Endometrioza - boli? ake su prejavy?

tiny

ahojte, ja som si zhruba prestudovala co ta endimetrioza hruba je, mala by som ist a laparku ale chcem sa spytat, ci je tu niekto ale ci niekto o tom pocul ze toto ochorenie moze boliet aj mimo menstruacneho obdobia, pretoze mna boli brucho doslova 24 hodin denne niekedy sa to neda vydrzat presla som vselijake vysetrenia este tuto laparku som nemala len sa bojim ist na nu lebo mi zistili ine zas virusy a blbosti a stale som na nejakych liekoch. Prosim ma niekto bolesti alebo mal aj mimo menstruacie komu diagnostikovali toto ochorenie? dikz za odpoved

123456

Endometrióza

Endometrium je vrstva sliznice, ktorá vystiela dutinu maternice. Počas menštruačného cyklu dochádza vplyvom hormónov k zmenám hrúbky, štruktúry a funkcie endometria. Endometriózou označujeme ostrovčeky endometria nachádzajúce sa mimo dutiny maternice. Môžu sa nachádzať na iných pohlavných orgánoch - vaječníkoch, v iných častiach maternice, v pošve, vo vajcovodoch, ale aj extragenitálne - črevo, močový mechúr,...(táto forma je zriedkavá).

Príznaky:
# Silné bolesti v podbrušku počas menštruačného krvácania; bolesť môže začínať niekoľko dní pred menštruačným krvácaním
# Nepravidelná menštruácia
# Podľa lokalizácie ostrovčekov endometria sa môže vyskytnúť pošvové krvácanie, krvácanie z konečníka, bolestivý pohlavný styk
# Neplodnosť

Príčiny vzniku:
Existuje niekoľko teórií vysvetľujúcich vznik endometriózy. Najviac akceptovanou je teória zavlečenia, ktorá predpokladá, že pri retrográdnej menštruácii sa ostrovčeky endometria dostávajú cez vajcovody do peritoneálnej dutiny a usadia sa.

Diagnostika:
# Gynekologické vyšetrenie palpáciou a inšpekciou
# Ultrasonografia
# Laparoskopia - zasunutím kamery do brušnej dutiny
# Laparotomia - otvorenie brušnej dutiny, ak nepomohla žiadna iná metóda

Liečba:
Cieľom konzervatívnej liečby je dosiahnuť atrofiu ostrovčekov endometria. Podávajú sa:
# Gestagény
# Danazol - androgén (mužský pohlavný hormón), jeho nevýhodou sú nežiadúce účinky prejavujúce sa zhrubnutím hlasu, akné a nadmerným ochlpením
# Analógy GnRh (hormón uvoľňujúci gonadotropín) - zastaví sa tvorba estrogénov vo vaječníkoch, čo vedie k atrofii endometria. Nežiadúcim účinkom sú prejavy ako počas menopauzy (návaly tepla, potenie, atrofia pošvovej sliznice,...) Ďalšou možnosťou je chirurgická liečba, operácia sa robí väčšinou endoskopicky.

iveta

ahojte.mam 36r.v 30r.mi zistili endometriozu.tiez ma operovali aj inekcie davali.vraveli ze som v poriadku a doteraz som neotehotnela.

lucluc

Jej Petra K ani nevies ako si ma potesila. odkedy mi pichaju tie injekcie som pribrala asi 4 kg stale sa bud potim alebo mi je zima, smejem sa placem, hadam sa...ale uz len tri injekcie:) a snad to bdue potom fajn.

petra k

ahoj, aj ja som mala endometriozu,mavala som velke bolesti pri menstruacii, lekar tomu nevenoval pozornost az ked som nemohla otehotniet, posdtupila som laparoskopiu,aj injekcie, nebolo to prijemne, mala som priznaky ako zena v prechode ,ale vsetko to preslo a dnes som stastna matka krasneho 3 mesacneho synceka , vsetko sa to podarilo sice po 7 rokoch,ale predsa, tak nevzdavaj to , urcite ti to dopadne dobre ako mne.Drzim ti palce.

lucluc

Ahoj ja mam endometriozu. mam 25 rokov, bola som na operacii. endometrioza moze aj nemusi boliet. po operacii mi pichaju teraz injekcie na pol roka, aby som nemala menstruaciu, a zevraj to bude ok. endometrioza su mimomaternicove vzrasty, ze vraj dnes pol zien to ma. a da sa s tym ze vraj uplne v pohode otehotniet. tak neboj, vsetko bude ok.