cukrovka a pohyb

Príspevok v téme: cukrovka a pohyb
diazuzka

ahojte, kto mi poradi, ako si zladit inzulin, jedlo, pohyb, aby som nemala stale hypo, hyper? Som uz starsia. Mam cukrovku 1. typu vyse 20 rokov, mam nadvahu, chcem schudnut. Zacala som sa venovat rychlej chodzi do kopca s palicami (nordic walking). Len mam stale hypa striedajuce sa s hyper. Za ten svet sa neviem nastavit, aj ked teoriu ovladam. Kvoli tym hypam mam strach robit NW. Inzulin si aj znizujem, potom mi vyskoci ako hyper, neznizim, mam hypa, najem sa pred pohybom, mam hypa. Strieda sa mi hypo, hyper. Ako si pri sporte, pohybe riadite inzulin, jedlo? Vdaka

karioll2

cele je to divne
cokolada nepomoze pri hypo.
a co nocna glukogeneza pecene?
neviem sice aky inzulin si pichs,ale opakujem je to divne

kikina...

kariol nepochopil si ju, ona sa tak boji, ze ho chce mat vysoky, aby nemala hypo v noci nahodou..filipina tiez sa obcas strasne zlaknem, ked mam v kratkom case viackrat hypo, chyta ma depka viac ako z hyper..ja som si namerala aj 1,8 a pritom som nic necitila,to ma dost sokovalo..
2 lyzicky cukru by mala byt 1SJ, lepsie je mat proste vzdy nieco pri posteli,krabicku dzusu, cokoladu... keby nahodou a pred spankom si odmerat, ja ked mam pod 7 zjem kusok jablka a az tak idem spat..proste si pred spanim vzdy odmeriam, hypo v noci naozaj nemam rada

karioll2

filipini
to su uplne blbosti,vobec nema byt pred spankom nad 15,bud si zle nastavena,alebo niekde robis chybu.ved si urob velky glykemicky profil a uvidis,resp.tvoj diabetolog.glykovany hemoglobin mas kolko?

Filipina222

Ahojte, chcem Vas poprosiť o radu.Picham si inzulin už 2 roky. S cukrovkou som sa zmierila a naučila s nou žit. Hodnoty som si dokazala vždy udržať do 10 až do jednej noci, kedy som mala hypo asi 2 ked som do seba dostala všetko sladke čo bolo tak ma lapla triaška a zvracala som do rana. Od vtedy sa toho tak bojim že cukor večer ked idem spať musi byt aj 15 ak nie viac aby som v klude spala.A glykemie skaču hore ,dole.Som z toho strachu normalne na dne.Pritom viem že ako diabetička musim počitať aj stým že pride hypo.Kolko cukru si mam dat do čaju ked budem mat napr.2 a nemusim sa potom bať že to pojde ešte dole ale hore.Poradte .ďakujem

adriana1

Ahoj Diazuzka. Ja som schudla od januára 6 kíl, ale posledné dva mesiace, okrem upravenej stravy nerobím nič. Pichám si inzulín 5 x denne už 18 rokov. Cukor mi tiež stále skákal, a pichala som denne okolo 60 jednotiek, teraz pichám 38 jednotiek, váha sa drží. Je to v úprave stravy, a znížení inzulínu. Práve tie hypa ma priviedli ku kilám navyše, lebo aj keď som nechcela, musela som si dať niečo sladké. Musíš jesť hlavne pravidelne, a skús si pozrieť niečo o delenej strave. Ja raňajkujem biely jogurt, na desiatu si dám jablko, alebo zase jogurt, obed aký mám, ale samozrejme že je to niake mäso a teraz už aj ryža,alebo zemiaky. Pri intenzívnom chudnutí to boli zeleninové šaláty, no a potom som zas na jogurtoch a ovocí, lebo som lenivá vymýšlať niečo iné, a hlavne piť veľa vody- minimálne 3 litre denne. Denne som cvičila aerobic hodinku, to mesiac a pol. Na váhe som stála niekedy aj 2 týždne, a keď som už necvičila, ešte išlo kilo dolu. Teraz si dám sem-tam aj dia keksík, aj sem- tam rohlík, to keď viem, že ideme niekde na túru. Tak držím palce!

milon

becs ty si presne opacny pripad ako diazuzka a preto potrebujes zvysit inzuliny napr o dva jednotky a tym padom aj trosku viacej jest a hlavne pravidelne aby cukor nekolisal velmi....z vlastnej skusenosti viem,ze ak si dam sem tam dvojity obed a teda aj viac inzulinu a ak mi chuti tak to spravim aj z vecerou tak hned ide vaha hore....u niekoho ta vaha sa nezvysi aj keby zjedol cez den to iste co ten,ktoremu sa zvysi aj o kilo...to je ta zahada,ale myslim ze po par rokoch pichania si inzulinu budes tam kde sme my,ze budes rada ak nieco zhodis...ale to si iba myslim,lebo tak sa my to javy,no nemusi to byt pravda samozrejme,ale ja som pred 20-timi rokmi tiez hrozne sucho vyzeral a teraz je to opacne....to je vysledok aj inzulinu,ale aj hormonov co beriem na stitnu zlazu.

milon

veru diazuzka,nie je to jednoduche...ale ak si budes aplikovat menej inzulinu,tak to by mohla byt cesta ako schudnut...problem je ze inzulin cloveka drazdi na jedenie,ci ma hypo alebo hyper...a ak je v norme tak je tym kolisanim cukru tak vydrazdeny ze stejnak si nieco zobne...preto z inzulinom treba velmi opatrne...ale ako chces.
ja som tiez po 20-tich rokoch pichania zaznamenal kazdorocne pribratie na vahe min o pol kila/rok....som este v norme BMI ale bolia ma dost kolena a pripisujem to prave tomu priberaniu,preto som presedlal na čisto bezmesite stravovanie...lebo ine my ani nezostava ak chcem este pofungovat trochu a tesit sa zo zivota.

becs

Stou cukrovkou sme asi naozaj každý iný nakoľko ja neviem pribrať a lezú mi na nervy pripomienky okolo toho! Vyzerám fakt ako kto je podvýživený ale sčoho mám pribrať? čo by som mala jesť aby som troška aj pribrala a ani cukor mi nešiel hore? dá sa to vôbec?

diazuzka

milon, diky za odpoved. Asi si fakt budem musiet najst vlastnu cestu, lebo sme kazdy so svojou cukrovkou ini. Inac, to sa niekomu chudne, ked si nemusi pichat inzulin. Ja z tych hypoglykemii som buchta. Musim neustale do seba pchat sladke. Velmi by som chcela schudnut, len to vobec nie je jednoduche.

milon

podla mna z kompenzaciou ma kazdy DM1-tkar problem,či už sportuje alebo nie...len sa o tom nepiše,lebo vzdy pride obdobie kedy je to zas na isty cas lepšie kompenzovane...a tak to ide dokola....
ak ti to lieta hore dole velmi,tak pichaj celkovo mensie davky,aby si nesla zbytocne do hypa a na zaklade nameraneho hyper potom to pichanie upresni....
problem je ,ze kazdy den moze byt hodnota ina aj ked bol pohyb,inzulin a strava rovnaka dva dni po sebe....ale nie vzdy a nie je to velky rozdiel,len sem tam ide o nepochopitelny vykyv.
ja ak idem rano do lesa,tak si nedam ziadny inzulin a cuduj sa svete,vecer po prichode z lesa je glykemia velmi casto okolo 6 mmol.....ale zazil som aj obdobie,ked som si pichol obvyklu davku mierne znizenu teda nie 18 ale 15 mmol a po dost intenzivnom pohybe v lese (ale len dvoj hodinovom) som mal 12 mmol cukru v krvi.
takze ja velmi neporadim asi,ale prajem ti,aby si nasla ten svoj kluc k udrziavaniu spravnych hodnot cukru v krvi....aj pocas NW :-) ....zacni nizkymi davkami aby si nemusela zbytocne padat do hypa pri chôdzi....