je mozne aby mali obaja rodicia hnede a dieta modre oci?

Príspevok v téme: je mozne aby mali obaja rodicia hnede a dieta modre oci?
zmatena

Mam take obavy... Uz v minulosti sa stalo, ze v nasej nemocnici vymenili deti a teraz... Teraz ma sestricka trojrocneho uzasneho blondateho modrookeho synceka. A v com je problem? Nooo nikto v rodine nema blond vlasy a sestra s manzelom maju hnede oci... Nejde len ale o to... Syncek sa na nich absolutne nepodoba a ja sa bojim, ci sa niekde nestala chyba. Sestra muza urcite nepodviedla, tak v com to je? Je mozne, aby mali hnedooky rodicia modrookeho synceka? Prosiiim poradte

figurka

no u nas v rodine je to tak ze obaja rodicia maju nieco medzi hnedo-zelenou....moj brat prvorodeny ma modrosive...ja po nich hnedozlte take daco roznofarebne :D..... a cim to bude? predkami... moj brat zdedil asi po starom otcovi :-)

liana

genetika je zakernost :) jasne, aj hnedooky par moze mat modrooke dieta s celkom vysokou pravdepodobnostou. a nie len modrooke, ale s roznou paletou oci :)
naopak modrooky par, nemoze mat hnedooke dieta. opacne to totiz nefunguje.
inak treba googlovat "dominantny a recisivny gen" alebo nieco v tom zmysle a myslim, ze sa o tom najde na nete aj nejaka ta studia...

hades29

podla vedeckych vyskumov nie je možne aby dvaja hnedooky rodicia splodili modrooke dieta...pokial maju obaja rodicia hnede oci,aj dieta bude mat hnede...pokial ma 1hnede a 2.modre,opat bude dieta hnedooke...nakolko je hnedy gen dilnejsi a dominantny...jedina moznost aby malo dieta modre oci je ten ze aj obaja rodicia maju modre oci...dokazala to studia zo zaciatku minuleho roka ktoru maju na svedomi danski vedci

natalka :)

nečítala som všetky príspevky, ale práve sme brali genetiku v škole, zjednodušene - to že má niekto hnedé oči, neznamená že v sebe nenesie "skrytý" gén na oči modré..hnedá je však dominantná a modrá recesívna, čiže hnedá vyhráva "boj" o farbu očí častejšie...ale je možné že tí hnedookí rodičia mali v sebe skrytý gén na modré oči, kt. sa prejavil u ich dieťaťa.

adka17

No aj ja mam ten istý problém, maminka a oco majú tmavé hnedé oči a ja mám zeleno žlté čo nie je vôbec typické ... a i tak som ich dcéra ... a newadí mi to :O)

mravcek

jasne ze je to mozne.. a niekedy genetika robi veci.. genetika nepusti:D ked rodicia boli v hnedej farbe heterozygoti.. dieta moze mat modre oci. pokial stari rodicia mali modre oci... tak moze nastat takyto pripad. aspon mne to tak vyplyva ..:)