Socialna fobia

alpaka

to som nevedela,a mas tam popisane aj co mas robit?pojdem sa tam pozriet.ja som si citala tu knihu socialni fobie co napisal Jan Prasko,Jana Vyskocilova,Lucie Piglova,Jana Praskova,stala vyse 300 mali by ju mat v knihkupectve.
vies hlavne je vediet,ze je to choroba a ze sa to da zmenit,to je super,ze si zacal.ja som na zaciatku sa tolko odhodlavala,kym som vobec napisala sem do fora..aj vtedy sa mi potili ruky od stresu..bola som uz dost na dne.a teraz sa citim ovela lepsie.je to super,ze ked na sebe pracujes,ako postupne vidis vysledky.zvladla som to aj bez liekov.prave sa citim sice par dni zle a som trochu protivna a lahko sa dam vyprovokovat..ale uz dnes som si povedala,ze stacilo.skoro som zas prisla do obdobia,ked vsetko beriem osobne...este ze som sa vcas spamatala.len cim dlhsie budes odkladat toho odbornika,tym horsie pre teba.ja som to tiez chcela dokazat sama,ale vobec som nevedela ako na to..az tam mi otvorili oci.

alpaka

typice situacie vyvolavajuce uzkost
-byt predstaveny neznamej osobe
-stretnut sa s autoritou
-vyslovit svoj nazor v malej skupine
-pouzit telefon
-primat navstevu
-byt sledovany pri nejakej cinnosti(napr.pracovat pred zrakmi druhych)
-jest pred ludmi
-pisat pred druhymi
-prednasat pred skupinou ludi
-hovorit na verejnosti
....
prednasat a hovorit by som este nezvladala ani ja,mozes si tam urcite doplnit este vela svojho..ale asi je to vzdy v kontakte s druhymi

alpaka

zatial priznaky ci sa najdes)
TELESNE:busenie srdca,tras,potenie,hrca v krku,zrychlene dychanie,svalove napatie alebo ochablost,zavrate,tlaky v oblasti zaludku,pocity na zvracanie a pod
CHOVANIE:vyhybanie sa,mlcanie,schovavanie sa(ruky pred tvarou)tichy hlas,rychla rec,koktanie,pobehovanie,preslapovanie,unik z miesta...
SUBJEKTIVNE:1.myslienky-Vysmeju sa mi,ztrapnim sa,co budem robit,co ak ma nic nenapadne,to nezvladnem,rychlo prec....
2.emocne stavy-strach,uzkost,hnev na seba aj druhych,hamblivost,bezmocnost.....
3.vnutorne presvecenie-zranitelnost-som vzdy zranitelny v socialnych situaciach
strata kontroly-nedokazem vydrzat priznaky
DOSLEDKY:vyhybave a zabezpecovacie spravanie,uzkost z ocakavania,pokles sebadovery

alpaka

viem,ty mas miesto cervenania tie ine veci.skusim najst jeden letak co som mala a pozriet do knizky.hadam sa na nieco pride.