Mam OCD uz asi 2 roky a neviem uz ako dalej vobedz

Príspevok v téme: Mam OCD uz asi 2 roky a neviem uz ako dalej vobedz
Martin4848

tak ja mam OCD uz asi 2 roky a take že velmi silne a tato choroba ma v daktorych dnoch totalne niči beriem aj lieky a vobedz mi neppmahaju dokonca som uz bol aj hospitalizovany na psychgiatrii pretoze som mal aj niekolko hodinove stavy a mal som pocit uz ze sa zblaznim dokonca mi davali aj elektrošoky a ked som prišiel domov tak sa mi to všetko vratilo ale potom som pozeral na nete čo vlastne ocd je a ja som to uz vedel davno len som chcel vediet ci ma dakto aj take ocd ako mam ja preto ze som našiel len take lahke stavy ze si ludia vela umyvaju ruky a opakjuju niektore činnosti aby sa im ulavilo to mam aj ja ale mam este omnoho horsie stavy ktore dakedy ani neviem či su este ocd alebo nie lebo to je nieco strašne tak začnem od tych lakšich stavou napriklad ked idem po schodoch tak mi to trva strasne dlho lebo si musim v hlavne povedat rozne slova ked po nich idem a potom prestupovat na tych schodoch dlhe minuty a ked to spravim zle alebo neuspokojuco tak to mozem robit znova a cely som uz s toho spoteny a toci sa mi hlava a tie schody bol len priklad aj ked realny ale taketo stavy mam pri akejkolvek činnosti a neskutocne ma to štve velmi ale teraz prejdem k tym horsim stavom a to je to ze mi to ocd uz davno zacalo liest aj do reči no skratka ma to obmedzuje rozpravat a normalne vyslovovat rozne vety a to je to najhorsie proste to je tak ze mne vo vetach zacalo vadit strasne vela veci napriklad ked sa opakuju slova z rovnakym začiatočnym pismenom za sebou alebo ked je čislo vo vete hlavne neparne čislo tak mi to vadi lebo mne robia dobre parne čisla ale vo vetach nema rad žiadne čisla alabo ked je slovo ktore mi evokuje nieco zle aj ked je to nieje mozno nič zle ale ja to mam z niecim zlym spojene tak ma to štve alebo ked veta začina tym istym slovom ktorym aj konci tak mam neskutocne stavy kym tu vetu poviem musim tu vetu uplne prerobit v hlave kym tam nič s toho čo mi vadi nebude a je toho este viac a tie stavy ako tu vetu musim prerobit ja hruoza musim si opakovat v hlavne aj tu nespravnu vetu 2 alebo viac krat a potom tu spravnu vetu a znova dookola musim popritom este aj počitat dychanie hlavne parny počet kratsa musim nadychnu kym budem v tom stave pokračovat a proste tie vety si uz dakeday nejdem ani zapamatat ake su dlhe alebo zabudnem tie veci čo som v nich upravil a potom sa tie stavy predlžuju a ked niesom spokojny s tym stavom tak to vsetko zas musim robit odznova a kludne si 2 vety v hlavne vravym roznymi sposobmi aj 2 hodiny a nemozem počas toho nič ine robit lebo keby dačo počas toho spravim čoilen sa postavym napriklad tak sa mi tie stavy rataju ako neplatne a. mozem to robit odznova a je to neskutocne unavne ked som nahodou v spoločnosti kde tie stavy nemozem mat lebo neviem čo by si o mne ludia pomysleli ale tym padom všetky tie stavy budem mat doma ked pridem a polku dna potom vravim tie vety aspon ktore si pamatam ze som vravel tak ich musim takymto sposobom potom vraviert sam sebe a opravovat ich aby mi nevadili vobedz a proste vravym kym ja tie moje stavy dokončim a tie vety si usporiadam v hlavne tak prejde aj par hodin a potopm zase znova dalsie vety čo pridu a ja sa s toho uz idem zblaznit a taketo silne stavy s tymito vetami mam uz asi rok a neviem sa toho zbavit a je to neskutocne tažke dakedy mam chut sa uz zabit lebo nevidim ine vychodisko takze proste neviem čo mam s tymito mojimi stavmi robit proste vobedz a bol by som rad keby sa k tymto mojim stavom dakdo vyjadril a možno skusi najst riesenie lebo ja uz neviem čo dalej proste velmi

MrkvovyDzus

a pri tom nevšímaní si tých myšlienok, nutkaní - ak aj dostaneš nejaké výčitky či stres z toho, že sa im "nevenuješ," ignoruj to

MrkvovyDzus

Ak ťa tá situácia ohľadom hádky zranila, tak prijmi fakt, že ťa to zranilo a rozhodni sa odpustiť všetkým tým, ktorí sa na tej situácií podieľali a aj im odpusť. Emócie vychádzajúce z odpustenia sa môžu dostaviť až neskôr, no je dôležité vedomé odpustenie, to, ktoré človek urobí na základe rozhodnutia. Na emóciách sa to môže ukázať až neskôr.

Reproduktory s tým nič "nemajú." Normálne ich používaj, teš sa z nich, keď máš rád dobrý zvuk, tak sú zrejme kvalitné. Taktiež, reproduktory sú len vec, neviaž sa tak na ne. A mimochodom, v živote je kopa iných, oveľa väčších dobier, z ktorých máš mnohé i teraz :)
Čiže, normálne tie reproduktory používaj, pusti si na nich napr. dobrú hudbu, možno tým potešíš i otca ;)

Čo sa týka tých myšlienok atď., no vidíš, že tá rada prináša úžitok. Dva týždne je celkom dlhá doba. Dôležité však je sa k tým myšlienkam nevracať. Ak sa k nim začneš podvedome vracať a uvedomíš si to, odmietni ich a znova sa k nim nevracaj. Vytvor si nový návyk, ktorý bude spočívať v tom, že nebudeš tie otravné myšlienky a nutkania riešiť, že jednoducho nebudeš vykonávať tie rôzne "opravy" v hlave a podobne. Postupným vykonávaním tohto návyku by si sa mal stávať odolnejším voči tým otravným myšlienkam a nutkaniam a postupne by tento návyk mal premôcť ten, ktorý spočíva v nutkavom správaní (riešenie čísel, písmen a všetko to ďalšie, čo si popísal).

pupavka18

Máš v hlave tlaky, to sú vtieravé myšlienky, sú hnusné a furt to ide v hlave deň noc, donekonečna, u nás toto bolo 5 rokov, pesničky jedna cez druhú išlo, deň noc, hluk strašný, spať dcéra nemohla.. OCD je hnusné, jednú vec - počítanie potlačíš,

vyrazí to zase inde a iným spôsobom

Stres máš neustály v hlave, z tej hádky, skús ísť na pár dní preč z domu, pobyt niekde, plávanie, bike, nejakú trasu, iné dojmy, tieto myšlienky treba inými vytlačiť

Olanzapin nám vymenili za kventiax, Frontin za Sertralin + antidepresívum Triticco, na liečení bola a mladý super primár aj doktor, ktorému záleží na tom, aby mladí ľudia sa vrátili do života, nie chodiace mŕtvoly tlmené liekmi...dcéra je na minime liekov a mala omnoho horšie stavy ako ty, aj diagnóz veľa

Každý víkend keď sa dá preč z domu na iné myšlienky, vnemy prejsť, omegu3 a antistres komplex vitamínov B si kúp na deň, magnézium pred spaním, lebo spánok je veľmi dôležitý, potom hlava a i telo neodpočíva, OCD deň noc ide a ide, ničí ťa

Martin4848

no ja som skušal aj taku vec ze som tie reproduktory odpojil a znova zapojil akože to je prvy krat ale nezabralo to stale ma to štve uplne v hlave až priamo v čele citim ako keby taky tlak ale je to len pocit nepriemny pre ktory si nič nemozem naplno užit lebo ma to stale štve velmi a uz je to dlho a neprechadza to vobedz a už ma to štve proste velmi

ovomaltine

Iba k tym reprakom, tak si nieco povedz, ze ked spravis, budu ocistene, ako nove, ze ked ich napriklad prejdes mokrou handrickou, budu ako nove, s novou energiou, alebo ked ich vystavis na slnko, slnko im da novu dobru energiu.

Martin4848

ano toto presne viem ze sa nemam tymi myslienkami zaoberat a oni odidu vela krat som to skusal a pomohlo to tak na 2 tyzdne vzdicky a potom som podvedome zase zacal tie vety opakovat ale asi pred rokom ako som bol u terapeutky tak mi vlastne to iste povedala čo ty že sa tym nemam zaoberat ze postupne ma tu bude menej trapit ale ze to musim vydrzat aj ked to bude zo zaciatku nepriemne a vtedy som to skusil znovu ukončit tie stavy tak ako predtym ze som si este na zaver povedal dake ukončovacie vety a po nich že uz budem normalne rozpravat a bolo to tažke zo zaciatku ale potom som si od toho odvykol a uz je lepsie ale stale mam občas take vety čo musim opakovat ale je to uz minimalne a hlavne ja si tie vety pisem do mobilu do poznamok a to mi velmi pomaha lebo si ich len prečitam a hned mam stav ukonceny a este mam samozrejme aj take vety ktore po tom stave si poviem a potom mi je lepsie a tie vety ukončovacie sa menia podla toho čo preživam a čo mi je zrovna priemne a dobre takze toto uz je celkom v pohode vies ale ja mam teraz skor iny problem a ten ma neskutocne trapy a riesime to uz vsetci v rodine a ja som si pre to minule uz chcel aj podrezat žily a to to ze proste som si kupil taku moju vysnivanu vec to je jedno aku ale bola dost draha alebo poviem to boli to reprodoktory velmi kvalitne ja som taky audiofil vies no ale ako som si ich kupil tak najskor to bolo vsetko super ale ked som ich pustil mojmu otcovi ktory to tiez ma rad tak sa mu to velmi pacilo ale v tom nebol ten problem to bolo dobre ale v ten den sa moja mama z priatelom pohadali a celkovo bola taka zla atmosfera doma strasne a to je ten problem že mam tie reproduktory spojene s touto zlou situaciou a neviem to od toho oddelit a uplne mi to niči život lebo to malo byt to najlepsie čo budem mat a proste ja viem pride vam to ako blbost ale to je to moje ocd tiez že ked sa mi dačo nepaci tak to zopakujem ale tu je ten problem že toto sa neda zopakovat uz som ich kupil uz ich moj oco pocul a čas sa neda vratit spat a ja uz asi 2 mesiace žijem s tymto pocitom že vsetko je zle preto že sa mama vtedy z priatelom pohadala aj ked uz su spolu v pohode ale pohadali sa zrovna v tedy a to ma stve keby sa pohadaju iny den vsetko by bolo super ale takto ma to neskutocne stve a stale to mam v hlavne ako chrobaka v hlave a neveim uz s tym žit proste skusal som uz rozne veci aj znova zavolat oca aby ich znova pocul aby to bolo akoze prvy krat ale nepomohlo to len na chvilu a stale ma to dalej štve a nemozem byt preto stastny z ničoho čo teraz robim a čo ma predtym bavilo lebo mi tam toto vadi ja uz som tak zufali s toho že som dal tie reproduktory na bazoš ze ich predam ze proste kupim ine a začnem odzvona lebo ja uz neviem ale nik ich zatial nechce a iba sa trapim velmi a neviem co dalej lebo toto je neviriesitelny stav lebo čas nemozem vratit a preto je to take vazne a musim s tym žit a nevladzem uz vobedz a ako vidim tento stav ma ani po čase neprestal trapit takze neviem čo s tym mam robit proste vobedz

MrkvovyDzus

Martin4848:

a prečo máš nutkanie tie reči riešiť? Je za tým nejaký strach, napr. že ak sa tým rečiam nebudeš venovať, tak neviem čo? Alebo je to skôr o pocite nespokojnosti, že niečo nebolo povedané podľa nejakých pravidiel, ale nemáš strach z toho, ak sa tým rečiam už nebudeš venovať.

Mám pre teba rýchly tip, je úplne najjednoduchší a zároveň nemusí byť ľahký, paradoxne môže byť jeden z najťažších:

-PRESTAŇ SA TÝMI REČAMI, MYŠLIENKAMI A POD. ZAOBERAŤ.-

Každý z nás je originál a tak sú originálne aj naše vety. Je normálne, že nerozprávame ako počítačový program. Rovnako je normálne, že nepoužívame stále tie isté štruktúry viet. A ani ty nemusíš. Môžeš povedať rôzne čísla, dokonca aj nepárne! :) Ak budeš mať napr. nutkanie nejaké reči riešiť (že ich napr. treba opraviť, aby tam neboli párne či nepárne čísla, slová na také a také písmená atď., proste to všetko, čo si spomenul), tak ich jednoducho nerieš a pokračuj ďalej v živote. Zo začiatku to možno bude ťažké, no s každým takýmto odignorovaním takého nutkania by to malo ísť ľahšie a ľahšie, a pocity nutkania by mali čoraz viac slabnúť.

Myšlienky sú ako vietor, nedajú sa chytiť. Prídu, odídu. Je však na nás, ktorým z nich venujeme našu pozornosť a ktorým nie, s ktorými budeme súhlasiť a s ktorými nie.

Tie myšlienky, ktoré si popísal a ktoré ťa otravujú, sú ako otravné muchy v aute. Lietajú kade tade, bzučia a vyrušujú nás. No znamená to, že ich máme počas jazdy odháňať? Nie, pretože by sme mohli naraziť. Maj len otvorené okno, nech vyletia)