Insomnia; alergie a stres

Príspevok v téme: Insomnia; alergie a stres
Autumnleaves

Dobry den, pol roka trpim nespavostou, co ma fyzicky aj psychicky totalne vycerpalo, zacalo sa to silnou astmou alebo alergiou …a netusila som; ze aj z histaminu to mam...nemohla som dychat pre vecne plny nos, cize som sa budila na to, nasledne spavala 4 hodiny denne nakoniec som spala JEDNU HODINU RAZ ZA TRI NOCI !!! podporila som svoj boj o spanok okrem bylinnych preparatov a L- tryptofanu este aj zdravou stravou, cvicenim, otuzovanim, meditaciou, sla som cestovat s mojim muzom ( nas vztah je zvecsa v poriadku); no uz som velmi vycerpana zacala uzivat 1x Lexaurin pred spanim, 1,5 mg tbl. a uzivam ho uz treti tyzden, bez neho nemam sancu zaspat. Chcem to navykove svinstvo vysadit, ako mam postupovat? Znizenim tbl na jednu polku pred spanim ? Mozem byt zavisla ked beriem taku nizku davku ? Ku psychiatricke sa dostanem az v septembri ale chcem to vysadit a zaroven mat spanok dovtedy !!! Co nenavykove by ste mi odporucili brat na uspatie, aby som s nou prekonzultovala ? Pocula som o AD nejake na T, ktore pomaha zaspat a nie je navykove. Nemala som ziadnu vaznu chorobu, covid, uraz ani operaciu, alkohol nepijem, som nefajciarka, som vysportovana, stihla, no ale aj tak obcas trpim velmi nizkym sebavedomim, a nie som schopna zvladat stresove situacie. Netrpim depresiou, netrpim anorexiou, netrpim OCD, netrpim schizofreniu atd. ak vas zaujima, ci insomnia nie je sekundarna toho. Cim trpim :stresom, alergiami na strasne vela potravin, viacerymi fobiami (nie som tehotna ale mam z toho fobiu,napr. z priberania a porodu; aj z inych veci mam fobie a zasahuju mi do zivota, neznasam privelky hluk od opilcov az po detsky plac alebo ked je niekde zla hudba ide ma porazit ); tiez sa mi tazko jedna s niektorymi neurotickymi rodinnymi prislusnikmi; ktori na mna kricia ( niektori su v pohode :)) . Mam na seba vysoke naroky a niektori ludia ma sklamali , nastastie moj muz je super a podporuje ma a snazi sa mi pomoct . Mam sa vyhybat ludom; ktori ma stresuju ? Dakujem za radu.

gavinhoyt

Po liekoch nejde o pravy kvalitny spanok, skor o utlmenie. Skus si precitat knihu Preco spime, tam je vysvetleny ucinok liekov i rady na spanok.
slopegame3d.com

Autumnleaves

Ahojte vy, co mate alebo ste mali problemy spat :
uz to riesim dlho, dala som si teda predpisat Trittico, vecsinou zabera a zaspim :) Este Guajacuran a Neospan / Neospan totiz nema valerianu, ktora paradoxne moze cloveka rozhodit este viac, aj ked sa vsade odporuca. Ved to moze byt aj alergen.... ale este musim zaspat a vstavat v rovnakom case a davat bacha na histamin. Cez Vianoce som si dala JEDEN rum vecer (alkohol takmer nepijem, ale su prilezitosti, ked si chce clovek dat ) no a do rana som bola hore. To iste zkyslej kapusty ... naozaj ma na to vplyv histamin, ak tomu neikto neveri, mal by mat viac empatie.
PRed dvoma tyzdnami som nemohla spat ani s Tritticom, kopec noci po sebe, zhorsilo sa to, a teraz sa to zlepsuje. URcite je to aj psychickeho povodu (ved aj ten histamin drazdi cloveka isto rpe nejaky stres ) , tak sa snazim kolko sa len da. Dakujem za vase redosle rady, je to boj.

In blossom

ano, aj ja som to tak mala, ze niekedy mi nezabral ani ten neurol, najprv pol tabletky a nic, po 2 hodinach pokusu o spanie dalsia polka a zas nic, potom som si supla pol lexaurinu a stale nic, az o stvrtej rano polhodka spanku... takto som sa dostala na slusnu davku benzakov a efekt ziaden.

CBD ma inak ten isty mechanizmus ucinku na mozog ako benzodiazepiny, obe posobia na GABA receptory v mozgu. s tym rozdielom, ze CBD je nenavykovy, cize ani nie su priznaky z vysadenia po nom, tak by bolo lepsie postupne prejst len na to. ale mozno by fakt zvazilo v tvojom pripade skusit to trittico, ked sa vrati lekarka z dovolenky, skus sa jej na to popytat, benzaky sa nesmu aj tak uzivat dlhsie ako mesiac, dobry psychiater sa tomu prave snazi vyhnut kvoli problemom so zavislostou, ktoru si telo buduje velmi rychlo na ne.

s L tryptofanom skusenosti nemam, poznam ho, ale neskusala som. ono je to tak velmi individualne, ze co sposobilo tu nespavost vlastne, ze kazdemu moze zabrat nieco ine.

skus aj zelezo doplnit, ja som mala spodnu hranicu zeleza z krvi a jedla som velmi vela cvikle, esteze mi chuti :D zacala som sa nutit ju jest 3x denne, s kazdym jedlom kusok zavaranej cvikle, lebo zelezo v tabletkach mi nerobi dobre. a teda, pri anemii sa objavuje nespavost.

dalej magnezium a kalcium, robila som to tak, ze rano pol tabletky kalcia a vecer magnezia, to magnezium aj upokojuje okrem ineho, cize aj na uzkost a stres zlahka pomoze. opat, nedostatok Mg a K vyvolava i nespavost a na tieto mineraly sa nerobia bezne krvne rozbory, takze nikdy nevies ci mas alebo nemas nedostatok, takze chvilu si nasadit doplnok nie je od veci, ale samozrejme s mierou, lebo aj tym sa da predavkovat ako vsetkym...

detaily ako hygiena spoanku isto uz poznas, teda ukladat sa a vstavat v rovnaku hodinu, bez ohladu na to, ci spis ci nie. ja som tak zvykla najneskor o 22 a kukaj na to, ako tu strasim :D uz aj idem. a rano o piatej vstavam. idealne je prave v tych casoch ako je spravny cirkadianny cyklus, cize vychod/zapad slnka. je dobre aj velmi skoro rano byt na slnku uz, bez slnecnych okuliarov a nechat na seba posobit vsetky typy UV lucov, lebo aj cez oko sa to formatuje, tie vnutorne "hodinky", ktore ovplyvnuju fazy spanku a bdednia okrem ineho... ja mam vyhodu, ze o tom case cca odchadzam do prace, takze to mi velmi pomaha. na home office sa mi vlastne cely ten cyklus zopsul, kedze som xkrat robila do noci, aj do druhej a spala potom aj do 10tej, mozno tam bol niekde zarodok toho co prislo potom... vvelmi si to treba strazit, rovnake hodiny ukladania a vstavania a idealne najneskor o tej 22, i skor (medzi 21-01 sa najviac regeneruje telo v spanku, to su tie najdolezitejsie hodiny na spanok,)

zelam ti vyborne spanky cim dalej lepsie a lepsie :-)

Autumnleaves

In blossom: dakujem ti za obsiahlu odpoved, je plna uzitocnych info a som rada, ze si sa z toho dostala :) ja som uz bezradna, aj preto som zacala meditovat, nech sa ukludnim.

Alchemilku a omega 3 som neskusala, ale vyskusam :-) aj zihlavu si davam / to je proti alergiam
B- komplex beriem, ale nie ako kvasnice - kvasnice maju histamin - ale ako tbl.

Beriem CBD a L-tryptofan,to je enzym na regulaciu serotoninu a melatoninu, nechapem, preco aj po dvoch mesiacoch uzivania L-tryptofanu to nema ucinok :((( na ucinok CBD si tiez pockam.

Niekedy nespim vobec ani s Lexaurinom :( a Dr. sa na zmenu lieku vobec neda dovolat a mala dovolenku lebo je leto. Cize musim tradicne cakat, lebo nie som jediny pacient (resp. klient ). Ja osobne by som tiez chcela svoju pracu robit na 100% no a s takou insomniou, ked musim rano vstavat, je to extremne narocne, aj preto som siahla po liekoch. No ked ma neuspavaju ani tie tak som sa vystresovala, ako to bude s pracou po mojej dovolenke a som v zacarovanom kruhu - clovek nespi zo stresu a ked je v spankovej deprivacii ma z toho stres. (pracovnu napln nechcem uviest )

Urcite mam odvahu bojovat za svoj spanok dalej, dakujem ti , zvazim vsetko, co si pisala :)

P.S. : aj ty mas pekny nick, a vela vela dobrych snov ti zelam :D

In blossom

inak myslis asi trittico, to je AD co pomaha so spankom a nie je na baze benzakov, cize nenavykove. ja som rozmyslala, ze si ho zozeniem, ale nastastie uz to nie je za potreby.

In blossom

autumnleaves, pekny nick mas :-) no a co sa nespavosti tyka, tak tymto som si presla tiez tento rok. 3 mesiace cca. uz som pisala aj v inych temach, tak pripadne pohladaj.

inak si myslim, ze si kludne mohla prekonat coronavirus a nevediet o tom a toto moze byt jednym z tzv. long term nasledkov. ja som infekciu prekonala na konci januara (neviem aku, nebola som na teste, iba som mala horucky a vylezala to doma) a od aprila som mala tuto nespavost, ale predchadzali tomu este ine veci, napr. sialene uzkosti z nicoho nic, zo dna na den.

takze pokojne si mohla prekonat ochorenie, o tkorom si nemusela vediet, neskutocne vela ludi sa v poslednej dobe stazuje na vaznejsiu nespavost.

alergicka som i ja a je pravda, ze najhorsie s tym spankom som to mala prave na jar, to mi nenapadlo dat do suvisu. mam jednak sezonne alerge a potom celu hrbu potravinovych alergii.

ja viem o com hovoris, tiez som na tom bola tak, ze ked som spala 3-4 hodky tak to bolo uspech vramci toho obdobia a mala som aj 2 noci za sebou ze 0,0 spanku a na tu tretiu max hodinku. potom jednu tych 4 a potom sa zas takto to opakovalo...

ja som na spanie brala neurol a obcas ho aj s lexaurinom skombinovala. stilnox (hypnotikum) mi nezabral ale ze vobec ani trosku.

nepotesim ta, ked vysadis lexaurin, nespavost je jeden z hlavnych priznakov z vysadenia a to po mesiaci asi mat budes (ja som mala a brala som tak ze 12 dni, tyzden pauza, 10 dni, pauza, potom nizsia davka chvilu a trvalo mi dalsie 2 mesiace, kym som sa benzodiazepinov uplne zbavila).

tiez som bola aj na dovolenke, kde som turistikovala x km denne a napriek tomu som spala tie 3 hodky v noci a vsetkym ticho aj hlasno zavidela, ze spia :D je to hrozne frustrujuce, ked si extremne unavena a telo nie a nie spat. a teda psychika ako trpi a mozgove funkcie... ledva som dokazala vykonavat svoju pracu.

co mi pomohlo? ja ani neviem, asi cas. nebola som totiz nikde okrem obvodaka, krv v poriadku, akurat deficity Decka totalne a to som ja na slnku kazdu chvilu. no a teda, uprava zivotospravy, jem celkom obstojne, ale pridala som vela omega3, Bvitaminov atd. inak tu na fore odporucaju na spanok Revitanerv strong. ja som si davala obycajne pivovarske kvasnice, napr. si zarabala drozdie v teplom rastlinnom mlieku, potom jedla klasicky pangamin a teraz mi staci len obycajny radler pred spanim, aj to nie kazdy den. kvasnice mi extra pomohli, tu som sa inspirovala www.tuhykorinek.cz

s uzkostami a dalsimi neuro problemami bojujem nadalej, ale aspon ten spanok je podstatne, podstatne lepsi. uz su aj noci, ze zaspim o 21-22 a zobudim sa o 5tej bez prerusenia. inak sa budim cca 2-3 krat za noc. ale stale je to skvele oproti tomu, co to bolo, ked som bojovala za hodinku spanku kdesi po stvrtej rano...

este mi dost pomaha caj z alchemilky, vsimla som si, ze caj z valeriany mi spanok este viac rozhadzal (a to valeriana je vo vacsina spacich zmesi, treba hladat bez, len s chmelom, medovkou, levandulou...), ale alchemilka mi ho naopak zlepsila, obe bylinky posobia na hormony a kym valeriana mi zhorsila stav, alchemilka vylepsila, aj na cyklus mi pomohla. inak aj cyklus na spanok velmi vplyva, den-dva pred menzesom mam echt nespavost, vlastne mala som, teraz som konecne spala aj pred mnz. predtym tie mesiace to boli prebdete noci, pred, aj pocas prvych cca 2 dni cyklu, nasla som na nete, ze to maju viacere zeny. ja som to nikdy nemala a teraz ako som si robila kuru z alchemilky, tak opat mam cyklus na poriadku - rozhadzala mi ho ta valeriana.

je toho vela, ale nevzdavaj sa, ja som teda mala tych 3,5 mesiaca kritickych a od konca jula spim dobre az vyborne :-)

Autumnleaves

@MarciH: dakujem, precitam si to :)

inak, som si myslela, ze som zbabela, ked sa takym ludom chcem vyhybat, ale ak je taka moznost tak preco nie :)))

MarciH

Chytila som sa tvojej otázky: "Mám sa vyhybať ľuďom, ktorí ma stresujú?" Moja odpoveď znie - ÁNO. Netoleruj, čo ti nevyhovuje. Vždy som za to najskôr sa posnažiť vzťahy napraviť a keď to inak nejde, odísť. Aspoň na čas. Možno nájdeš niektoré odpovede v mojich blogoch, prečítaj si ak budeš mať chuť ;) novapsychologia.sk

Autumnleaves

@snejty: dakujem za radu, samozrejme, ze som bola u obvodneho, ved aj vymenne listky na neurologiu atd. som od neho potrebovala

EKG mi nikto zatial neurobil, obvodneho som musela pytat krvne testy, vsetko ok (ale to su len take zakladne) ...a este k tomu, bol to zastupujuci lekar mojej obvodnej, a vsetko som mu musela viac x vysvetlovat.

Autumnleaves

@Omen: ahoj, v prvom rade na mna prosim nekric s vykricnikmi

V druhom rade: histamin skutocne vyvolava poruchy spanku (kedze som nevedela, ako sa mam stravovat ) Mam to potvrdene na imunoalergologii, prekonzultovane. Mala som nosntop spuchnute dutiny a nos, kvoli comu som nemohla v noci dychat a nestravila som niektore potraviny. Tu len narychlo ti pridam zdroj:

histaminovaintolerancia.sk

V druhom rade, ziadne ine lieky od psychiatra neberiem ani nemam predpisane, sla som tam zatial len raz pre nieco, co ma nacas uspi, lebo uz bola situacia neunosna. Nemalo zmysel mi davat este nieco ine lebo zatial mi nezistili take poruchy, na ktore by boli lieky potrebne, alebo existujuce :)))

Po tretie: v lekarskych spravach mam vsade "chronicka insomnia", takze sa vyjadrujem terminologicky spravne. Ja nemam drobnu poruchu spanku, pre ktoru sa obcas nevyspim, ja mam poriadny spankovy deficit, preto som uz zufala siahla po liekoch. Skus na forach nedavat tolko vykricnikov / ja nie som kotlebovsky dezolat, po ktorom treba nakricat, a nekradnem miliony ako nasi politici / ja som slusna osoba, ktora riesi problem so spankom.

Po stvrte> ked mas plny nos celu noc a nepomoze ti ani operacia jeho vnutra a aj tak sa upchava, nieco nie je v poriadku a ked nedychas a nevies dychat tak logicky nespis. Dakujem za pochopenie :)