GMO (geneticky modifikovane organizmy)

Príspevok v téme: GMO (geneticky modifikovane organizmy)
vevericka

aky je vas nazor??konzumovali by se GM plodiny?? ak by ste si mali vybrat medzi GM plodinami, bio plodinami a klasickymi postrekovanymi, ktore by ste si vybrali, ked viete, ze kazde maju svoje pre a proti??(GM mozne rizika, avsak zatial sa ziadne nepreukazali, bio- mozne napadnutie plesnami a nasledna konzumacia, potrekove-dany postrek)a GMO, ktore sa vyuzivaju pri priemyselnej vyrobe??aky mate nazor na ne?

kiki

Absolutne suhlasim s veverickou. To ze su bio potraviny bio je super tah na tych, ktori do toho nevidia. Obycajne plodiny su striekane aj 70x, zatial co bio mozu byt maximalne 15x - takze o nejakych bio plodinach by som sa tu vobec nebavila. Alebo bezne skladovanie "bio" psenice vo vreciach s reziduami pesticidov, a takto mozem pokracovat. Studovala som na polnohospodarskej takze o tom nieco viem. A kolki z vas zjedli GMO plodinu a ani o tom nevedia, haha. Kazdy nech je co chce, ale nebudte naivni, hlavne v dnesnej dobe, ked ide iba o peniaze. A greenpeace, opat sa pripajam k vevericke. Vedia o tom velke h..., ja som jedneho clena poznala, takze bohuzial viem ako to tam funguje, cize greenpeace nie, dakujem, jeden velky oblb. A uz len cakam na nadavky od vas...

peto54684

GM plodiny - nikdy.
GM mäso - nikdy.
Prečo?
Treba si uvedomiť, že tu nejde o to, či je lepšie gm al. klasické. Ide tu o to, že GM je nepredstaviteľná hrozba pre ľudstvo. To je ako keby sa ľudia rozhodovali medzi jadrovou bombou a lukom...

vevericka

vsevedka...vadi ti na GMO (soja) ten dany protein co ich chrani pred hmyzom??
lebo ak hej tak tym istym, len bakterialne naprodukovanym sa BIO strekaju(je to totiz ekologicky postrek, lebo pochdza s prirody a nie je to chemicky upravena latka)...

vsevedka

GM potravinám sa vyhýbam, sledujem etiky výrobkov, čo kúpim.Často sú GM sója, kukurica.

Postrekované, tie moc nemusím.

BIO-hovorím áno, len tu tiež nemám 100% istotu, tú mám len keď nazbieram na vlastnej záhradke, vajíčka ak sa dá kupujem domáce a vodu na pitie nosím z prameňa.

Obávam sa, že GM potraviny, teda ich negatívny účinok sa nemusí prejaviť okamžite, ale možno až na ďalšej generácii. A nik nekúmal, čo urobí sumár rôznych aditív v potravinách+genetická modifikácia potravín.

radca

Este ma napada, ze genetickou modifikaciou sa mozu stat ziviny zo stravy nedostupne. To suvisi s tymi alergiami. Je to nieco podobne, ako dnesne fast food jedlo. Objem obrovsky, ale vitaminy ziadne.

radca

Da sa predpokladt,ze GMO urcite zvysi pocet alergii a to je podla mna ta najmenej skodliva vec,ktoru mozu sposobit.

vevericka

no co sa tyka BT toxinu je biekovina, ktora sa aktviuje na toxin az v pH=11, to v ludskom traviacom trakte nie je a zaludocna kyselina ho rozlozi, mozne mozu byt pripadne alergie ako na bielkovinu, bakteria z ktorej je gen pre tento toxin, sa vsak bezne nachazda v pode a teda aj na potravinach, ci uz bio alebo nebio, nie je to nic umelo vytvorene a dokonca aj bio postreky ako som uz pisala tieto bakterie maju povolne ako ekologicke postreky(ked to niektorym vadi v GMO preco to nevadi v tomto pripade netusim)

radca

Vyborna tema, skusim pridat svoj laicky nazor.GMO potraviny uz jedol takmer kazdy a vacsina ludi si to ani neuvedomuje. Takmer vsetka soja je GMO,vacsina veci dovazanych z CR je GMO. Problem je ten, ze nikto nevie,ci je GMO skodlive. Mudre hlavy argumentuju tym, ze clovek zje aj kopu virusov a bakterii s jedlom, co sa velmi podoba genetickej modifikacii potravin.Hlavny problem je ale hranica medzi tym, co ludske telo povazuje za cudziu latku,teda xenobiotikum, a co povazuje za stravitelnu potravinu.Vsetky cudzie latky musia byt z tela odstranene imunitou a pretazuju uz aj tak pretazeny imunitny system vselijakymi skodlivinami.Dalsia vec je,ci su tieto latky lahko odstranitelne,alebo tvoria v tele tazko odstranitelne zluceniny. Za bezpecne sa podla mna daju povazovat az po prbehnuti 2-3 generacii. A to uz moze byt neskoro.Bio potraviny maju podla mna skvelu buducnost a to ajz ekonomickeho hladiska.Mozu ich pestovat napriklad vazni,alebo nezmestnani a tym si zlepsitsvoju situaciu.

vevericka

RNG..vies, ze niektore "bio" maju povolene postreky s bakteriami, ktore produkuju BT????(napr biobit)..teda vlastne tym, proti koremu greepeace bojuju???podovody su vsak vsade aj medzi bio..napr. sesterkin manzel sa pohybuje v tychto sferach a viem, ze na SVK bio pestovatelia robia podvody stylom : postrek mi kupuje za urcite uplatky sused, lebo ja ako oficialny biopestovatel nemozem, statut uz mam tak co, len neviem ako je mozne, ze to prejde cez tie kontroly, ktore sa vraj oficialne robia, ci je bio naozaj bio a ci neobsahuju postrekove latky asi aj tam funguju uplatky...ja bio plodiny zasadne nekupujem, radsej kupim postrekovane aj ked viem, ze urcite rezidua postrekov v nich ostavaju, ale tie postreky su ako ako tak testovane..co sa o neostrenych plodinach povedat neda, ci neobsahuju nejake plesne a ich toxiny..
a o plodinach, ktore su upravne tak aby produkovali polymery neviem, viem o bakteriach, ktore su takto upravene avsak tie produkuju biodegradovatelne..
viem o mikroorganizmoch, ktore su produkcne pre rozne latky v potravinarstve alebo vo farmaceutickom priemysle
ci organizmoch, ktore su urcene na cistenie zivotneho prostredia

co sa tyka greenpeace..tych nemam v laske..tie hovadiny, co maju na stranke sa nedaju citat..jasne ze monsanto chce zarobit, ved do toho celkom investovalo a maju patenty tak si chrania..ja kebyze nieco vymyslim tiez si to chranim patentom, je to bezne v kazdom odvetvi,..okrem toho este som nespoznala jedineho greenpeace, ktory by mal vystudovanu nejaku cast biotechnologii ci genetiky
a viac budem verit veducej v skole, ktora je da sa povedat na GMO spicka na SVK ako nejakemu greepeacakovi, ktory tomu rozumie asi ako koza petrzlenu..
okrem toho zvacsa GMO polodin ako kukurica repka.. sa zatial viac vyuzivaju na produkciu biomasy a nasledne bioetanolu..uz som pocula aj nazor, ze greenpeace su tajne dotovani ropnymi spolocnstami a preto im su prave GMO na produkciu bioetanolu trnom v oku..ci je to tak naozaj netusim..na to si kazdy musi urobit nazor sam

jara

mne posielali greenpeace materialy, bolo tam aj o GMO, odvtedy som sledovala, napr. oleje, kde bolo GMO, tak som nekupovala apod, neviem, ci maju nieco aj na svojej stranke, ale myslim, ze ano, kiezby taketo informacie boli dostupne kazdemu...