Čo v živote robiť

Príspevok v téme: Čo v živote robiť
MrkvovyDzus

Ahojte,

už dlhšiu dobu sa zamýšľam nad tým, čo v živote robiť a keďže v tom nemám úplne jasno, chcem sa vás spýtať na názor, rady, tipy. Možno mi vaše reakcie pomôžu. Ďakujem za váš čas a ochotu. Takže, poďme na to :)

Na začiatok poviem, že som mladý človek, ktorý nie dávno vyštudoval vysokú školu. Ak by ste sa ma spýtali, či ma to, čo som vyštudoval, baví, povedal by som, že sčasti. Asi skôr nie. Môj doterajší pracovný život nie je dlhý a väčšina prác, s ktorými som prišiel do kontaktu, ma skôr nebavila ako bavila. Vrátane tej terajšej, ktorá je moja prvá seriózna, teda, že nie je to žiadna brigáda.

Čo sa týka mojich vlastností, osobnosti, tak som odmalička veľmi citlivý, čo je mojou silnou ale zároveň i slabou stránkou, pretože som dosť zraniteľný. Často prežívam stres, či už vo väčšej alebo menšej miere, mávam problémy s hnevom. V živote ma veľmi teší, keď prežívam blízkosť s ľuďmi, ale nie je to vždy, pretože často mávam v spoločenských situáciách stres a teda musia byť splnené určité podmienky, aby som sa cítil komfortne :D Mám rád pohľad na západ slnka, na hviezdy, obľubujem, keď vo mne niečo vyvoláva emócie, napr. dobrá hudba, film, kniha, príroda. Často sa zamýšľam nad rôznymi vecami, stáva sa mi, že som akoby mimo. Mám blízko k tým umeleckejším veciam, taktiež si myslím, že mám vkus i čo sa týka oblečenia, ale v tomto sa niekedy necítim komfortne, pretože to má i svoje negatívne stránky, jedna z nich je to, ako ma ako muža môžu vnímať ľudia (ako homosexuála). Celkovo by som sa zhodnotil tak, že som človek, ktorý hľadá krásu. Ale to asi každý, i keď v rôznej intenzite a forme. V detstve som trávil veľa hodín pri počítačových hrách, čo nie je dobre, a trvalo to až do rokov po dospelosti, možno tam boli určité prestávky. I nedávno som začal s tým, že si niečo raz za čas zahrám. Spoločnou črtou týkajúcou sa hrania a tejto témy môže byť napr. to, že ma baví, keď je niečo atmosférické, keď sa človek vžije do deja a baví ho to. Ďalšou mojou charakteristikou je to, že ma baví angličtina, celkovo sa ľahšie učím také tie veci ako jazyky, termíny z biológie a podobne. Tieto oblasti ma aj viacej zaujímajú, napr. angličtina, biológia, psychológia, veci súvisiace s krásou ako napr. maľovanie. Slabšie je na tom logika, tam by som povedal, že potrebujem viacej času, závisí od zložitosti problému :D Škola, ktorú som vyštudoval, je technického zamerania a zo všetkých predmetov, ktoré sme mali, ma zaujali asi najmä tie, ktoré s tým technickým až tak nesúviseli - angličtina a potom prednášky týkajúce sa skôr psychológie. Ale taktiež ma baví aj také to navrhovanie a vymýšľanie riešení, súvisiacich i s napr. technickými vecami. Nevyznám sa v tom poriadne, prídem si komplikovaný. Často si prídem, akoby ma bavilo všetko a zároveň nič. A mám dosť rozvinutú detailnosť, minimálne v určitých veciach.

No a aby som to spojil s prácou, tak často mi veľa vecí, ktoré sa týkajú môjho vzdelania či prác, ktoré som robil či robím, pripadajú suché. Cítim v sebe túžbu po niečom krajšom, kreatívnejšom, dobrodružnejšom, po vzťahoch s ľuďmi, nie po tabuľkách, papieroch a podobne. Veľakrát som rozmýšľal nad písaním, fotografovaním, v poslednej dobe aj maľovaním, jednoducho tieto kreatívnejšie veci, taktiež nad prácou napr. na živnosť, namiesto toho, aby som pracoval u niekoho. Často mi to spôsobuje stres, keď musím plniť úlohy, ktoré mi zadáva niekto iný. A častokrát ma ani nebavia. Možno je tá práca napr. na živnosť len snaha vyhnúť sa strachu, možno by to vôbec nebolo pre mňa. Tiež je asi ťažšie sa uživiť napr. tým maľovaním, k tomu, nie som v tom expert.

Rozmýšľal som i nad nejakým kariérnym poradcom, psychológom, niekým, kto vie zhodnotiť moje silné a slabé stránky a navrhnúť vhodné zameranie v živote.

Možno ste sa v mojom texte stratili, možno nie. No budem rád za každú reakciu, ktorá mi pomôže, i za snahu.
Vďaka.

ovomaltine

Vybehli mi tu ze zadarmo 25 google kurzov, tak sa chcem spytat, ci ste ich nahodou niekto nevyskusali a ci ste sa aj nieco naucili.

jarulinda

ved to, zivot sa vie s clovekom niekedy fakt tak pohrat, ze jeho predstavy sa casom uplne premenia na nieco ineho. no to neznamena, ze bude nestastnym

kollki

Kedysi som mala jasnu predstavu co chcem robit, ale postupne sa to nejako zmenilo a uplne inak vykrystalizovalo, ono clovek musi skusat ak chce zistit, co je to prave.

vierocka66

nedá sa robiť zakaždým niečo čo ťa baví, ono niekde nejaké ústupky treba robiť, ja tiež som pred materskou bola v práci kde to nebolo zlé, ale nenapĺňalo ma to, ale bola to istota.

Thomas-123

MrkvovyDzus: No čo mi dobre ide? To je veľmi ťažko povedať... Neviem, či to bude odpoveď na tvoju otázku...

Teraz okolo toho testovania sa učím teoriu ohľadom ISQTB certifikátu - učiť sa veci naspamäť mi išlo.... Ale ak by to bolo množstvo, aké treba na právo tak ehmmm to by bolo ťažké...

Baví ma napr. písať - o metalovej muzike (kedže prevádzkujem vlastný webový magazín) ale napr. zistil som, že písať tak aby sa na tom dalo reálne zarobiť je obrovský problém...

Skúšal som aj nejaké copywrightingové aktivity ale ,,trafiť sa do požiadavky prípadného klienta" veru veru nie je jednoduché... A keď nie si megaznámy copywrighter, tak boh vie jaké financie teda nezarobíš.

Písal som napr. kedysi pre portál fici.sme.sk ale zas neni to u mňa tak, že keď som kontaktoval nejakého majiteľa média - tak mi neodpisal mail v zmysle ,,váááááááv spadol som z teba na prdel, poď s nami spolupracovať" (myslím - že to čo vychádza z mojej klávesnice je také ,,no great - no terible"... a u prípadných pisateľov čo reálne zarábajú tak to musí byť fakt great)...

Každopádne filozofovať nad tým v čom som dobrý nemá moc význam - lebo buď neprídem na nič, alebo len na niečo čo nie je reálne využiteľné (na strednej som bol obľúbený študent profesorky ekonomiky/účtovníctvo - no aj pre zdravotné problémy, kedy ti nezaručím že keď mi dáš zaúčtovať stovku a viac prípadov nikde nebude chyba - mám isté skúsenosti... Aj par rokov po škole som zistil, že to, že ťa na strednej zbožňovala profesorka ekonomie-účtovnictva ešte neznamená, že v reálnej účtovnictkej práci nebudeš stať za k**t).

A ak sa ma chceš spýtať, prečo som nešiel na ekonomickú výšku - tak v matematike som nikdy ale fakt nikdy dobrý nebol

Preto teraz dávam energiu hlavne do získania vedomosti aspoň na ten najzákladnejší certifikát ohľadom ,,IT Testingu" a potom sa chcem obzrieť - hoc po nejakej brigade. Nemal by som s tým problém.

Popri tom reagujem aj na nejaké veci ohľadom online marketingu - kedže v rámci poslendej práce sme robili nejake jednoduche činnosti v tej oblasti, ale tam to padá hlavne na tom, že dostávam odpovede v zmysle ,,sory, ale mi hľadáme nejakého experta"

P.S.: Ak mi chceš dať odporúčanie robiť s grafikou, cit pre estetiku a grafiku som nikdy neprejavoval.

MrkvovyDzus

Thomas-123:

Prepáč, nevšimol som si tvoje nové príspevky nižšie. K tomu poradcovi, ak nie cez neho, tak to skús jednoduchšie, a to zamyslieť sa nad tým, v čom si dobrý alebo čo ti ako-tak ide, najlepšie začať od detstva. Taktiež, čo ti nejde, v čom si ľavý :) Čomu si sa rád venoval, čo ti išlo. Ak je niečo, za čo ťa častejšie chvália, tak aj to pomenuj. Rovnako aj to, za čo ťa častejšie kritizujú. Môže to byť i tá istá vec. Možno si to už robil, možno viackrát, no ak nie, môže ti to pomôcť spoznať sa o niečo viac a mať aspoň tip na oblasť, do ktorej by si sa podľa seba hodil.

K tej angličtine, nech sa ti darí (aj celkovo), nemáš za čo :)

A ešte otázka, keby si máš vybrať prácu, ktorú by si robil s tým, že čokoľvek by si si vybral, vedel by si to, mal by si na to predpoklady, čo by to bolo? A ešte druhá: v čom si myslíš, že si užitočný pre spoločnosť? Držím ti palce.

MrkvovyDzus

ovomaltine:

Bolo to už dávnejšie, ale myslím, že práve prostredníctvom nej som prišiel do kontaktu s jedným chalanom, s ktorým sme komunikovali v angličtine. A oslovil som asi ja jeho, nepamätám si už veľmi. Takýchto stránok je zrejme viac, ak by nevyhovovala táto, dá sa pohľadať niečo iné, ide hlavne o ten princíp, že je veľa možností, ako sa učiť jazyk a neplatiť si pritom doučovania.

ovomaltine

Mrkvovy dzus, mas skusenosti s tou strankou, prihlasil sa ti niekto, ci ty niekomu?
Umelecka praca? No fajn, ze si si nieco vybral.