tak.

ajja

Samotqa, ja vobec nepochybujem, ze vsetci robite prenho to najlepsie, co len mozete. Ale myslite aj na seba. Je momentalne stav, ktory neviete pohnut k lepsiemu. Verim, ze sa vam to mozno uz dnes podari. Skoda, ze Ti neviem napisat overenu radu. Este ma napadlo: co tak zmenit na par dni prenho prostredie, niekam odcestovat, ak je to mozne? Asi to bude pre Vas narocne, ked brat bude mimo "svojho komfortu", ale moze to zabrat. A co ist sa s nim pozriet niekde na kone do jazdiarne, do botanickej alebo zoologickej zahrady, podla jeho byvalych zaujmov. Mal alebo ma nejakeho kamosa? Zavolajte ho na navstevu, ved on stav kamarata asi pochopi. Mozno prebudite v nom chut liecit sa. A vela nanho rozpravat, ak chce pocuvat. Kolko ma brat rokov?

samotqa

ece k tomu "vyhroteniu do extremu". ano brat asi skusa kde su hranice aj ked ma uz 22 a mohol by mat kus rozumu. no uvidime. lenze mama je makka a furt sa nad nim zlutuje a da mu na tie cigy, a ja si osobne myslim ze jedine cez tie sa s nim da pohnut. lebo nic ine mu odobrat nemozes. jedlo urcite nie, ani kyslik :). takze ja budem podporovat mamu v tom nex neda prachy na cigy a on bude nuteny trochu popremyslat ze co a ako. lebo takto to dalej nejde. ece ze mame tekych dsobrych rodicov co nas podrzia. lebo inac by bol uz niekde na ulici ako bezdomovec a tam by si uz asi nemohol dobvolit utapat sa v depke. viem znie to mozno kruto, ale kto to nezazil tak nepochopi ako to na cloveka posobi.

samotqa

pre ajja. keby brat bral lieky a spulupracoval bolo by vsetko inac. roro je totiz druha faze depresie za tie dva roky co toto oxhorenie ma. a ked je v manii tiez je to sila. to, ze nechce ist ani po lieky, ani na urad, dost narusa zivot. my mu chceme pomoct, ale on to ma f parňzi. niekedy ece spolupracoval. teraz sa asi porejavila zdedena povahova zlozka, taka hlupa zatatost. nepohnes s nim ani keby neviem co.

samotqa

kuki tu pripovidku poznam a je na tom nieco pravdy. ano aj my sme uvazovali, ze treba urobit nieco aby chlapec pocitil nudzu. lebo vtedy musi zacat troska hybat mozgom, ze kde napr. zozenie prachy na cigy. uvazovali sme aj o "vymennom" obchode. Ked pojde k lekarke po lieky, tak az potom dostane prachy na cigy. mno zatial nic. mama tak spravila, ale dala mu prachy ece predtym. tak isiel do obchodu, kupil cigy a sral na nas dalej, s prepacenim.

ajja

Nazov temy "Depka XXL" charakterizuje podla mna ludi okolo choreho a nie choreho. Ten je vo svojom svete, uzavrety a spokojny podla svojich predstav. Moja rada pre okolie: nepripustit, aby vasa depka bola XXL. Striedajte sa pri chorom, ak nemoze byt sam, ale kazdy si zite svoj zivot plny aj ked len malych radosti. Inak vas vsetkych tato choroba pohlti az znici. Neviem ti poradit, ako pomoct choremu.n Ked pacient nechce...ziadna rada neni ucinna.

kuki

xcvb
Vsak som napisal, ze sorry za nesuvisiacu odpoved... ale neodolal som :) a ciastocne som aj poradil. Mam skusenost so schizofrenickym stavom v rodine a viem, ze sa to nedalo riesit bohuzial az kym sa to nevyhrotilo do extremu. Potom sa dalo ukazovat aj riesit... dovtedy sa dalo len prizerat. :(