Co robit po vytrhnuti zubu?

Príspevok v téme: Co robit po vytrhnuti zubu?
nadasa

vytrhli mi zub,s korenom i kusok kosti bol pevne prilepeny na koren.mam otvotenu dieru,este vypluvam krv.mam si dat na nieco pozor?mam si to dacim vyplachovat.povedali mi ze nic,aj jest mozem.nemozem si tam zaniest infekciu, pripadne aj do kosti ci hlbsie-do dutin lebky?alebo nejakeho streptokoka ci daco z ustnej dutiny-inych zubov,jedla apodobne?prosim poradte.alebo mam nieco uzivat?nic neberiem,aj zuby som si umyla.mam nieco specialne podniknut?

Andy78

ahojte..dnes my trhali 2 zuby mudrosti a jeden zasivali.(dasno)ako dlho nemozem jest alebo co vlasnte mozem jest aby sa to nezapalilo?na co si mam davat pozor poradte?:-D

viera49

Nasaďte si ARNICA MONTANA 9. Je to homeopatikum, ktoré zabraňuje krvácaniu a opuchom. Môjmu synovi operačne trhali štyri osmičky naraz a takmer vôbec neopuchol, na rozdiel od ostatných pacientov. Treba brať každú polhodinu po tri gulôčky aspoň tri hodiny po zákroku a potom 3 krát denne po 3 - asi tri dni.

rozalia

dobry den mozete mi pomoc trhali mi vcera zub ale mam zapal dasien a vitrhla miho a teraz mam ukrutne bolesty a neviem co mam robit a este mi tam nechala kusok zubu poraite mi co mam robit dakuejm

eviitka

Dobrý deň, mám 21 rokov a budú mi trhať horné zuby múdrosti....na čo sa mám pripraviť...bude to bolestivé? Ako prebieha zákrok

Dobrý deň, Zákrok sa robí v lokálnom znecitlivení, kedy človek necíti bolesť, len tlak a ťah. Po asi dvoch hodinách znecitlivenie ustúpi a môžu sa objaviť bolesti alebo opuchy, čo je ale v takýchto prípadoch bežné. Zákrok je vhodné si naplánovať tak aby ste neboli nalačno, nemali menštruáciu a treba počítať aj s krátkodobou dovolenkou prípadne PN. Vhodné je si zabezpečiť odvoz prípadne doprovod. Po zákroku nešmátrame v rane jazykom, nevyplachujeme, aby sa mohla vytvoriť krvná zrazenina ktorá je nutné pre správne hojenie. Prvé štyri hodiny po vytrhnutí nesmieme jesť, potom nastupuje vlažná len tekutá alebo kašovitá strava, prvé dni nemliečna aby rana nazačala kvasiť. Ihneď po zákroku je vhodné líce chladiť najlepšie mrazenou zeleninou v sáčku cez uterák a v spánku mať zvýšenú polohu hlavy. Od druhého dňa môžeme začať vyplachovať harmančekom a výborný je aj chlórhexidínový roztok Paroex alebo Corsodyl. Obklady dokážu znížiť teplotu, utlmiť bolesť, zmenšiť opuch aj upokojiť zápal. Neodporúča sa fajčiť a piť alkohol, lebo tabakový dym narúša a predlžuje hojenie rany a alkohol zase podporuje krvácanie. Proti bolesti pomôžu aj voľno predajné lieky. K zubárovi treba ísť vtedy, ak sa vytvorí extrémny opuch, a ak bolesti pretrvávajú aj po piatich dňoch od zákroku.

eviitka

Tak Ibalgin vam logicky nezaberie,ked ho jete nalacno!!!! musi sa pozit s jedlom a rozhryzt,aby sa rychlejsie rozlozil.Mne dnes trhali 8icku a tiez neviem,ked ymozem nieco zjest.A Hlavne-po trhani zuba nevykonavajte v ten den ziadnu fyz.namahavu roobotu,kde skacete alebo sa predklanate.Ja som mala ist cvicit na trampolinky-mozem zabudnut.Rovnako zumba je tabu,co uz.SKuste si pred planovanim trhania zuba pozriet aj lunarny kalendar,trhat sa musia v ubudajucom mesiaci a su aj znamenia, v kt.sa to vobec neodporuca,myslim Baran?

kajush

hmmm tak po precitani tyhcto prispevkov, zacinam mat strach , lebo dnes mi zubarka trhala zub, a kedze nehovorila nic o tom ze nemozem mliecne vyrobky, tak som si bez obav dala dnes acidko ... ale zatial je mi fajn (po brufene 400) :P . nasadila mi antibiotika (dalacin). a jedine co povedala ze nemozem je jest teple jedla (asi aby to nekrvacalo) a opalovat sa- ale to neviem preco (kvoli antibiotikam ??? ). ja chcem ist v nedelu na kupkooo!!

NIKOLLLETTA

denkaaa: skus si na to z vonkajsej strany prilozit lad. To ti trosku "umrtvi" rsp "zamrazi" bolestivu cast a nebudes to citit. Mne ked trhali zub tak jeden ma bolel tri dni a druhy asi pol hodinu. Teda neboleli ma uz zuby ale to co po nich ostalo. Ono ti to tam musi iba zarast takze to zavisi od toho ako rychlo sa ti to zrastie a to je individualne ale nemalo by to trvat viac ako tri dni. Podla mna to treba iba vydzrat. O mesiac si na to uz ani nespomenies :-)

A ibalginy si uz nedavaj je to zle na pecen. A ked ti ani nepomahaju.....

Alebo skus este vvykonavat nejaku fyzicky narocnejsiu pracu aby si tak na tu bolest nemyslela. Ja som isla na hodinu behat vtedy a kedze som tak na tu bolest nemyslela ani ma to tak nebolelo. A pri fyzickej namahe vraj vylucujeme neviem ake (cudzie slovo -neviem ci endorfimi ci co to je to mi len vra el moj sportovy lekar) no a to zevraj pomaha aj na bolest. Alebo to myslel len na menstruacne bolesti? neviem. :-)

Alebo ked ti to neprejde tak potom chod k doktorovi ale neviem co ti ten s tym spravi.

Eva531

Este nieco! Uz som to tu raz spominala, kup si v lekarni zubnu pastu Curasept s obsahom 0,12 % chlorhexidinu a ustnu vodu Curasept s obsahom 0,2 % chlorhexidinu. Chlorhexidin urychluje hojenie ran v ustnej dutine a bojuje nielen s bakteriami, ale aj s virusmi a s plesnami. Pouzivaj 10 dni po extrakcii a potom vysad! Bylinky radsej nie, to pisem na zaklade vlastnych skusenosti, mne bylinky viac ublizili ako pomohli.

Eva531

Chod s tym cim skor k zubarovi, ale pre istotu nie k tomu, ktory ti to trhal, ale radsej k niekomu inemu... Az take neznesitelne by to byt nemalo, takze je mozne, ze bola extrakcia vykonana fusersky, napriklad ak to bola extrakcia chirurgicka, tak ti to nezasili, co by sa malo, a podobne, co by nebol ani zdaleka jediny pripad vzhladom na uroven slovenskeho zdravotnictva, ktora je bohuzial taka, aka je, obzvlast, co sa tyka zubarov. Dalsia moznost je, ze si mozno nechtiac vypila nejake mlieko, ci zjedla jogurt, alebo ovocie a z toho sa ti tam dostala infekcia, co sa moze prejavit bolestami. V tom pripade treba ranu vycistit, ale to musi samozrejme urobit zubar. Pred vycistenim rany dostanes injekciu, takze pocas cistenia nebudes citit ziadnu bolest a po vycisteni mozno iba velmi miernu, ale rozhodne nie az taku silnu a neznesitelnu, aby si sa musela "predavkovat" Ibalginom. Pokial ide o mna, tak cely zivot sa vlacim po zubaroch a zazila som uz veru vselico... Keby som bola teraz na tvojom mieste, zavolala by som do nejakeho sukromneho stomatologickeho centra a vybavila by som si co najskor termin tam, nech sa mi na to pozru skutocni odbornici pracujuci na urovni 21. storocia, ktori maju, alebo sa aspon tvaria, ze maju aspon stipku sucitu, porozumenia a ludskeho pristupu. Kontrola, pripadne vycistenie poextracnej rany ta urcite do biedy neuvrhne, nech uz by to bolo aj niekolkonasobne drahsie ako u niekoho, kto spolupracuje s poistovnami. Vela stastia :)

denkaaa

dobrý deň, včera mi vytrhli zub múdrosti a mám strašné bolesti dala som si už 5 ibalginov 400 na lačný žalúdok pretože nič nejem, ale bolesť vôbec neustupuje. Neviem čo mám robiť, bojím sa aby som sa nejak nepriotrávila liekmi ale tá bolesť je neskutočná, ešte nikdy sa mi to nestalo. Neviete niečo poradiť?Vopred ďakujem