Pomoc - mala ma 40,3C

tila

Tina, v prvom rade jej podaj panadol, a po štyroch hodinach jej môžeš dať paralen, letné zábaly, nie studené aby nedostala krče, na nôžky jej daj citron a tiež na spánky, tie vyťahajú teplotu. To som robila svojim, ked boli malé. A piť jej daj grepové a pomarančové šťavy,Davaj pozor na vysoké horúčky, pri krčoch sa stáva,že niektporé deti sa potom zajakavajú. A samozrejme pri takejto teplote,neviem čo má aj antiíbiotika ale spolu s nutrolinom to je vitamin B, Ak môže daj jej chlieb s medom,mliečko by som nedavala, lebo môže zvrackať, a na radiator by som dala odparovať vo vode sol, nech ju nesuší a hodne piť čajiku, /hlavne bylinkové/ a a davaj pozor na krče a buď trpezlivá.

Darma111

Beata neuviedla si čo jej bolo pred 2 týždnami. Najlepšie íst k lekárovi, urobiť CRP vyšetrenie a podľa toho nasadiť liečbu. Ak je to vírusové tak veľa vítamínov a tekutín, ak bakteriálneho tak antibiotika. Prípadne odoslať na ďalšie vyšetrenia. Teploty zrážať ako zvyčajne Paraleny a veľa tekutín... ale to asi vieš...

inge

pri takejto vysokej teplote, je najlepsie urobit zabaly a podat lieky na znizenie teploty. ak do troch dni teploty neklesaju treba navstivit lekara. aj ja mam dcerku ktora ma dva roky, ked mala sedem mesiacov dostala vysoke teploty 40.-tky. ked ani po troch dnoch podavania liekov neustupovali, isli sme k lekarovi, kde zistili po vysetreni zapal obliciek. skoncili sme v nemocnici, ale teploty pokracovali a stupali este dalsie 2.dni. najvyssia teplota bola 41,7 stupnov celzia. vtedy uz bola v bezvedomi a dostala febrilne krce. zopakovalo sa to 2x behom 48 hodin. tiez jej davali studene zabaly cipok na znizenie teploty a diazepam proti krcom. antibiotika dostavala infuziou a cez ladove obklady a dychala kyslik cez masku. chvalabohu zostalo to bez nasledkov. treti den zaucinkovaly antibiotika a teploty klesly. na 10.den nas pustily domov. odvtedy mam tiez strach z kazdej teploty.

janka334

"Horúčka
Telesná teplota nám podáva dôležité informácie o celkovom zdravotnom stave dieťaťa. Poznáme teplotu kožnú a centrálnu.
Pri každodennej starostlivosti meriame teplotu kožnú. Mnohé choroby sa prejavujú zvýšenou teplotou až horúčkou, iné naopak poklesom teploty.
Príčinou zvýšenia telesnej teploty je najčastejšie infekcia. Teplota je prejavom zápalu. Medzi veľký počet príčin vzostupu teplôt patrí u detí aj nedostatok tekutín a prehriatie organizmu dieťaťa ( prehriata izba, pobyt vonku na slnku, neprimerane teplé oblečenie). Mnohé iné vážne ochorenia tiež začínajú teplotou.
Meranie teploty : u najmenších detí meriame teplotu v konečníku tzv rýchlobežkou. Ešte pred vybratím teplomeru z konečníka odpočítame od nameranej hodnoty v prvom polroku veku dieťaťa 0,5 oC, v druhom polroku odpočítame 0,7 oC. Pred zavedením do konečníka natrieme koniec teplomeru olejom, po odmeraní teploty teplomer umyjeme vodou a mydlom. Teplotu v podpazuší meriame lekárskym teplomerom ( Maxima ) asi 8 - 10 minút.u väčších detí. Dbáme na správne umiestnenie špičky teplomeru v strede podpazušia. Po odmeraní treba teplomer striasť, aby ortuť klesla (vyhneme sa chybnému nameraniu teploty pri nasledujúcom meraní ). Pri meraní teploty musíme byť vždy opatrní, aby nedošlo k poraneniu dieťatka napríklad zalomením teplomeru v konečníku alebo podpazuší. Dnes si zvykáme i na teplomery digitálne vo forme cumlíkov, či na čelo.
· Priemerná telesná teplota je od 36,5 do 37,0 oC.
· Mierne zvýšená teplota je od 37,5 do 38,0 oC a nazýva sa subfebrilita.
· Ľahká horúčka je od 38,0 do 39,5 oC .
· Vysoká horúčka je nad 39,0 oC.
Teplota denne kolíše, najnižšia býva okolo polnoci a najvyššia okolo 17 hod.
Starostlivosť a ošetrovanie dieťaťa s teplotou má svoje zásady.
I. Pri mierne zvýšenej teplote do 38 oC nepodávame antipyretiká ( lieky na znižovanie teploty ). Dbáme na dostatočný prívod tekutín a opakovaným meraním teploty sledujeme jej vývoj.
II. Pri ľahkej horúčke nad 38 oC zahájime liečbu antipyretikami.
ANTIPYRETIKÁ
A. Do 10. roku života dieťaťa nepodávame kyselinu acetylosalicylovú. Poznáme ju ako Acylpyrin, Superpyrin, Atilen sirup.
B. Pre deti je určený paracetamol. Táto účinná látka je v rôznych prípravkoch pod názvom Paralen, Panadol, Plicet, Mexalen, Calpol, Coldrex, Guajanal, Korylan, Scutamyl, Valetol.
Paracetamol je aj v rôznej liekovej forme: tabletky, čapíky čiže čípky, sirupy. Ak dieťa má hnačku, podáme mu tabletku. Ak dieťa vracia , podáme mu čípok. Tiež musíme dbať na to, aby sme v panike nepodali naraz celodennú dávku klieky. Aj antipyretiká môžu dieťa otráviť pri predávkovaní.
C. Ďalším antipyretikom je ibuprofen, v liekovej forme Brufen sirup.
III. Zrážanie teploty
Ak teplota napriek podaniu antipyretika neklesá do 30 minút, začneme teplotu zrážať pomocou vlažnej vody - sprchy alebo zábalu.
Teplotu zrážame pokiaľ neklesne na 38,5 oC.
Postup pri zábaloch :
1. plienku alebo uterák namočíme vo vlažnej vode.
2. obtočíme hrudník dieťaťa od podpazušia po dolný okraj rebier.
3. neschladzujeme bruško, nohy, ruky. Pri schladzovaní rúk a nôh by sme mohli vyvolať periférny šok. Ruky a nohy sú pre poruchy cirkulácie pri vysokých teplotách aj tak chladné.
4. zábaly vymieňame približne po 5 min.
5. snažíme sa vždy po 10 - 15 min. teplotu premerať.
6. so zábalmi alebo sprchou skončíme po poklese teploty na 38,5 oC.
Sprchu majú niektoré deti radšej, pretože to berú ako kúpanie. Použijeme vlažnú, nie studenú vodu. Nenecháme dieťa sedieť vo vlažnej vode, aby nenachladlo na močové cesty.
Teplotu zrážame pomalšie, nie prudko.
IV. Príjem tekutín
Zásadne spájame liečbu teploty s dostatočným príjmom tekutín. Príjem tekutín musí zodpovedať veku a hmotnosti dieťaťa.
Zdravé dieťa potrebuje vypiť za 24 hodín toľko tekutín , koľko predstavuje 10 - 15 % jeho telesnej hmotnosti. Dieťa, ktoré má horúčku, potrebuje ešte viac tekutín
U detí od 6. mesiaca do 1. roku je to asi 0,5 až 1 l tekutín na 24 hodín.
U detí väčších sú to 1 - 2 l tekutín na 24 hodín. Dostatočný príjem tekutín sa odráža v močení. Treba dieťa prebalovať každé 2 - 3 hod. a vedieť koľko hodín nemočilo. Dieťa približne polročné musí mať pomočenú plienku každé 3 - 4 hodiny.
V. Ošetrovanie, prostredie, vetranie.
Ak má dieťa teploty, je dôležité, aby bola v miestnosti primeraná teplota. Miestnosť nesmie byť prehriata. Musí byť dobre vyvetraná. Dieťa s horúčkou prikryjeme len ľahko, aby sa ešte viac neprehrialo.
VI. Koža
Mnohé mamičky robia veľkú chybu z obavy o dieťatko. A to, že ho počas ochorenia spojeného s teplotami nekúpu. Predsa koža je orgán, ktorý hrá dôležitú úlohu pri výmene tepla a tekutín. Zároveň je vylučovacím orgánom rôznych látok vznikajúcich v tele. Iba pri správnom ošetrení si koža môže dobre plniť svoju funkciu.
VI. Nechutenstvo
Pri teplotách zvyčajne deti trpia nechutenstvom, odmietajú jedlo. Musíme použiť všetky možné prostriedky na to, aby deti prijali dostatok tekutín, pretože horúčka hlavne u menších detí môže byť spôsobená alebo udržiavaná aj nedostatkom tekutín, teda dehydratáciou.
VII. Sledovanie teploty počas spánku
Ak dieťa ukladáme spať a teplotou okolo 38,5 oC , musíme ho opakovane sledovať, to znamená merať teplotu a všímať si správanie. Stáva sa, že mamička unavená celodennou starostlivosťou o choré dieťa zaspí s ním. Či už cez deň, alebo v noci. Preto si hlavne v noci treba vždy natiahnuť budík v 1 hodinových intervaloch.
KOMBINÁCIA ANTIPYRETÍK ( liekov proti teplote ).
Pri liečbe horúčky musíme dávať pozor na kombináciu antipyretík.
Pri teplote nad 38 oC zahájime liečbu .
1. Ako prvý zvyčajne podávame Paralen, alebo iný paracetamolový preparát pre daný vek. Paralen podávame každých 8 alebo 6 hodín. teda 3 - 4 x denne. Celková denná dávka je 50 mg na 1 kg dieťaťa. Teda 10 kg vážiacemu dieťaťu prináleží 500 mg na celý deň. To znamená, že napr. podáme detský Paralen v tabletke 4x za deň. Ak začne dieťa vracať, môžeme podať detský čípok. Podali sme 2x tabletku a podáme 2x čípok.
2. Ak teplota neklesne napr. z 39 oC za 2 - 3 hod., podáme ibuprofen v sirupe - Brufen sirup.
Ten sa dáva v celkovej dennej dávke 20 mg na 1 kg dieťaťa. Teda 10 kg dieťa dostane 200 mg na 24 hodín. Čo znamená 3 x denne 60 mg, to je 3 x denne 3 ml. Pričom 20 mg Ibuprofenu je v 1 ml sirupu.
Pri vysokých teplotách môžeme oba preparáty striedať. Napr. o 6 hod. podáme Paralen, o 2 - 3 hod. Brufen, o ďalšie 2 hod. Paralen, o 2 - 3 hod Brufen. Asi 1 hod. po podaní lieku môžeme dieťa sprchovať.
Chceme upozorniť na pomerne častú chybu pri liečbe horúčky. Dieťa má napr. 39 oC . Lekár naordinuje antipyretiká ( Paralen, Brufen ) a pre angínu aj antibiotiká. Ale rodičia si myslia, že antibiotikum je "silnejšie". Podajú iba to. Divia sa, že teplota neklesá. Antipyretikum môžeme podať s antibiotikom. Antibiotiká zaberajú až po 2 - 3 dňoch., nie sú určené na zrážanie teploty.
Napriek všestrannej starostlivosti sa však môže stať, že dieťa pri teplote dostane febrilné kŕče (kŕče z horúčky). Vtedy, do príchodu privolanej lekárskej prvej pomoci, podáme do konečníka antipyretický čípok a dieťaťu dáme zábal. Ak je pri vedomí, odporúčame radšej sprchu, hlavne pri vysokých teplotách 39 - 40 oC.
Upozorňujeme na nebezpečie, kedy v panike po odoznení febrilných kŕčov, rodičia urobia chybu. Naložia dieťatko do rozpáleného auta ( v lete )alebo ho dobre zababušia ( v zime ) a ponáhľajú sa k lekárovi. V prvom rade mali najprv zraziť teplotu. Môžu totižto opäť vyvolať prehriatím už aj tak rozpáleného organizmu febrilné kŕče.
U tých detí, ktoré už mali febrilné kŕče, musia byť mamičky pri vzostupe teploty ostražitejšie. Podľa rady neurológa alebo detského lekára podajú Diazepam v tabletke alebo do konečníka. So zrážaním teploty antipyretikami ako aj zábalmi či sprchou môžu začať aj pri o niečo nižších teplotách. "

jajka

hmmmm, mas svatu pravdu, paralen a studene obklady davala mamka aj mne. Ale ved vidis, ze je to nejaka cudacka, ked pise, ze modre pyzamo pomoze:) Ja by som ihned volala na pohotovost. No a co, ze ste v zahranici, ja som tiez a priatel dal na jeden test v nemocnici za mna 1200 dolarov (dokopy liecba stala vyse 2000).

Lea 02

Tiny ak nezabrali zábaly a ani čípok choď radšej na pohotovosť malej pomožu a Ty budeš pokojnejšia, lebo to je dosť vysoká teplota.

Luke27

ja keď som mal horúčky tak mi mamka dávala studené zábaly. No počul som že pomáhajú ja zábaly s kyslou kapustou, no neviem či je to pravda nechcem zavádzať, no tie studené pomôžu

Cici333

viem,ze mamka davala segre zabaly..namocila plachtu do mierne studenej vody a na chvilu ju zabalila,je to neprijemne,ale u nas stale pomohlo

brunusa

ved ani ja sa nehadam :-) hmmmm
v pohode.ja viem ze pomahaju- ale su dost drasticke aj pre dospeleho cloveka nie to pre male dietatko- tak skor hladam vsetko mozne- co neni tak drasticke-ako toto.
tinka ako mala??? dufam ze lepsie. tak snad sme jej poradili.vsetci.