hypo prečo?

Príspevok v téme: hypo prečo?
kamari

Ahojte všetci. Stala sa mi nepríjemná vec s dosť hlbokým hypo. Nezvyčajné je to, že neviem, prečo sa to stalo.
Vstala som ráno o 7.00 hod, odmerala som si cukor - bol 6,1 - a pichla osm si 10 j bazálneho inzulínu (Lantus). Keďže som mala dovolenku a všetci ostatní ešte spali, išla som si aj ja ešte ľahnúť. O necelú hodinu ma zobudil manžel, ale veľmi si to nepamätám. Bola som mokrá akoby som vyšla z vody a triaslo ma. Pamätám si matne, že som sa posadila na posteli a manželovi som bľabotala, že nevládzem vstať. Ďalej si pamätám, že som sa snažila odmerať si glykémiu, ale testovací prúžok som stále chcela strčiť do toho bodáčika a vôbec som neprišla na to, že glukomer je čosi iné... Glykémia bola 2,0... a ja som tam len sedela a nevedela som ani kde je sever. Manžel mi dal rýchlo jablkový džús a broskyňu a až tak po 10 minútach sa mi začal trochu rozjasňovať mozog, jasné že zle mi bolo ešte 3 dni...
Nechápem dôvod takého hypa - Lantus by nemal takto zaberať, teda sa mi to nikdy nestalo aby mi behom necelej hodiny tak rapídne klesol cukor. Čo sa mohlo stať?

a adriana

Ahoj Kamari! Hypo je fakt hrozná skúsenosť, ale stáva sa. Príčiny môžu byť rôzne, ale mala by si si dávať pozor, po pichnutí inzulínu, by sme sa mali po 20 min. najesť. Ty veľa športuješ, a máš tak nastavený aj organizmus, to že si si pichla a išla spať to bola asi chyba. Aj keď to tak robíš, možno sa pred behom aspoň napiješ, a pichneš menej inzulínu, niekde proste bola zmena.

Lotus

2 pier: tiez si to myslim,ze dnesna medicina o tom vela netusi :-) Ja som napriklad este nemal hypo (teda ani ho nechcem) a to mam glykemie stabilne medzi 4-5, skvor okolo 4 alebo pod.

pier

jasne ze moze,ale take jednoduche to nie je...vieme ze telo je stroj,v ktorom prebieha prenespocet dejov na roznych urovniach,teda z tohto pohladu obvinit za to (ak sa clovek citi zle po hype) iba hypo je asi nepresne...teda moze za to hypo aj nemoze :)
opytaj sa na to cez net doktora na stranke www.sladkyzivot.com v kolonke Lekar radi,ten ti odpovie odborne z lekarskeho pohladu.Treba sa najprv tam zaregistrovat,co by nemal byt ale problem.

kamari

Bol to naozaj bazal - rýchly si zatiaľ nepichám, držím si glykémie dietou a športom... Takže zámenu inzulínu vylučujem na 100%. Ešte by som pripustila možnosť, že som si niečo v tele trafila a bazal zareagoval do pár minút celý, lebo potom som mala celý deň vysoké glykémie - akoby som si nič nepichla - napriek fyzickej aktivite a takmer nulovom príjme potravy (bolo mi dosť zle) som nezbila glykémie do večera pod 9,4. Ale neviem, čo som mohla trafiť - pichám sa totiž do zadku...
Inak ešte stále sa necítim fit - môže to byť stále následok toho hypa?

pier

mna napada len ta zmena prostredia : domov/dovolenka/domov ,pankreas sa zaradoval,ze je zase konecne doma a tak sa chcel odvdacit majitelovy vetsim vykonom,smiech....to bol zart..

alebo kludne sa mohlo/moze stat,ze to bol rychly namiesto bazalneho inzulinu aj ked by clovek prisahal ze to musel byt ten spravny inzulin pichnuty...

ale vezmime si pripad,ze to bol naozaj bazal....ja ked si pichnem stvrtinovu davku bazalu zo svojej beznej davky,tak glykemiu mam v jeden den norme,ale ked si pichnem svoju zvycajnu davku,teda o stvrtinu vetsiu tak glykemiu mam tiez v norme,preto si myslim,ze diabetikov este cakaju velke prekvapenia,co sa tyka liecby inzulinom...