Tehotná študentka

Príspevok v téme: Tehotná študentka
Juliannea

Ahojte, chcela by som vás poprosit o radu. Tento rok som zmaturovala a začala som chodiť na univerzitu, no po dvoch týždňoch som zistila, že čakame s priatelom babo. Dala som si ziadost o prerusenie studia, ale zaujimalo by ma, ako to riesit s materskou a tak, kedze som este nepracovala . Aby som mala narok, tak si musim dobrovolne platit 270 dni nemocenskeho poistenia, co uz asi do porodu nestiham, kedze som v 5. tt. Mam si to zacat platit teraz a dostanem matersku az mesiac po porode alebo ako? A co vsetko si teraz musim vybavit? Dakujem velmi pekne...

upsvar

zuziacik
nepoznam Ta, tak si teda nemyslim o Tebe nic. ci si alebo nie si zla matka. ani si nedovolim nikoho odsudzovat. ja som vyjadrila len svoj nazor na margo jasliciek a veci s tym suvisiace. nic osobne.

barbinka

zuziacik: ne´môžeš vedieť, či je tvoja dcéra šťastná. Verím tomu, že kebyže vie rozprávať, tak by ti povedala, aby si do žiadnej príce nešla. Myslím si, že ťa veľmi potrebuje. Ja by som to svojmu dieťatku nemohla urobiť, že by som ho niekam odložila.

zuziacik

upsvar, akoze mi chces teraz povedat ze som zla matka alebo co?..ja nevravim, ze si to mala lahke. Uprimne je mi to luto a verim, ze v obdobi ked si stratila manzela bolo dieta pre teba absolutne vsetkym a aj vztah s nim...ale prosim ta, bud objektivna a neodsudzuj..ja by som z rodickovskeho prispevku zaplatila ani nie najom za byt kde byvame a manzelov plat je len tak tak na ten zvysok...aj to uz sme isli posledne mesiace do minusu...ano mas pravdu a mna velmi mrzi, ze uz niesom s dcerkou 24h denne, ale ja nemam ani zazobanych rodicov ani manzel, co by nas dotovali a pokial chceme dat nasej dcerke vsetko co treba bolo fajn riesenim, aby som zacala pracovat a prisla mi skvela ponuka...moja dcerka je stastne a usmiate babatko, ktore nekonecne vsetci milujeme. Skoda, neuzijem si este dalsi rok materskej s nou doma, ale nesuhlasim s tym, ze by sa preto mala nejak oslabit jej citova vazba ku mne.

bublik

a nemaju studenti nahodou narok na este nejaky priplatok, za to ze su studenti? mne sa zda, ze ked si studentka s dietatom dostavas od statu este nieco, zisti si to na urade prace. ja som otehotnela na konci piataku a rodila som uz ako nezamestnana, takze ziadna materska, ziadne priplatky pre studenta... no radost, a teraz este zvysia rodicovsky prispevok, ale len tym, co maju narok na matersku od zamestnavatela, cize tym co tych sest mesiacov pracovali... takze pre mna zase nic... ako keby hovorili: dame viac na deti, ale len pre slusnych pracujucich ludi, aby z toho cigani a prizivnici necerpali... tak asi tak sa na mna spolocnost pozera , juchu.

upsvar

jaslicky, ci opatrovatelka...to mas to iste. dolezita je matka. uz sa nikdy nevrati ten cas. dieta potrebuje jednotnu vychovu a pocit, ze sa moze na mamu vzdy spolahnut. ja som bola so svojim dietatom 3 roky doma a venovala som sa mu.tiez som ho vychovavala sama, lebo jeho otec zomrel, ked mal 7mesiacov a na vsetko som bola sama.aj financne.ale stalo to za to. vsetko sa da, ci je taka alebo onaka doba. na to sa netreba vyhovarat.

zuziacik

upsvar, ja som nedala dceru do jasliciek od pol roka, mam opatrovatelku od jej 9mesiacov na tri dni v tyzdni, kedze zial doba je taka, ze treba z niecoho aj zit!!!! Ci si myslis ze su lesie tie matky ktore ked neplanovane otehoneju idu na potrat, kedze vedia, ze by to dieta 3roky z rodicovskeho prispevku a slabeho manzelovho respektive partnerovho platu neuzivili??? Jaslicky su preto, ze maju vyznam. Ako napriklad, ze julannea by mohla pokracovat v studiu, ktore je v dnesnej dobe dolezite mat. Ved dietaku aj tak mozes venovat vsetku lasku co mas ci je v jaslickach ci nie. Nepoznam matku, ktora by tam davala svoje dieta do uschovne. Poznam ale viacero takych zien, kedze aj my sme najprv uvazovali o jaslickach,co so slzami v ociach tam odnasali svoje deticky kedze to bolo jedine riesenia a nastastie som aj bola pri tom ked poobede isli po svoje deticky a tie boli spokojne a vesele (nastastie a nemali ziadnu traumu z toho)
A urcite pomoze s opatrovanim aj rodina ked sa da. U nas je to tak, ze PO,UT,STVje s pani opatrovatelkou u nas v byte malicka a stredu je s mojou sestrou tiez studuje VS a nema vtedy skolu a piatky s mojou maminou a kazdy den od jednej je tiez ci uz s jednou starkou alebo druhou..vzdy sa da najst riesenie. JA som s malickou vzdy po tretej. Je mi to luto, myslim na nu v praci nonstop, ale viem ze je o nu dobre postarane a o to viac si uzivam chvile stravene s dcerou...Idealne ked ma zena podmienky ostat s dietatkom aspon tie dva rocky, ale skutocne zivot nieje vzdy idealny, tehotnstsvo hlavne to neplanovane dokaze poriadne zaskocit cloveka a preto si treba dopredu veci premysliet a naplanovat..

za8icka

Juliannea ja by som skolu neprerusovala. Ak mas niekoho kto by ti pomohol. Mohla by si si dokoncit semester a potom sa dat na externe studium a tvoji rodicia alebo rodicia tvojho priatela by vam mohli pomoct. Ale skolu prerusit by bola skoda.

za8icka

Juliannea ja by som skolu neprerusovala. Ak mas niekoho kto by ti pomohol. Mohla by si si dokoncit semester a potom sa dat na externe studium a tvoji rodicia alebo rodicia tvojho priatela by vam mohli pomoct. Ale skolu prerusit by bola skoda.

dd

ahoj..presne ako bolo napisane, na matersku nemas narok..ja som tiez bola tehotna studentka..nato, aby si dostala matersku by si si musela zacat platit nemocenske poistenie sama este pred zacatim tehotenstva, co uz ale nestihas..ak by si sa ale predsa chcela ist informovat, tak zajdi na socialnu poistovnu, kde Ti ale zrejme zial zopakuju to, co som Ti napisala..po narodeni babatka si ale mozes dat ziadost na urad prace socialnych veci a rodiny, aby Ti vyplacali mesacne rodicovsky prispevok a pridavok na dieta, co je spolu necelych 180 eur..a kedze predpokladam, ze je to Tvoje prve dietatko, tak po narodeni dietatka si mozes podat aj ziadost na priplatok k prispevku pri narodeni dietata(momentalnu vysku netusim, ked si vyhladas v googli, uricte najdes)..to sa vyplaca jednorazovo, len musis mat potvrdene tlacivo od gynekologa, ze je to Tvoje prve dietatko a od pediatra, ku ktoremu budes s malickym chodit, ze sa dozilo 28dni zivota..a skolu, pokial nemas narocnu, alebo daleko od domu, si nemala prerusovat, mohla si skoncit aspon prvak, tolko by si to hadam s dobrou volou skusajucich stihla..ja som tiez tak chodila, otehotnela som v oktobri 2006, zimny semester som chodila normalne, ani nikto nevedel, ze som tehotna a v letnom som si dala ziadost o individualny studijny plan, ten mi bol schvaleny, chodila som tiez normalne do skoly, byvala som dalej na private s kamoskami, kazdy pondelok a piatok som cestovala 80km vlakom a busom do a zo skoly, mesiac pred porodom som spravila poslednu skusku..a to som nebola jedina, dost vela bab v nasom rocniku studovali ako tehulky, mamicky..inak drzim prsty a zelam vela zdravia!

za8icka

upsvar a co ak tie matky nemaju inu moznost? ak chcu uzivit dieta tak musia pracovat. Nehovorim ze to je pripad zuziacik, neviem, ale zamysli sa trosku. Nikdy nevies aka situacia moze nastat, kludne aj ty mozes porodit, tesit sa s dietatka ale budes musiet ist skor do prace pretoze mu nebudes mat za co kupit jest,plienky,oblecenie...