Poplatky u zubara

Eva531

O cenach tu pisat nebudem, ale zaujalo ma hlavne to, co pisala Rela a ma uplnu pravdu v tom, ze na Slovensku skoro ziaden zubar röntgen v ramci prehliadky nerobi. Ja mam so slovenskymi zubarmi tiez take skusenosti, ze na röntgen v suvislosti s prehliadkou nikdy ziaden zubar neposlal. Ked som uz mala skoro 30 rokov, tak som zacala chodit na jednu sukromnu zubnu kliniku do Bratislavy, kde maju digitalny röntgen a je to jedno z velmi mala miest na Slovensku, kde sa robia prehliadky pomocou röntgenoveho vysetrenia (ak nie jediné). Predtym som chodila k zubarovi v Novych Zamkoch, u ktoreho som mala prehliadku zadarmo, ale nenasiel mi ziadne kazy, hoci som mala vsetky zadne zuby v medzizubnych priestoroch velmi citlive a boleli ma, ked som jedla nieco horuce alebo studene a citlive zuby som zacala mat asi v 16-tich rokoch. Ked som bola u toho zubara naposledy na prehliadke, tak mi ziadne kazy nenasiel, o par mesiacov nato som navstivila tuto sukromnu kliniku a nasli mi tam 14 kazov, na väcsine zubov zasahovali tie kazy hlboko do nervu a musela sa urobit endodoncia, ale ani jeden z tych kazov sa nedal volnym okom vidiet. Röntgen tie kazy ukaze, ale bohuzial väcsina slovenskych zubarov takuto formu prehliadky nepraktizuje a prave v tom ja vidim hlavnu pricinu, preco statistiky dokazuju, ze Slovaci maju chrup v ovela horsom stave ako obyvatelia vyspelych europskych krajin, napriklad Svajciarska. Lebo mnohokrat ked sa takyto skryty kaz v medzizubnom priestore stane volnym okom viditelnym, potom uz je neskoro a zub sa zahcranit neda a ak sa aj nahodou da, tak jedine s pomocou endodoncie.

jimmyx

Dobry den,potrebujem súrne zistit na čo sa mám asi tak pripravit.Zlomila sa mi stolička hore,bola ta aj vypadnutá plomba,zub sa už asi nedá zachránit,teraz trochu pobolieva tak ho chcem dat vytrhnut.
Nemám urobenú preventívnu prehliadku ani u žiadneho zubára nemám založenú kartu,takže asi ich oslovím niekolko a uvidím či ma aspon jeden vezme,ale chcem si nechat len vytrhnut zub,žiadne zakladanie karty,pretože viem že nikto nebere,vraj toho majú vela....
Ale otázka na kolko ma to asi tak može príst,nechat si vytrhnut zub,bez preventívky,zubár sukromný možno nie,tak VZP niečo zaplatí?Plus nemusí to byt hned,tak by si asi nemal učtovat nejaký príplatok za ,,urgentný,, zákrok(nemam napuchnuté nič,ani zápal,len je to hrochu citlivé).
TAkže taká orientačná cena pre stredné Slovensko-Zvolen,Lučenec,BB.
Dakujem.

poliewoocka

Ahojte,
mňa zarazilo, že chodím pravidelne na prehliadky, nemám ani jeden kaz, proste nič. No prišiel aj môj čas a zo zdravotných dôvodov som si musela nechať chirurgicky vyoperovať všetky 4 zuby múdrosti. Dokopy som za to zaplatila 140 eur. Poisťovňa nič neprepláca? Je to normálne? Bolo to teraz, v lete, mám 20 rokov.
Na jar sa mi jedna osmička zapálila, asi 3x mi ho drenovali a za každý krát som platila asi 12 eur. Zubárka mi na to povedala: "toto nie je choroba".
Aký je váš názor?

ivana45

Bodynka, ak tvoj priatel nesuhlasil s trhanim, mal ist k inemu zubarovi a nenechat to len tak.
Tu zubarku chapem, chory chrup sa riesi. nerobi sa na nom prevencia.

Prevencia znamena hladanie skrytych zavad, o ktorych ani pacient (klient) nevie.

valika, vidim isty rozdiel v tom, ze zubarka bodynkinho priatela chcela zuby trhat, nie opravovat. Trochu ho chapem. Ale jednoznacne urobil chybu.
Jeho zubarka moze tento rok zle zuby opravit alebo vytrhat a na buduci rok sa na jeho zubne kazy budu vztahovat uhrady od poistovne.
Tlieskam tvojej vete: Ja by som uhradu poistovne podmienila nielen preventivnou prehliadkou, ale aj starostlivostou o chrup.

valika147

eti,
cennik by mal visiet v cakarni.
ja som za opravu kazu zaplatila 9 eur, zubarka mi povedala, ze je to rozdiel-doplatok na drahsi material, vraj v tom mieste mam od poistovnwe narok na amalgamovu plombu. Samotnu pracu nauctovala poistovni (odhadujem 10-15eur.

Bodynka,
ja tej zubarke rozumiem. Ak tvoj priatel nebol predosly rok na preventivke, opravu kazov a podobnych veci si hradi sam.
Myslim, ze preventivku by mu mohla zubarka urobit. Ale uznaj: to chces, aby tam zapisala zavady a budete cakat na januar buduceho roka ? Ja by som to odmietla. To chce tvoj priatel radsej co najskorej protezu, nez by zaplatil za vcasnu opravu chrupu ? Fakt nechapem ! Tak tie peniaze za to fakt nestoja. Mimochodom, protezu si bude hradit sam a su to ine palky nez oprava chrupu. A za par mesiacov moze portrebovat dalsiu, lebo bez zubov sa scvrkavaju sanky. Poznas slova: za korunu si da koleno vrtat? Prepac, ale myslim si, ze ludom niekedy sibe. Radsej zivot polozit, nez zaplatit za nieco, co som si zvykol dostat zadarmo... sorry.
Ja by som uhradu poistovne podmienila nielen preventivnou prehliadkou, ale aj starostlivostou o chrup.
PS. nie som stomatolog.

Rinaldo

No ludia......ale s tymi blombami je tak. Oni totiz obsahuju zo 40 percent ortut a ine tazke kovy. Myslim Amalgamy. Daju vam to do zubov a si predstavte, ze ta ortut sa v nasich ustach pekne uvolnuje a uvolnuje. Slinami ide do zaludka a criev a odtial do celeho tela. Teraz mate problemy so zubkami ale o par rokov budete mat problem s mozgom a tym padom s celym telom.
A potom za.ebete kazdeho zubara, co budete poznat. Ovsem ak budete mat este nejaku silu.

Vyhladajte si na internete nieco o toxikacii tazkymi kovmi a ortutou. Dakujem za precitanie.