EURO ? Tešíme sa na EURO ? Chceme EURO ?

helenas

Nahodou, co eliss pisala nie je az tak odveci. Je to iny nazor, iny pohlad. EU je novodoby kominizmus, musime sa podriadovat zakonom "zhora". Vsetci sa vytesuju ze nam bude lepsie, unia nam pomoze, ekonomika porastie a bla bla bla. Oni nam sice hodia ryle ale zahradu si musis poorat sam... sme ale toho schopny a pripraveny na ich poziadavky?

majka_

mas pravdu KITTI, EURO pride :o). ja som nikdy neprezila prechod na inu menu (teda prezila, ale nepamatam si to - som narodena v roku 1988), tak neviem, ake problemy boli a ci vobec boli pri prechode z ceskej koruny na slovensku. no a tak neviem, ako to bude urcite po novom roku. trosku sa fakt bojim, ze minci bude kopa, platy budu rovnake a ceny potravin a zdrojov porastu. kdesi som pocula, ze v Slovinsku (???) ci kde prijali EURO tak ceny boli prvy polrok po zavedeni rovnake a potom sa vsetko zacalo zdrazovat, ale ako to bolo s platmi to neviem. ja len pevne verim, ze az tak hrozne to nebude.

dnes inak vzdy musi clovek prepocitavat peniaze a rozmyslat, co si moze dovolit. a nejde iba o to, ze ci si mozem kupit tricko alebo uprednostnim chlieb... dnes, ked hoci chcu mat ludia aj babatko, tak si musia vyratat peniaze, ci vobec na to maju... kdesi som citala, ze vybavicka prveho babatka stoji aj okolo 40 000 sk, prispevok od statu je 25 000 sk. a tych zvysnych 15 000 sk? a o svadbe ani nehovorim. doba je fakt tazka. ale viete ake je plus este podla mna pre mladych ludi, ktori odchadzaju do zahranicia? naucia a zdokonalia sa v cudzom jazyku a maju moznost ziskat kontakty, ktore im pomozu v praci.

kitti

Euro? Chceme,ci nechceme-pride!
Stale hovorim,tí ktori sa mali dobre do teraz,sa budu mat aj nadalej dobre,tí chudobni zase budu este chudobnejsi.
Zavedenie EURA otrieslo kazdu krajinu,sama som zvedava ako dopadneme my.
Platy? FUH... Ked sme uz pri zdravotnych sestrach poznam,ktore zarabaju nad 20 a ine zase pod 10 v tom istom meste. Niekto ma stastie,niekto sa snazi,nietko ma rozum,niekto znamosti...
Ja len dufam,ze po par rokoch si mozeme vydýchnuť a povedat si,ze sme to zvladli...:))

zwedavus

majka_ uuplne s tebou suhlasim.. napisala si to velmi pekne a hlavne realne.. poznam osudy mnoho rodin, no ten kto to nezazije, nemoze vediet.. aj ja poznam pripady, kde obaja rodicia maju vyborne vzdelanie, ale ich praca je nedocenena, plat nizky, staraju sa o viacej deti.. v dnesnej dobe je tazko zivit seba, rodinu, platit najom, vsetky poplatky, mat vzdy, to co treba.. doba je tazka a tu nejde o to, ci niekto si za to moze, nemoze.. nie vzdy je to tak, ze kazdy si za to moze sam.. s tym absolutne nesuhlasim.. zo dna na den sa moze stat, ze ta vyhodia z prace a dalsiu si uz nenajdes tak lahko a ked aj najdes, mozno tak s polovicnym platom.. alebo nie tvojmu vzdelaniu vyhovujucu.. urcite z majky nejde zavist.. a to ju nepoznam osobne, ale citam jej prispevky.. kazdy ma v niecom urcitu pravdu, ale nemam rada spojenie "kazdy si za to moze sam".. ved znami, ludia okolo su tym jasnym prikladom.. mnoho ludom to v zivote nevychadza tak ako by chceli a tak ako na to maju..

majka_

a okrem toho, viem, ze su aj vyssie ceny potravin v zahranici. ale ako je to mozne, ze napr. zdravotna sestra v Nemecku je schopna si za 2 roky nasetrit na vlastny byt a zdravotnej sestre tu na Slovensku sa to za normalnych okolnosti nepodari ani za 10 rokov?

majka_

NIKA-V: myslis fakt, ze horsie to byt uz nemoze? no... dufam, ze mas pravdu. to, co som napisala som napisala potom, ako som si odsledovala zopar reakcii ludi na platy a zarabanie na Slovensku. jedna zdravotna sestra dala vypoved, lebo jej sukromna lekarka platila asi pred rokom 8 000 sk. z toho mala uzivit svojho syna, zaplatit najom... bola slobodna mamicka. no da sa to? sci-fi. moja sestra (zdravotna sestra tiez) pracuje v nemocnici a ma plat mozno nejakych 13 000 sk. a to ma velmi dobre vzdelanie a prax: ma 13 rokov praxe, je diplomovana sestra a ma ukonceny 2. stupen vysokej skoly. takze nepovedala by som, ze sa jej studovat nechcelo, ked to takto dotiahla. a dalsia sestra napr.? studuje a zaroven pracuje na vysokej skole (je ucitelka) a plat ma 12 000 sk (s tym, ze ma doktorat spraveny a ma 11 rokov praxe asi) a samozrejme, studuje dalej, i ked jej zatial nejaky extra vyssi plat neponukaju.

s tym vystahovalectvom som to myslela tak, ze mladi ludia budu odchadzat za pracou, lebo napr. taky socialny pracovnik (som druhacka - studujem soc. pracu) tu zarobi mozno nejakych 12 000 sk - 14 000 sk (ako som pocula). a v zahranici (myslim Boston)? je to tam minimalne 4-nasobny plat za rovnaku pracu. tak co myslis, socialny pracovnik tu na Slovensku si vyberie pracu tu alebo v zahranici?
ceny potravin porastu, len by som chcela, aby rovnako rychlo rastli aj platy, ale to uvidime, az ked pride EURO.

BARBINKA: no urcite zo mna nehovori zavist, ale realita. ja, ak budem v buducnosti pracovat (ked si si precitala par riadkov pred tym, tak vies, ze studujem), tak by mi stacila praca, ktora by mi zabezpecila slusnu uroven. ja nechcem, aby som mala vily, kopu aut a neviem co este vsetko. mne uplne staci, ked budem si moct zaplatit najom, uzivit v buducnosti svoje deti, mat za co nakupovat potraviny a pokryt svoje naklady, ktore nikdy neboli a dufam ani nikdy nebudu velmi vysoke. ak mam tak povedat v sucasnosti, by mi stacilo tak mozno 20 000 sk ako socialnej pracovnicke. nie je to az tak vela, ale tu na vychodnom Slovensku sa toho asi nedozijem (bratov kamarat je veduci socialnych pracovnikov v krizovom centre a ma 20 000 sk plat, ale nie kazdy sa moze stat veducim takeho centra...). neviem preco, ale mam taky dojem, ze si asi nikdy nezazila, co znamena mat jeden chlieb na 3 dni, co znamena byt v situacii, ked ti nevyjdu peniaze na najom a ludia sa na teba vykaslu a ty sa musis obracat ako vies. ja som to uz zazila - nemam vlastny byt, ale pomaham mojej mamke, ktora je uz dochodkyna a kebyze ja so sestrou jej peniazky na byt a stravu nedavame, tak sme na ulici. a este raz opakujem, urcite zo mna nehovori zavist. ja ludom ich stastie zavidiet nedokazem, lebo ak su ludia okolo mna stastni, som stastna aj ja. ale to pochopi len clovek, ktory ma pozna.

a okrem toho... hej, zacat podnikat. ale ak chce clovek zacat podnikat, tak musi mat nejake skusenosti. ak chce mat nejake skusenosti, musi ich niekde ziskat. a ak chce absolvent skoly (ja osobne mam obchodnu akademiu ukoncenu), tak sa musi zamestnat. a dnes vo velkej vacsine inzeratov chcu od ludi prax, prax a este raz prax. kde ju ma taky absolvent ziskat?

pre HEH: moja krasna, vobec ma nepoznas. ano mas pravdu. nedokazem zarabat 50 000 sk za mesiac. zial, este na to nemam, iba studujem... ale na druhej strane mam na to, aby som sa dokazala logicky a realne pozerat na svet. ano, ti, ktori podnikaju (a musi sa im samozrejme aj darit) sa maju dobre. ale vies, nemozu byt vsetci ludia na Slovensku sukromni lekari, pravnici ci vysokohodnoteni ekonomovia... niekto sa musi venovat aj tej chudobnejsej vrstve obyvatelstva vies... (teda deti v detskych domovoch, deti ci starsti ludia v ustavoch a pod.).

heh

pre majka_: kazdy je sam zodpovedny za to co ma a co nema. kazdy sa moze rozhodnut co bude robit a co nie. a da sa zarobit dobre aj na slovensku. to, ze ty to nevies...

ivu3a

tak ja mam 3 sestry, moj otec uci na VS, tak ten plat nie je nic moc, a zijeme, nemozem povedat, ze by sme jedli len chlieb a pili vodu, da sa prezit velmi dobre, nemozem mat vsetko, ale nestazujem sa

australcanka

Prosim poradte!!!
Uz 10 rokov zijem v Australii a je mi tu super. Zivotna uroven je to dobra a mozem si vela dovolit hlavne preto ze mam tu vysoke vzdelanie. Pred 6 mesiacmi som tu emigrovala sestru aj z rodinou zo Slovenska. Jej sa tu nepaci a chce ist naspat. Bojim sa o nu lebo maju tri deti a muz zaraba len 25000 mesacne. Prosim poradte-da sa z toho prezit (hypoteka, jedlo, elektrika atd) na pat clennu rodinu? A co si myslite ze sa stane po tom co vstupite do Eura? Nebojite sa inflacie?
Dakujem

sedmikraska

Niekto to tu uz spomenul- v Irsku tiez prijali euro a pozrite ako ich ekonomika vzrastla- minimalka na hodinu je kolo 8 euro. s tymi mincamio co trepete, to vobec nie je az take horuce. A to, ze vsetko zdrazie? Zdrazelo by aj bez eura!! Nezdrazievaju veci, len koli tomu, ze sme na Slovensku, veci zdrazievaju koli vela faktorom ako je ropa...