Čo je to probanda

Príspevok v téme: Čo je to probanda
fmfiain123

Dobrý deň,
pri skúmaní emocionálnej inteligencie som narazil na pojem "probanda". Našiel som definíciu, že to má niečo spoločné s rodokmeňom, ale to mi nejako nesedí.

Google translátor mi povedal, že "probanda" je "test" prevzaté z latinčiny. To bude asi správna odpoveď.

Ďakujem za ochotu a odpoveď.

Omen

Almarinos,
to je o.k., len som to dala do poriadku. : )

Páli ti to, máš výborné logické myslenie, navádzal si ho správne:
1. proband,
2. dialekt "oprobovať" (nielen v trnavčine),
3. nemčina - proben, e Probe!!! : D

Slovo proband má dokonca nemčina vo svojej slovnej zásobe v rovnakom tvare: r Proband (pokusná osoba), aj ruština: proband v azbuke!

Omen

Milá Snejty,
ak máš problém s chápaním písaného textu, tak sa radšej zdrž komentára a nepleť si tu pojmy s dojmami.

fmfiain123

Dobrý deň snejty,
ďakujem za podporu. Ja sám viem, že mi chýba ešte veľa vedomostí, aby som mohol byť doktorandom. Preto som si dal od školy nejaký čas pokoj a doučujem sa takto externe.
Dobrý deň Omen,
ja som študoval informatiku, takže si nebol ďaleko.

Ďakujem obom za odpovede a ochotu.

Omen

Fmfiain,
máš za sebou 2. stupeň VŠ, to ako vážne? : ) Ak áno, potom to nebude žiaden z vedných odborov, ktoré som tu uviedla a nebude to ani humanitný odbor. Podľa toho, ako sa vyjadruješ, to budú najskôr prírodné vedy - žeby matematika a fyzika? Mala som ťa za priemerného stredoškoláka, ktorý sa chystá na prijímačky na VŠ. : D

Inak by ma zaujímalo, na ktorej univerzite sa robia "vstupné skúšky na doktorandské štúdium"??? : o)
Tie robia doktorandi až počas štúdia alebo sa mýlim? : )

P.S. Pádová otázka "koho? čoho?" nie je akuzatív, ale genitív!

fmfiain123

Dobrý deň Almarinos,
chcem zostať v anonymite, takže ti presný vek nepoviem. Ale pripravujem sa na doktorandské štúdium a ku vstupným skúškam budem potrebovať aj vedomosti z učiteľstva (hlavne z psychológie).
Ja som už školu ukončil, teda nemám možnosť konzultovať psychológiu s učiteľkou.

Ďakujem za ochotu a odpoveď.

fmfiain123

Dobrý deň,
ja Vás neskúšam. Ja študujem predmety Psychológia pre učiteľov (1) a (2) a tam narážam na pojmy, ktorým nerozumiem. Samozrejme, najprv hľadám definíciu na Googli a až keď tam nenájdem, píšem sem.
To, že odpisujem na vlastné otázky je len sled mojich myšlienok.

Ďakujem za vaše odpovede a ochotu.

Omen

Slová sa hľadajú nasledovne:
"Probanda": utvoríš si N sg., mužský rod - proband a môžeš hľadať. Ženský tvar je probandka.

Proband je slovo prevzaté z latinčiny (probandus) a používané vo viacerých vedných odboroch - medicína, psychológia, genetika, biológia, právo, genealógia, antropológia.

Definícia tohto slová NEexistuje, len význam slova, a ten sa mení v závislosti od vedného odboru. Vo všeobecnosti možno povedať, že je to osoba, subjekt, testovaná, skúmaná, pokusná osoba...

Tu máš chyby:
1. "Našiel som definíciu, že to má niečo spoločné s rodokmeňom, ale to mi nejako nesedí."
- Nie je to definícia a s rodokmeňom to súvisí - genealógia!
2. "Proband mi prekladač preložil ako "predmet". Čiže emócie koho, čoho predmetu."
- Nie, označuje osobu ako predmet alebo predmet vedeckého skúmania!
3. "...je to termín z psychológie."
- Nie, je to termín, ktorý sa používa v 7 vedných odboroch, vrátane psychológie!!! A má aj ženský tvar!!!