IBS syndróm dráždivého čreva

Príspevok v téme: IBS syndróm dráždivého čreva
Phia

Dobrý deň. Mám už prečítané všetky diskusie a fóra na tuto tému, ale možno keď si nikto prečíta konkrétne môj príbeh, bude to iné a dozviem sa niečo nové. Mám 21 rokov a pravdepodobne trpim IBS. Robili mi všetky testy na alergo, dychové aj z krvi. Na laktozu, na alergie, na intolerancie, na fruktozu, aj lepok z krvi vysiel že nemám na 99%. Alergológ z rozšírených krvných testov povedal, že môžem jest všetko. A napriek tomu mám tieto problémy. Začalo to na strednej, cca keď som mala 16-17 ked som prvýkrát zaregistrovala, že má po jedle prehnalo. Nikdy som to neriešila, však čo, stava sa, možno som pokombinovala, nesadlo mi atd. Tieto stavy som nemala často, keďže sú to už roky dozadu, bolo to v malých intervaloch a nepripúšťala som si to. Rokmi sa to ale stupňovalo, začalo ma to hnevať, trápiť a začala som si všímať že asi nebude niečo v poriadku. Výsledky ale ukazali že nemám žiadne intolerancie ani alergie. Nechcem vyznieť zle, ale ako rada by som mala intoleranciu napr na mlieko a vedela by som príčinu a bud to vynechala alebo nahradila. Bohužiaľ všetky moje symptómy po rokoch nasvedčujú IBS (už mám termín na gastro- len sa trosku bojim vyšetrenia). Viem, že toto ochorenie je z časti aj o psychike, ktorú priznávam, mám teraz v katastrofálnom stave, ale nejak to začať muselo a okrem bežných stresov som nič predtym nezažívala. Keďže sa to za posledný rok zhoršilo do takej miery, že sa bojím jest na verejnosti a bojím sa najest doma a tak ísť hneď von, Je mi z tejto situácie doplacu. Milujem jedlo a už si ani nepamätám tie časy, kedy som si užívala reštaurácie, návštevy u niekoho, dovolenky, výlety atd atd. Už cez rok prežívam najhorsie obdobie, ale to, že mám stres, je kvôli tomu, pretože stále myslím Na to, ako mi bude zle a kde je wc a či môžem jest alebo nie. A nehovorte - tak na to nemysli, pretože ja som na to celé roky nemyslela a aj tak som musela hľadať rýchlo wc v obchodnom centre alebo na iných miestach, schovávať sa v kríkoch v lese či inde vonku, a chodila som aj doma, keď som nemala žiaden, ani len podvedomý stres. Nikdy som nemala zápchy ani nadúvanie. Bolesti a krce mám Pred tym ako má prezenie, ked sa vyprazdnim, prejde to. Vždy je to sprevádzané hnačkami - preženie má Po jedle väčšinou do 2 hodín. Niekedy hneď ako dojem. Nie je to však vzdy taká typická hnacka ako si predstavite, úplne ako voda, že sa cítite akoby ste boli na malej. Niekedy je to cista hnacka, inokedy take jemne kasovite, alebo zmiešané - aj voda aj pevnejšia stolica. Vždy je to vsak o tom istom - neda sa to zadržať a zdržať,
Ako normalna stolica. Krv som nikdy nespozorovala. Nemám to až v takom štádiu, že mám iba hnačky, alebo hnačky 10x denne, alebo žeby som nevedela prejsť do školy, vzdy sa to odvíja od toho, že nieco zjem. Nikedy mám týždeň pokoj, niekedy viac, inokedy to mám 3krat do týždňa alebo aj viackrát za deň. Všetko čo jem, si zapisujem, a poznacujem či má prehnalo alebo to bolo Ok. Milujem jest všetko, aj keď som vzdy bola stihlunka, mám rýchly metabolizmus po mamke. Teraz ale cítim že nemám váhu akú som mala, pretože za ten posledny rok som mala naozaj veľa “rýchlych” bolesti a hnaciek a veľa som si odopierala a neužívala si jedlo. Jeden čas som brala ENTEROL, neviem čo si o tom myslieť, mala som aj chvíľu pokoj, ale aj tak sa to stále na striedačku vracalo. Niekedy niečo zjem a som v pohode a potom zjem to iste a idem. Som zúfalá z toho, ako neustále myslím a premyslam a bojím sa. A áno,
Mám stres, ale ten stres je len stres z toho, ci mi bude alebo nebude zle. Už toľkokrát som bola v situáciách keď som si odopierala, aj keď som mala takú chuť na hocičo v jedálnom lístku. A potom sa cítim ako taká anorektička o ktorej si všetci šepkaju. Ale to je aj preto, že niektorí majú pomýlené miery, nakoľko stále si viem kriticky povedať kedy je človek štíhly a kedy je už chudý. Ale to som už zasla do inej témy. Viem, že som sa trosku rozpísala, ale naozaj ma to trápi a začalo to veľmi obmedzovať môj život. Čítala
Som, že je dobre psylium, mate skúsenosti? Chcem sa Vás opýtať, či by mi mohlo pomôcť aj klasicke biele acidko a hlavne, mám otázku na liek PENOXAL. Našla som, že pomáha na veľmi veľa chorôb, zaberie tam, kde je treba. Napr imunita, ekzemy, po nejakých operáciách a taktiež som čítala aj príbeh jedného muža, ktorý mal neustále hnačky, nevedel sa ani pohnúť z miesta na miesto, rapídne schudol, mal dokonca krv v stolici ale všetky vyšetrenia mal v poriadku a nič mu nepomáhalo, až nakoniec mal nasadenú keto diétu a potom začal brat penoxal a ten pomohol. Viem že sa netreba stresovať a nemyslieť na to, mala som už dokaz toho, že naozaj zapracovala psychika a okamžite ako som na to začala myslieť, mi krútilo čreva. Ale veľakrát som doma alebo v prostredí kde nič neriešim, som uvoľnená, teším sa na jedlo pretože viem, že keby aj...tak nech.. veď môžem.. a Stane sa a stava sa aj tak. Jednoducho je to ako na kolotoči a nikdy neviem čo sa stane, raz je lepšie a potom som zas na začiatku a dookola.
Prosím Vás O rady, O hocičo, čo by to mohlo zlepšiť či eliminovať, pretože už takto nechcem žiť.
Ďakujem krásne

ModraObloha

IBS, ma rôzne tráviace symptómy, čo ti môžem povedať ako človek čo ma dlhodobo tráviace problémy je to že testy niesu vobec smerodajné, Najlepšie je robiť si denník , a začni pozorovať ako sa pri akom jedle cítiš, začni jesť jedlá ktoré su čo najmenej spracované , proste cele jedla ktoré by si našla "aj v prírode" Skús si kupiť povedzme ryžu čo je dobre jedlo na začiatok lebo neobsahuje napr. histamín , skus na týžden byt na ryžy ak sa ti zlepšia priznaky, tak môžeš mat problemy aj vdaka histaminovej intolerancii... následne si zistiš viac o histamine a začneš robit následne kroky, pokračuješ dalej ak to neni histamín skušaš ine potraviny a sleduješ čo to môže byť... nechcem znieť blbo, ale doktor za teba problémy nevyrieši a vo väčšine to je tak že mu to je aj jedno, najlepšie je proste keď sa k tomu problemu postavíš ty sama, lebo kto najlepšie vie ako sa kedy cítíš ak nie ty?
myslím si že tvoje problémy niesu z časti psychické, psychika je v drvivej väčšine uzko spojená so stavom čreva ktoré je prepojené s mozgom, napriklad 95 % serotoninu sa ti vytvára v čreve , ak maš oslabene trávenie tak napríklad aminokyseliny netráviš dobre a z takeho tryptofanu sa tvorí práve serotonin... a tohoto je vela.. psychika je akurat tak priznakom , preto byt tebou riešim hlavne črevo - tu je strašne vela možnosti - intolerancie (následkom leaky gut) SIBO (small intestine overgrowth ) - premnoženie bakterii v tenkom čreve (tvoja črevna flora by mala byt hlavne v hrubom čreve) takto ta okrádaju o energiu / živiny prípade vytváraju toxicke látky a leaky gut... možeš mat alergiu (odpozoruj proste zmenami typu jedál a všetko si píš a hraj sa na detektíva.. - nie niesi hypochonder bola by si blbá ak by si sa nepozorovala , je to tvoje telo a máš pravo byt zdravá ) na nejaku potravinu, prípade to kludne môže byt oslabené trávenie určitej zložky , ako si na tom s trávením bielkovín ? Maš dostatok tráviacej kyseliny? nemaš zahy? (zahy su z 95 % nedostatok kyseliny nie prebytok) Ak nemáš dostatok kyseliny (čo je v podstate prva obrana tvojho tela pred bakteriami a virusmi ) tak sa ti dostávaju do tela cuzdie látky bakterie a podobne a zbytočne tvoje telo musi s týmto bojovat, nedostatok HCL väčšinou može znamenat ak to je dlhodobo anemiu - dostatkom HCL sa aktivuje "intrinsic factor" ktorý je potrebný pre vstrbávanie B12 , dostatok HCL sa aktivuje v čreve secretin a ine hormony ktoré aktivujú vylučovanie žlči možeš jej mat malo dôsledkom HCL - telo neaktivuje potrebne množstvo, alebo oslabenou pečenou a následne tvorbou, to znamena že možeš mat nekvalitne trávenie tukov - nedostatok esencialnych mastných kyselín, nedostatok vitamínov A,D,K,E (ktoré su rozpustne v tuku) nedostatok HCL = slabe trávenie proteinov , strava bohata na cukry = premnoženie bakterii a kvasiniek v čreve, ano je toho vela, ale ver mi kvalta tvojho života sa može rýchlo obratit ak prideš na to kde prameni tvoj problem, išiel by som na to asi nejak takto: ( ale rozhodne si najdi niekoho kto sa týmito problémami zaobera viac a určite ti urýchli aj cestu k zdraviu, ked ti doktor povie že možeš jest všetko neznamena to že to je pravda , never tomu, sama vieš že to neni pravda inak by si nemala take problémy )
1. Začni si vytvárať denník a začni od pár najlepšie tolerovaných potravín a piš si ako reaguješ píš si tvoje problémy či sa zlepšili alebo zhoršili, všetko čo ta napadne,
2. Ak nemaš dobre trávenie tak začni podporovať trávenie, pozor na HCL (daju sa kupit tobolky HCL a da sa odtestovať HCL 2 testami - test je grgnutie na lačno po vypití sody bikarbony (ak si negrneš alebo len velmi málo tak to znamena že maš v žaludku malo HCL (HCL je kyselina / soda bikarbona je zásada = ked nastane reakcia tak vznika plyn ktorý vygrgneš, hovorí sa že by si si mala grgnut ako po pive , druhý test je už s HCL ale nedporoučujem lebo možeš mat vred a vtedy je HCL potreba držat nízko, inak by si si uškodila, ak nevieš ako na tom si , kup si jablčný ocot ktorý ma pH niečo medzi 3,5 (kyselina v žaludku ma 1,5-3,5) a ak sa budeš citit neprijemne po lyžici jablčneho octu do 2dcl vody tak nesuplementuj to.. ani HCL , ak ti robili nedávno gastro tak by si mala vediet či ich maš. ) ocot pi len rozriedený s vodou a vždy pomocou slamky aby si si nepoškodila sklovinu. Dostatok kyseliny je základ. Kup si pestrec mariansky na pečen, pripade nejake horky byliny na podporu trávenia...
3. mimo hcl/žaludku/pečeni/žlčníku treba riešit črevo, tunak začina realna vyzva pretože tu ide o tvoju pevnu volu a disciplinovanosť , aby si sa dala dokopy musiš zmenit zvyky, životný štýl, nemožeš očakavat zmenu ked robiš to isté, preto musiš menit stravu a pozorovat to, ak maš SIBO tak treba riešit problémy s premnožením bakterii/ kvasnieik , proti kvasinkam je najlepšie nizkosacharidová strava, na bakterie je dobré obmedzit vlákninu, a dodržiavat FODMAP - to su problematicke sacharidy ktoré maju tedneciu fermentovať v čreve a pochutnavaju si na nich bakterie.. (ano aj tie zle, ak si mala v minulosti vela antibiotik tak ten pomer dobre / zle je horší ako u normalneho zdraveho človeka) dalej su mimo stravy doplnky, napr, berberine, citricidal, oregano a podobne.. v skratke je toho fakt vela, preto najlepšie ked budeš spolupracovat s niekym kto už ma nejaky know how a vie ta rýchlo nasmerovať na dobru cestu + si pomahaš aj ty sama, probiotika s väčšinou dobre tolerované, ak maš hnačky / zapchy tak treba skusit menit množstvo vlákniny... na nete je dost člankov a literatury čo mne pomohlo "otvorit obzory" je napr. kniha Gut and psychology syndrome , alebo healthy gut healthy you (je to ale v angline ) Je dobre keď si sama nedávaš nálepku typu mam IBS (ano je to možné intuicia je silna vec) ale takto zbytočne usmernuješ pozornost len na tu jednu vec a ostatok nemusíš vidiet, sam som laik takže všetko čo som napísal musiš brat tak že to platilo pre mna a rozhodne ta na nič nenabádam :D ale určite ti možem povedať že cesta existuje stači mat ovorenú mysel a srdce,

mamibs

kedysi moj den vyzeral 10x rano hnacka, potom ako tak dobre. stres ziadny. casom sa to tak zhorsilo ze to nebolo len rano, ale aj v hocijakych beznych situaciach - v obchode, s priatelmi, nakoniec aj doma. dnes idem 1-3x denne a stolica takmer bezproblemova. posledne dva dni nebolo potrebne pouzit ani toaletak. liecba nemusi byt draha, aj ked netusim aka suma sa pod tym mysli. ak niekto trpi IBS-D tak si myslim ze do par eur mesacne sa da spravit vela :) psyllium+inulin, probiotika - Biopron IB-Symbio + S.Boulardii tieto boli perfektne ale asi sa uz nedaju zial zohnat, ale urcite je mnoho nahrad, staci pozriet zlozenie, no a nakoniec CBT kazdy den, takze kupit nejaku dobru knihu. u mna trvala liecba asi rok a pol a islo to tazko. raz bol clovek hore inokedy zas dole. a odporucam ti zbavit sa vsetkych tych veci typu - sledujem svoju stolicu, sledujem co jem, sledujem ci mam stres, atd. to v tebe IBS-D bude len prehlbovat. co sa tyka stravy tak zacni jest co najviac druhov potravin. ak chces viac podrobnosti, kludne sa ozvi na mail. neni problem so vsetkym poradit

house

Ja som mal to iste najprv si mysleli ze mam nador na hrubom creve, lebo aj ten to sposobuje, robili mi kolonoskopiu a nic nenasli.
Mal som to z nahleho vysadenia lieku na ukludnenie ktory som denne
uzival.Teda sa jednalo o abstinencny syndrom silneho rozsahu.
Tieto stavy moze vyvolat vysadenie aj ineho lieku.

Tapia

Ahoj Phia, ako sa ti darí? Kľudne mi napíš, ak sa chceš porozprávať s niekým, kto si prežíval to isté. Budem rada :)

Tapia

Ahoj, potrebovala by som od teba bližšie info na pár otázok, ale súkromne. Možno by som ti vedela poradiť, ja som si prechádzala niečím veľmi podobným. V podstate som čítala príbeh o sebe. V septembri som mala 22 rokov, sme si veľmi podobné. Rada by som ti pomohla, pretože sa viem do teba vcítiť, prežívala som si to isté, viem, aké je to strašné. Ničí to život. Mala som veľké šťastie, život sa mi pomaly ale isto mení, verím v to, že som na správnej ceste. Bohužiaľ ma to ale stojí a bude stáť veľa peňazí, na to by som ťa chcela upozorniť. Dokázala by si si financovať celkom nákladnú liečbu, zarábaš peniaze, máš našetrené, prípadne by ti pomohli s peniazmi rodičia? Nechcem ťa zbytočne sklamať a vzbudiť v tebe nádej, pokiaľ si neodpovedala ani na jednu otázku kladne. Ale nádej je vždy, pokiaľ si ochotná pre to veľa urobiť, ak máš už tak veľkú motiváciu pomôcť sebe samej, zmeniť si život, dať do toho veľa úsilia, peňazí aj času. Toto všetko budeš potrebovať, tak si to zváž, či do toho pôjdeš. Ja som si tým už prešla, liečim sa a zlepšuje sa to. Pevne verím, že to konečne má zmysel a vyliečim sa. Bohužiaľ si to ale nemôže každý dovoliť, v mojom prípade to bolo aj o šťastí.
Ak by si sa o tom chcela viac porozprávať s niekým, kto prežíval to isté, napíš mi kľudne na teba kontakt. Upozorňujem ťa ale, že liečba je nákladná finančne aj časovo. Ak si to nemôžeš v blízkej dobe dovoliť, možno neskôr áno, musíš si sama zvážiť, aké sú tvoje priority. Či peniaze alebo zdravie. Ja som tomu musela obetovať mnoho.
Stále je tu ale možnosť, že nemáš problémy, ktoré mám ja. Preto by som sa ťa rada bližšie popýtala na viac informácií, tak ak máš záujem, napíš mi na mail tiakim84@gmail.com. Prajem ti veľa šťastia :)

antilooopa

Akoby som čítala o mojej sestre...akonáhle niečo zje na verejnosti alebo pred odchodom z domu, príde neovládateľné nutkanie na stolicu s kŕčmi a urgentné hľadanie wc. Na gastre jej stanovili IBS a odporučili loperamid na spomalenie činnosti čriev. Loperamid je i vo voľnopredajnom lieku Imodium, dočasne spomalí črevnú peristaltiku, ale problém iba zmiernil. Probiotiká boli bez efektu, diéta tiež. Sestra je cholerický nestabilný typ človeka, takže si myslím, že je to i psychikou.