Manipulátor alebo ja som precitlivená?

Príspevok v téme: Manipulátor alebo ja som precitlivená?
morningcoffe

Ahojte, pred časom som spoznala chalana, musím povedať že je veľmi pekný a hneď prebehla iskra. Máme spoločné hodnoty, sme obaja veriaci avšak hoci sa mi veľmi páči a priťahuje ma, aj mi čas s ním beží veľmi rýchlo, zároveń sa dosť trápim a rozum mi vraví žeby som to mala zabaliť. Keď som sa radila s rodinou a blízkymi, povedali mi len tak neurčito, že čas ukáže, no mne táto vnútorná neistota spôsobuje veľké tlaky (aj v práci produktivita dosť klesla)...Spoznali sme v období kedy som na tom ja bola aj som vnútorne dosť zle, riešila som vyhorenie, silné úzkosti, búšenie srdca pripadala som si vo veku 30 rokov už stará akosi som v práci aj trochu pribrala a cítila som sa škaredo a nesebavedomovo (hoci ľudia tvrdia že som pekné dievča) no v aktuálnom období som sa tak necítila. Hovorí sa, že práve vtedy si človek pritiahne do života manipulátorov. Tento chalan mi veľmi intenzívne a rýchlo dvoril dokonca po necelých 3 týždňoch spoznávania a každodenného písania sme to posunuli do vzťahu, čo bolo na mňa dosť skoro. Čo sa mi ale nepáčilo že tam vnímam isté prvky manipulácie a výčitiek. Nechcem to tu presne konkretizovať ale napr. mi hneď na začiatku začal vyčítať že chcem každého prerábať podľa seba, alebo keď sa mi neozval 2 hodiny a čakala som na neho v meste namiesto ospravedlnenia mi povedal že som mu zničila deň lebo som mu následne ja 2 hodiny od hnevu nedvíhala potom telefon. Alebo napr. že veci moc riešim a že niekedy už riešim úplné šialenosti, a že keď sa ho napr. ešte raz spýtam prečo má nervy, tak ich už naozaj kvôli tým otázkam dostane alebo že nemám voči nemu úctu lebo som mu raz navrhla stretko neskoro večer a takéto rôzne drobnosti. Keď sa ohradím a začnem byť aj ja tvrdšia, minule som napr. povedala že za túto vec sa mu neospravedlním aj za cenu konca, väčšinou sa stiahne, začne ma volať zdrobneninkami a ospravedlňovať sa a chce to žehliť, ale to iba väčšinou keď ja pritvrdím a poviem a dosť, no vo vzťahu by to tak nemalo byť, ako keby mi chýba také naozaj úprimné priznanie chyby z jeho strany nielen lacné ospravedlnenie keď ja už som v stave, že neustúpim lebo mi to príde nespravodlivé. Ja prirodzene nie som taká tvrdá, skôr nesebavedomá a precitlivená trpiaca úzkosťami, no boli situácie že aj ja som vybehla a začala sa brániť...Tieto konflikty vznikajú vždy po telefone alebo na čete, ako keby pri reálnom stretnutí je oveľa milší, stále ma drží za ruku nejako hladí a podobne..aj v spoločnosti je navonok utiahnutý tichý..len keď píše niekedy napíše veci tak tvrdo a drsne že to neviem spracovať...aj mi prišlo skoro keď mi po 3 týždňoch napísal ľúbim Ťa a pod. ale naživo mi to napr. nikdy nepovie. Tiež som si všimla že ma párkrát nechal platiť a asi len raz ma pozval, vždy sme šli napoly alebo som platila ja, hoci finančne je na tom dvojnásobne lepšie. Mám už 30 rokov a dosť som si vzťahov preskákala v mnohých z nich som mala úzkosti a preto premýšľam či tieto stavy ktoré prežívam sú spôsobené len mnou alebo naozaj idem do niečoho čo nemá zmysel a mala by som sa radšej vzdať túžby po partnerovi aspoň na dlhší čas. Prepáčte tú dĺžku, vopred vďaka.

Pascala

ahoj morningcoffee, gratulujem k rozhodnutiu, dobre si sa rozhodla, viem si predstavit, co prezivas, vsetky tie pocity, aj to, ze to pocitujes na zdravi. tou terapiou myslis psychoterapiu? to by bol skvely napad, urcite by ti to pomohlo pochopit situaciu a lahsie nou prejst, nie sa dlhodobo zozierat a trapit. snad ti to vyjde aj ked je to drahe, mozno by ti pomohla aj dobra masaz, aspon uvolnit stres. co este ine by ti mohlo pomoct, netusim. ja sa tiez snazim sa tak nejak inak nastavit, mysliet viac na seba. ak sa mozem spytat, kamaratske vztahy mas dobre? ja ani tie moc nie, ale to som vedela od zaciatku. drzim ti palce, nech to rychlo prekonas a si zase tam, kde predtym!

ahjajjaj

Keby Ťa bol býval mal rád, nebol by len tak súhlasil s rozchodom, ale by sa pokúsil o Teba bojovať, a nasľuboval by Ti hory, doly.
Ak tak neurobil, je to dôkaz, že Tvoje rozhodnutie je správne.
Čo sa týka práce, nedovoľ Tvojej psychike, aby Ti z nej uberala. Skôr sa k nej ešte viac prikloň, ako k čomusi užitočnejšiemu ako bol takýto priateľ.

morningcoffe

Ahojte, chcela som sa Vám poďakovať za názory aj podporu. Napokon som sa rozhodla to ukončiť aj keď to bolo pre mňa dosť ťažké, ale mám už v sebe taký pokoj. Veľmi som sa trápila s tým čo robiť, čo je správne rozhodnutie, nemohla som ani spávať a prežívala som strašné stresy. Najprv som si vravela, že to bude pri každom ďalšom chalanovi a musím to ustáť, ale potom som si povedala, že ak má byť vzťah o takých stresoch, asi to nestojí za to...ako keby mi to až škodilo na zdraví. Neviem či som urobila dobre ani čo som urobila, ale uvedomila som si, že chcem žiť v pokoji, dať sa nejako dokopy a skúsiť zmeniť svoj život aby som mohla byť šťastná. Akurát sa v BA obzerám aj po nejakej terapii no všetko je veľmi drahé tak netuším kam z konopí, ako to dať..Cítim že som v takých ťažkých stavoch aj v práci to ide dolu vodou a neviem sa tak naštartovať...ak máte nejaký typ vopred vďaka :)

ovomaltine

Pises, ze si prestala prezivat radost a pokoj plus to drobne zhadzovanie od neho. Mne to nepripada ako dobry vztah. On teba nazyva manipulatorom a ze nemas empatiu, uz to mi pripada manipulatorske..on je dobry a ty ta zla.. To, ze ty sa zdoveris, ze ti chyba komunikacia nazivo a on na teba vyleti a krici na teba mne pride nielen arogantne, nelaskave, ale ze sa z toho da vela dedukovat, ze nema empatiu a ine, myslim si, ze psycholog by vedel presnejsie. Ale vztah to nie je dobry, neviem, na co je ten chalan zamerany, ci na pracu, karieru, ale na vztah nie. Neviem, ci sa zvykne ospravedlnit, ked mu utecu nervy, tipujem, ze nie.

Pascala

morningcoffee, akoby si pisala o mojom vztahu, kto to nezazil, nevie to pochopit. este ty beres vinu na seba, to ozaj nie. on je naladovy manipulator, nikdy sa to nezlepsi, bude sa to tahat roky, vzdy ti da nadej a vzdy pride nejaka rana. urcite je aj sarmantny, ked chce, ked nechce, tak je to jedno zlo. nikto si nevie predstavit, ako takyto podla mna psychopat vie otravit druheho cloveka. ten moj bol uplne rovnaky vo vsetkom, co pises, ja si myslim, ze tito ludia su psychicky riadne chori. rozumiem aj tebe, ze sa ti paci, ze dufas, ze je dobry, ze nemoze byt predsa zly, ze nejako to urcite pojde. nie, nepojde. ake mal ten tvoj detstvo, ako vychadzal s rodicmi? mal dost lasky od rodicov, od mamy?

daniela2

myslím, že Tvoj celý život sa točí akoby okolo neho. Veď mu už toľko nevypisuj. Nechaj, nech Ti napíše on. Skús sa odreagovať, to fakt nemáš žiadne iné starosti, iba jeho? Lebo to budeš fakt na prášky, ale Ty mu nedáš dýchať. Cítiš sa neistá, ja to chápem. Ale to nie je dôvod, aby si mu ešte vypisovala a vypytovala by si sa, čo mu je. Skús sa ho spýtať, čo bolo v práci a pod. jednoducho kašli na nejaké tie jeho nálady. Ozaj, aj s kamarátkami si vyjdi von. Proste daj si nejaké úlohy, ktoré máš splniť, kým si dáš v myšlienkach pauzu a jeho. Rob si plány, čo chceš, naozaj chceš robiť. Nielen byť s ním. Nalaď sa pozitívne tými záľubami, alebo si choď zaplávať, alebo urob niečo, z čoho Ti bude fajn na duši. Oduševnene mu potom rozprávaj, ako bolo na plavárni, alebo na čaji s kamoškou...a kašli na to, čo mu je...On sa Ťa vypytuje, čo je Tebe? Lebo niekedy mu nič nie je, len je chladný. To preto, lebo v tých chvíľach nie je nadržaný.

morningcoffe

Ahojte, dakujem pekne za rady, rozumom to vnímam tak podobne ako tu píšete ale dosť som sa naviazala a neviem nazbierať odvahu na rozchod..medzičasom sa to ešte trochu vyostrilo povedal mi že som manipulátor, nemám empatiu a dosť sme sa pohádali...keď som s ním chcela riešiť že mi chýba komunikácia naživo lebo bol vraj chorý a nedalo sa mu stretnúť tak povedal že moja negativita mu bráni uzdraviť sa a preto si ide ľahnúť lebo musí čerpať pozitívne myšlienky...a že si nevážim že napriek tomu že je chorý sa snaží stále si so mnou písať...stále vnímam také drobné zhadzujúce veci a poznámky napr. mám jednu partiu kamošov ale on sa o nich vyjadruje dosť tak zvláštne a pritom ja ich mám rada napr. že len s tou skupinou zažil hanbu niekde v reštike a pod. je to také čudné..prestala som prežívať radosť a pokoj ..už som aj nabrala odvahu a rozišla sa s ním lenže potom prišiel pozval ma do reštiky a bol to celkom pekný večer ale na druhý deň bol chladný neobjal ma nechytil za ruku..som sa pokúšala objať ho ale ako keby nič..netušila som čo sa deje lebo som prišla na stretko v dobrej nálade..povedal mi že ja som bez nálady lebo som sa celý čas pýtala čo mu je..Možno je chyba na mojej strane a ja robím veci ktorými sa to celé pokazilo a otrávilo..ale cítima sa čoraz viac neistá a neschopná spraviť múdre rozhodnutie..trápim sa a nerozumiem tomu som naladená na pohodové stretko ale skončí to nejakou hádkou a zranením...možno som neschopná vzťahov ale asi túto situáciu svojimi silami neviem zmeniť...držte mi palce aby som sa dobre rozhodla a nabrala odvahu sa možno aj tak skutočne rozísť..najviac ma trápi že jeden deń ma chce objímať píše mi, potom aj 10 hodín neodpovie na správu či celý večer neodpíše na sms a ja som z toho už na prášky celkom...asi už chcem z toho von len neviem ako..

sulecka

Nepovedala by som, ze si precitlivela, aj ked ta teda nepoznam a hodnotim len podla toho co si napisala. On bude podla mna dost autoritativny a razny a tu mozno narazila kosa na kamen, ze v tych zasadnych veciach sa proste ako osoby rozchadzate

ahjajjaj

on sa Ti už niekedy za niečo ospravedlnil?
Vieš, ak on nehodnotí rovnakou mincou seba ako Teba, nejde o rovnoprávny vzťah. Mám dojem, že on je dosť autoritatívny (nie manipulátor) a Ty si tiež dosť priebojná, preto sú medzi Vami takéto konflikty. Pripadá mi to tak, že sa spolu nehodíte povahovo.