Otužovanie

Príspevok v téme: Otužovanie
PharmRamon

Čo získame otužovaním?
-Upevnenie prirodzenej imunity
-Zlepšenie telesnej zdatnosti
-Zníženie náchylnosti na infekčné ochorenia
-Zlepšuje prekrvenie kože a iných orgánoch
-Zlepšuje/urýchľuje priebeh pri nachladnutí, ochoreniach dýchacích orgánov

Kto sa môže otužovať?
Každý zdravý človek, ktorý netrpí nejakým srdcovým ochorením.

Studená voda nemá žiadne nepriaznivé vplyvy, až na tu precitlivelosť na studenú vodu, ktorú pocíti asi každý začiatočník. S otužovaním som začal približne pred pol rokom: zo začiatku mi to bolo dosť nepríjemne, ale verte mi, že na studenú vodu si veľmi rýchlo zvyknete. Od tej doby som skutočne nebol prechladnutý, a cítim sa skvele a vyrovnane po každej sprche. Otužovanie ma vždy preberie k životu.

Kedy sa otužovať?

Každý deň. Rozhodne nie po jedle. Najideálnejšie je to ráno keď vstanete z postele, ale aj večer po namáhavom dni. Počas letného obdobia odporúčam kedykoľvek dokonca aj viackrát za deň. Po otužovaní je fajn ak si dáte ešte nejaké jednoduché cvičenia a potom sa môžete v pokoji najesť. Ak ste sa najedli pred otužovaním je naozaj lepšie počkať kým sa ukončí vstrebávanie. Cca 1,5-2,5h.

Ako začať:

Najlepšie je začať vlažnou vodou a neskôr takmer úplne vypnúť horúcu vodu. Teplota vody vtedy dosahuje niečo okolo 10 stupňov. Pri sprchovaní nesedíme v studenej vode najlepšia ak stojíme alebo sa aspoň trochu hýbeme. Začíname čo najďalej od srdca tzn. Nohy, ruky, plecia, krk, hlava, chrbát, brucho, hrudník.
Počas sprchovanie môžete aj striedať teplú zo studenou. Sprcha musí vždy končiť studenou vodou. Sprcha by mala trvať najdlhšie 3 minúty, v letnom období aj 5 minút. Po sprche je nutné sa poriadne poutierať suchým uterákom a potom by mal nastať pocit sviežosti a skvelého pocitu ;-)

Niekedy dochádza aj k triaške, čo je celkom normálne, pretože telo si vyrába teplo trasením svalom. Taktiež sa zrýchli prietok krvi. Doba triašky závisí od množstva podkožného tuku.

Kedy by sme sa nemali otužovať: Vždy keď sa necítite fit, počas choroby alebo týždeň po chorobe.

Na záver vám prajem príjemný pocit po každej sprche.
PharmRamon

PharmRamon

Chladova alergia - no o tomto neviem takmer nič, ale určite by som nedoporučil. A CFS je nejaký syndróm unávy alebo take niečo nie? No neviem, ale tiež by som nedoporučil, takí ľudia by s amali poradiť o vhodnosti otužovania.
Prečo končíme studenou? Pretože ak skončíš teplou vodou tak prvotné uvoľnenie svalstva a tela je len zdanlivé. Neskôr keď vylezieš zo sprchy telo opäť ochladne čím sa vlastne stratí aj efekt otužovania pretože otužovaním musíme telo prinútiť aby sa zohrialo samo a nie aby ho ohriala teplá voda.

lubos555

ja som tiez pouzival davnejsie striedavu sprchu a na moju imunitu to malo skvely efekt.. ale uz som polavil trochu:)
PharmRamon, preco by sa malo vzdy koncit studenou?

poliewoocka

Mozem len odporucit, mam 18 a otuzujem sa striedavou sprchou od 16tich- zbavila som sa alergie, nemam celulitidu a celkovo nebyvam chora, klop klop:) a pre vacsi anticelulitidny efekt-po sprche si telo vymasirovat masaznou rukavicou a nakremovat hydratacnym kremom.