Obavy o kamarátku

Príspevok v téme: Obavy o kamarátku
Jednohubka6

Dobrý deň,
ako je už z názvu zrejmé, mám starosti o svoju kamarátku. Respektíve o jej budúcnosť. Má 18, budúci rok 19, ale žije, takpoviediac, zo dňa na deň. Úplne fláka školu, ani brigádu si nechce hľadať, o nič nejaví záujem, mám pocit, že rezignovala úplne na všetko. Týka sa to aj medziľudských vzťahov. Má len veľmi úzky okruh priateľov a spoznávať nových ľudí nechce, je dosť uzavretá... No inak je to úžasné dievča, veľmi pekné, milé a múdre, len si toho nie je vedomá. Takisto si v živote prešla mnohými vecami, o ktorých sem ani nechcem písať. Je jednou z najsilnejších ľudí, akých poznám a neskutočne ju obdivujem. Len sa o ňu dosť bojím. V dnešnom svete sa človek stratí, ak nie je aspoň trošku priebojný, čo ona nie je. A navyše je aj neskutočne tvrdohlavá a odmieta akúkoľvek pomoc. Viem, že by som sa mala starať najmä o seba a svoje veci, ale mám o ňu veľký strach, pretože mi na nej záleží. A už neviem, čo mám robiť...

julisa12

neviem ci zrovna ty by si vedela s tym nieco urobit..to proste musi clovek chciet zmenu sam aby sa to niekam pohlo..

Erila

Bolo by podľa mňa fajn, ak by vyhľadala odbornú pomoc, no musí fakt sama chcieť, bez toho to nepôjde. No je milé, že si o ňu robíš takéto starosti

simciacik

Ak ona sama nebude chciet nemas jej ako pomoct a cim viac do nej budes hustit, moze sa ti nakoniec viac odsudzit. Takze by som postupovala opatrne, mozno sa jej podari vsetko zvratit

Klara154

Ked v tomto tazko radit, su ludia, ktorych je lepsie nechat len tak aby to preslo same, ale su ludia, ktori potrebuju pomoc aby sa to zmenilo.

snejty

Ovomaltine velmi si myslis dojmy s pojmami a to nie len v tejto teme. Skoro vsade pises svoje dojmy bez osobnej skusenosti a bez overenia faktov. Tym mozes mnohym ludom ublizit. Zamysli sa ...

A mimochodom tu ti kopirujem kompetencie skolskeho psychologa:
Najpodstatnejšou úlohou školského psychológa je pomoc žiakom, učiteľom a rodičom pri výchove a vzdelávaní. Ďalšie úlohy sú tieto:

– spolupracuje so školou, žiakmi, rodičmi a učiteľmi

– vykonáva besedy na zadané témy ako napríklad Prevencia voči používaniu drog, Šikanovanie, Duševné zdravie a podobne

– vykonáva sociometriu na zistenie klímy v triede z dôvodu prevencie vzniku negatívnych vzťahov a narušenia fungovania žiakov počas vyučovacieho procesu

– poskytuje individuálne a skupinové konzultácie pre potreby žiakov, učiteľov a rodičov

– zameriava sa na problémy obmedzujúce fungovanie v škole ako napríklad poruchy učenia, správania, hyperaktivity a podobne

– navštevuje triedy za účelom pozorovania vhodného, prípadne nevhodného správania, ktoré by mohlo narušiť vyučovací proces

– vykonáva sociálno – psychologický výcvik za účelom zmiernenia napätia, úzkosti alebo možného zaťaženia žiakov

ovomaltine

snejty, ze ta to bavi, je tam presne na to, to su bezne veci, ktore riesi na dennej baze

Zažila úzkosť, depresiu aj pokus o samovraždu, vytvorila ...
Otvorene rozprávate, že ste sama zažili úzkosť a depresiu. ... Riešila som to, ako sa dalo, celkom mi pomohol aj školský psychológ.

Náprava, korekcia, terapia v práci školského psychológa
dávajú možnosť, aby školský psychológ pracoval nielen ako diagnostik, ale aj ako ... strach, depresia, nízke sebavedomie, ktoré však narušujú osobnostný ..

Školský psychológ je na škole pre žiakov, rodičov a učiteľov. ... a prežívaní žiakov (smútok, zmeny nálad, strata zmyslu života, depresia, úzkosť, strachy, ...

mozebyt

Radšej ju nerieš. Ak má problém so sebavedomím stačí keď jej pride do života niečo čo ju bude baviť alebo ľudia čo jej dvihnú ego. Potom o teba ani nezavadí. Ibaže by ti to nevadilo :)

MrkvovyDzus

Jednohubka6:
Máte nejaké spoločné hobby? Alebo proste niečo, čomu sa rady venujete, keď ste spolu? Podľa mňa by toto mohla byť cesta, neriešiť veľmi jej problémy, nevypytovať sa jej, ale radšej robiť niečo, čo má rada, jednoducho trávte spolu čas ako kamošky a ak bude chcieť (a ak také niečo je), tak sa ti zdôverí. Ak ste kamarátky a cíti sa tebou prijatá, máte skvelú živnú pôdu na to, aby sa jej zvýšilo sebavedomie :) Stačí len spolu tráviť čas a niečomu sa venovať, najlepšie sa po troche začleňovať do takých situácií, v ktorých to sebavedomie potrebuje zvýšiť, často sa to týka spoločnosti, ľudí... teda napr. choďte sa spolu niekde korčuľovať a podobne. Myslím, že by to v nej postupne nakoplo chuť a aktivitu.