hypo prečo?

Príspevok v téme: hypo prečo?
kamari

Ahojte všetci. Stala sa mi nepríjemná vec s dosť hlbokým hypo. Nezvyčajné je to, že neviem, prečo sa to stalo.
Vstala som ráno o 7.00 hod, odmerala som si cukor - bol 6,1 - a pichla osm si 10 j bazálneho inzulínu (Lantus). Keďže som mala dovolenku a všetci ostatní ešte spali, išla som si aj ja ešte ľahnúť. O necelú hodinu ma zobudil manžel, ale veľmi si to nepamätám. Bola som mokrá akoby som vyšla z vody a triaslo ma. Pamätám si matne, že som sa posadila na posteli a manželovi som bľabotala, že nevládzem vstať. Ďalej si pamätám, že som sa snažila odmerať si glykémiu, ale testovací prúžok som stále chcela strčiť do toho bodáčika a vôbec som neprišla na to, že glukomer je čosi iné... Glykémia bola 2,0... a ja som tam len sedela a nevedela som ani kde je sever. Manžel mi dal rýchlo jablkový džús a broskyňu a až tak po 10 minútach sa mi začal trochu rozjasňovať mozog, jasné že zle mi bolo ešte 3 dni...
Nechápem dôvod takého hypa - Lantus by nemal takto zaberať, teda sa mi to nikdy nestalo aby mi behom necelej hodiny tak rapídne klesol cukor. Čo sa mohlo stať?

pier

kamari straaach??...mojko nepanikar,nema to zmysel...sice ma,strach je obranna reakcia tela a moze pokecat aj do glykemie...asi tento strach mas na mysli...

Neviem ci je dovolenka inde,ako sa bezne zdrziavame u kazdeho podstatna v ovplyvneni cukru,vlastne celeho stavu tela,ale u mna je to rozhodujuce,staci ked napr nespim doma a musim inzulin bud vynechat,alebo si dat iba minimum,teda 2-4 j. co vlastne v pohode zvlada aj zdravy clovek,inac si picham denne tolko,kolko vyprodukuje denne zdravy pankreas (48 j. +-),takze rozdiel jak svina.Denisa Galovicova (Diabetik 4/2007) mala podobny zazitok,ked bola kdesi v Thajsku na dovolenke z kamaradkami,vobec si tam nepichala inzulin (10 alebo 14 dni)a po navrate domov musela ist na svoje obvikle davky...sranda nie?

No ano,niekedy nam vyjde krv a nic,to je pravda...mozno zalezi,ako velmi sa poskodi ci neposkodi vlasocnica alebo trafena zilka...
V tvojom pripade si myslim,ze viac zavazila ta dovolenka....ako vravim,mne zmena prostredia vie velmi zkomplikovat pichanie...u teba sa mozno prejavila ta znizena potreba inzulinu az po par dnoch....u mna to je okamzite...aj teraz,ked chcem mat silne hypo,tak staci ked si zajdem do blizkeho lesa sadnut na tri hodiny pod strom a mam po chlebe :)darmo ze sa najem....

pier

hmm...tak to mas Lotus teda komplikovane z tou ischemiou...vlastne aj ja mam zaroven stitnu zlazu vyoperovanu a vlastne vraj dozivotne treba brat hormon...ani som si to neuvedomil,ze je to tak isto zlaza ako aj podzaludkova zlaza...pri diete sa daju velmi pekne vysledky dosiahnut,poznam z vlastnych skusenosti...ale momentalne kecam na vsetko,jem co zbadam na pultoch

kamari

Pier, bola som na dovolenke v Chorvátsku. Prečo je to podstatné?
A trafila som si niečo, lebo mi vyšla krv po pichnutí inzulínu - ale to sa nestalo prvý krát a doteraz to nemalo nijaký vplyv na účinok bazálu...
Ale ja som tiež toho názoru, že som si musela nejakým spôsobom aplikovať inzulín do krvi, lebo inak by sa bazal nemohol takto zachovať.
Najviac ma hnevá, že som znovu dostala strach.....

Lotus

2 pier: Ja mam DM1 iba 3 mesiace :-) Inzulin mam 10-8-8-10 ,ale drzim dietu , lebo mam aj ischemicku chorobu srdca navyse mam uz aj po angioplastike,takze zial neriesim dietou iba cukrovku.

pier

Lotus-ik,kolko rôčkov mas DM1 ? a povec aj,kolko si aplikujes inzulinu...lebo ma zaujalo,ze si este nemal to pre nas tak dost

neprijemne (a nebezpecne) hypo...teda glykemiu pod 3.5 mmol...

pier

kamari-nka,pre mna je dost podstatna otazka,ci si bola na dovolenke doma,alebo niekde v zahranici....(neskor ti vysvetlim preco)

este si polozme otazku,ci by zdrave telo (nediabetik) sa dostalo do hypa pri pichnuti 10 mmol bazalu...

je aj mozne ze aj ked ti nevisla po pichnuti kvapka krvi na povrch (nevidela si ju),tak kludne si mohla trafit vlasocnicu vo vnutri a to presne do jej stredu a napumpovat tak inzulin rovno do tela (do krvi),teda ten by sa nevstrebaval postupne ale rovno by zacal posobit (iba moja hypoteza)

Lotus

To je to iste ako vacsina klasicky vzedelanych lekarov nedoveruje homeopatii, ale zaroven pripusta , ze sem tam to funguje :-)

pier

tak to by som bol zvedavy,co by ti povedali na to doktori...
mne jedna doktorka (ortopedka) prezradila,ze nie vzdy sa telo sprava tak,ako by sme chceleli my,ale niekedy presne opacne...ze to proste nefunguje tak,ako chceme my,ale ako chce ono (telo)....no ale vzladom k DM1 je to dost sialena predstava xixi

kamari

No veď práve - ešte organizmus nemal ani tušiť, že som pichla inzulín a nie takto skolabovať!!! Teraz pokračujem v dávkach rovnako ako predtým a všetko funguje úplne v pohode. Nechápem ten kolaps...
Chcela som len vedieť, či sa to stalo ešte niekomu. U lekárky som ešte nebola, ale pochybujem, že bude vedieť, čo to spôsobilo. Chystám sa tam. Ak zistí príčinu, dám vedieť, aby sme vedeli, čoho sa vystríhať.