IBS syndróm dráždivého čreva

Príspevok v téme: IBS syndróm dráždivého čreva
Phia

Dobrý deň. Mám už prečítané všetky diskusie a fóra na tuto tému, ale možno keď si nikto prečíta konkrétne môj príbeh, bude to iné a dozviem sa niečo nové. Mám 21 rokov a pravdepodobne trpim IBS. Robili mi všetky testy na alergo, dychové aj z krvi. Na laktozu, na alergie, na intolerancie, na fruktozu, aj lepok z krvi vysiel že nemám na 99%. Alergológ z rozšírených krvných testov povedal, že môžem jest všetko. A napriek tomu mám tieto problémy. Začalo to na strednej, cca keď som mala 16-17 ked som prvýkrát zaregistrovala, že má po jedle prehnalo. Nikdy som to neriešila, však čo, stava sa, možno som pokombinovala, nesadlo mi atd. Tieto stavy som nemala často, keďže sú to už roky dozadu, bolo to v malých intervaloch a nepripúšťala som si to. Rokmi sa to ale stupňovalo, začalo ma to hnevať, trápiť a začala som si všímať že asi nebude niečo v poriadku. Výsledky ale ukazali že nemám žiadne intolerancie ani alergie. Nechcem vyznieť zle, ale ako rada by som mala intoleranciu napr na mlieko a vedela by som príčinu a bud to vynechala alebo nahradila. Bohužiaľ všetky moje symptómy po rokoch nasvedčujú IBS (už mám termín na gastro- len sa trosku bojim vyšetrenia). Viem, že toto ochorenie je z časti aj o psychike, ktorú priznávam, mám teraz v katastrofálnom stave, ale nejak to začať muselo a okrem bežných stresov som nič predtym nezažívala. Keďže sa to za posledný rok zhoršilo do takej miery, že sa bojím jest na verejnosti a bojím sa najest doma a tak ísť hneď von, Je mi z tejto situácie doplacu. Milujem jedlo a už si ani nepamätám tie časy, kedy som si užívala reštaurácie, návštevy u niekoho, dovolenky, výlety atd atd. Už cez rok prežívam najhorsie obdobie, ale to, že mám stres, je kvôli tomu, pretože stále myslím Na to, ako mi bude zle a kde je wc a či môžem jest alebo nie. A nehovorte - tak na to nemysli, pretože ja som na to celé roky nemyslela a aj tak som musela hľadať rýchlo wc v obchodnom centre alebo na iných miestach, schovávať sa v kríkoch v lese či inde vonku, a chodila som aj doma, keď som nemala žiaden, ani len podvedomý stres. Nikdy som nemala zápchy ani nadúvanie. Bolesti a krce mám Pred tym ako má prezenie, ked sa vyprazdnim, prejde to. Vždy je to sprevádzané hnačkami - preženie má Po jedle väčšinou do 2 hodín. Niekedy hneď ako dojem. Nie je to však vzdy taká typická hnacka ako si predstavite, úplne ako voda, že sa cítite akoby ste boli na malej. Niekedy je to cista hnacka, inokedy take jemne kasovite, alebo zmiešané - aj voda aj pevnejšia stolica. Vždy je to vsak o tom istom - neda sa to zadržať a zdržať,
Ako normalna stolica. Krv som nikdy nespozorovala. Nemám to až v takom štádiu, že mám iba hnačky, alebo hnačky 10x denne, alebo žeby som nevedela prejsť do školy, vzdy sa to odvíja od toho, že nieco zjem. Nikedy mám týždeň pokoj, niekedy viac, inokedy to mám 3krat do týždňa alebo aj viackrát za deň. Všetko čo jem, si zapisujem, a poznacujem či má prehnalo alebo to bolo Ok. Milujem jest všetko, aj keď som vzdy bola stihlunka, mám rýchly metabolizmus po mamke. Teraz ale cítim že nemám váhu akú som mala, pretože za ten posledny rok som mala naozaj veľa “rýchlych” bolesti a hnaciek a veľa som si odopierala a neužívala si jedlo. Jeden čas som brala ENTEROL, neviem čo si o tom myslieť, mala som aj chvíľu pokoj, ale aj tak sa to stále na striedačku vracalo. Niekedy niečo zjem a som v pohode a potom zjem to iste a idem. Som zúfalá z toho, ako neustále myslím a premyslam a bojím sa. A áno,
Mám stres, ale ten stres je len stres z toho, ci mi bude alebo nebude zle. Už toľkokrát som bola v situáciách keď som si odopierala, aj keď som mala takú chuť na hocičo v jedálnom lístku. A potom sa cítim ako taká anorektička o ktorej si všetci šepkaju. Ale to je aj preto, že niektorí majú pomýlené miery, nakoľko stále si viem kriticky povedať kedy je človek štíhly a kedy je už chudý. Ale to som už zasla do inej témy. Viem, že som sa trosku rozpísala, ale naozaj ma to trápi a začalo to veľmi obmedzovať môj život. Čítala
Som, že je dobre psylium, mate skúsenosti? Chcem sa Vás opýtať, či by mi mohlo pomôcť aj klasicke biele acidko a hlavne, mám otázku na liek PENOXAL. Našla som, že pomáha na veľmi veľa chorôb, zaberie tam, kde je treba. Napr imunita, ekzemy, po nejakých operáciách a taktiež som čítala aj príbeh jedného muža, ktorý mal neustále hnačky, nevedel sa ani pohnúť z miesta na miesto, rapídne schudol, mal dokonca krv v stolici ale všetky vyšetrenia mal v poriadku a nič mu nepomáhalo, až nakoniec mal nasadenú keto diétu a potom začal brat penoxal a ten pomohol. Viem že sa netreba stresovať a nemyslieť na to, mala som už dokaz toho, že naozaj zapracovala psychika a okamžite ako som na to začala myslieť, mi krútilo čreva. Ale veľakrát som doma alebo v prostredí kde nič neriešim, som uvoľnená, teším sa na jedlo pretože viem, že keby aj...tak nech.. veď môžem.. a Stane sa a stava sa aj tak. Jednoducho je to ako na kolotoči a nikdy neviem čo sa stane, raz je lepšie a potom som zas na začiatku a dookola.
Prosím Vás O rady, O hocičo, čo by to mohlo zlepšiť či eliminovať, pretože už takto nechcem žiť.
Ďakujem krásne

maswa

Odporúčam popri nastavenej liečbe - biologickej alebo medikamenty, užívať Butyrate Infusion, mne to pomohlo vyriešiť bolestivé hnačky a vyprázdňovanie, skvele tlmí takú tú ostrú bolesť a zápal. Kľudne aj 3-4 tobolky denne. Je to sodná soľ kyseliny maslovej takže nie žiadne ATB, chemo....atd.

sirmia26

moja mamina sa dala na akupunkturu a hovori, ze nechcela tomu verit, ale naozaj to funguje a zlepsil sa jej vdaka tomu zdravotny stav.

1111101000

Dobrý deň, je tu istá pravdepodobnosť, že tiež trpím IBS-D.
Povedal by som, že to môžem mať už celý život akurát to nikdy nebolo také extrémne. Každopádne to potvrdené ešte nie je, ale chcem sa spýtať ľudí, ktorí to majú na pár otázok.

Robia Vám problémy aj potraviny, ktoré nie sú zahrnuté vo FOOD MAP diete? Konkrétne teda ovos/pšenica.

Nasadil Vám váš gastro Meteospasmyl? Ak áno, pomohol Vám?

Užívate nejaké CBD produkty?

Tí čo píšete, že ste to prekonali. Vrátili sa Vám postupom času nejaké symptómy?

Ďakujem za odpovede

mamibs

Ondo1994 ma pravdu. da sa to riesit roznymi sposobmi, niekto spravi velky zvrat vo svojom zivote a tym pretne zacarovane kruhy, iny bude potrebovat pomoc psychologa, ktory ho bude pomaly navadzat na cesticky, ktore clovek robil pred tym ako 'ziskal' IBS, cim sa toho postupne zbavi ale su aj taki, ktori budu trpet niekolko rokov miesto toho aby to naozaj zacali riesit. navyse, ludia s IBS maju vzdy slabu psychiku, takze dat si dokopy hlavu im len prospeje, a nikdy neuskodi.

Ondo1994

Ahoj. IBS je ochorenie o hlave. Viem o čom hovorím... Ja som mal tiež taky problém. A poviem ti pravdu, že som stym zabil moje najkrajsie roky zivota skorú mladosť, vytrapil som sa tak že som stratil skoro všetko, skoro som stym rozbil rodinu. Prišiel som o kamošov, mozno i vzťah...
Musíš sa pozdvihnúť sama nad sebou, najlepšie je zmeniť prostredie, ja som to urobil a odvtedy ziadny IBS. Odišiel som do zahraničia, kde musíš byť sam sebou. Potom na intrak a žiť sám/sama a nemyslieť nato, pretože crevo a mozog su prepojené ale totalne. A musíš jest, lebo inak ti telo nebude prijímať všetko čo má.. Vyšetrenia mi robili všetko okey. Ešte mi doktor povedal, ze najdite si frajerku, teraz je čas že by pre Vás mala byt Zem Gombičkou :) A teraz sa nadtym všetkým smejem, bol som hlupy.. bolo to hrozne ale da sa to musíš byt silna, a pohnúť sa ďalej.. Lebo potom sa ozaj ťažko žije.. Ale ťažko.. :)

mamibs

nemyslím si, že ulcerózna kolitída sa dá porovnávať s IBS. ulcerózna kolitída sa dá diagnostikovať pomocou kolonoskopie, a IBS gastroenterológovia len predpokladajú/hádajú. je to vlastne také všeobecne pomenovanie pro problémy tráviacej sústavy, kde nie sú zistené žiadne príčiny, tým pádom na hrubom čreve nevidno žiadne deformácie, atď.

zdravú stravu treba riešiť, bez ohľadu, či človek má alebo nemá zdravotné problémy, ale samotná strava nevylieči z IBS žiaľ. možno sa na chvíľu polepší 1-2 dni - krátkodobé placebo, alebo zmierni nejaké príznaky - je jasné že po cibule budete nafúknutí, a po ryži nie. ak už sa ľudia rozhodnú akokoľvek, môžu ako inšpiráciu zobrať:
www.ruvzca.sk
str. 46 jedálny lístok pre hnačkové ochorenia na 7 dní.
neni tam žiadna ryža 7 dní, ale normálny jedálniček vrátane pečiva, ovocia, zeleniny.

mamibs

niektoré testy smerodajné sú a niektoré nie. robiť si denník a stresovať sa nemá význam podľa mňa. mám to odskúšané a nakoľko laik človek nemá ani páru ako funguje kompletné trávenie tak to bude viesť skôr k presnému opaku. človek začne s elimináciou potravín, nakoniec zúži všetko na nejaké základné potraviny, pričom mu bude chýbať pestrá strava, ak do toho zarátame ešte častú stolicu, tak to časom vedie k nedostatku vitamínov, atď. = začarovaný kruh. keď už, tak radšej skúsiť test na intoleranciu/alergiu určitých potravín. čo viem, tak nejaké základné testy sa dajú preplatiť poisťovňou, ale to si treba overiť. celé jedlá, ktoré sa dajú nájsť v prírode, pod tým rozumiem surová zelenina, ovocie, orechy.. taktiež nesúhlasím. surová zelenina sa ťažšie trávi a napríklad také hrozno nie je odporúčané pri hnačkách. byť týždeň na ryži je zbytočné týranie sa. stolica bude vyzerať presne tak isto, akurát jej zloženie bude ryža v podobnej podobe ako vídaš teraz na WC. histamínový test sa dá spraviť na gastro bez problémov - odporúčam nechať na odborníka. áno, doktor nevyrieši problémy za pacienta, pretože sa to nedá. tento problém je úzko prepojený so psychológiu, ak boli teda vylúčené všetky možné intolerancie, alergie, atď. ale čo doktor vyrieši je, že môže uistiť pacienta, že jeho hrubé črevo vyzerá v poriadku (crohon., rakovina, atď), že nemá intoleranciu na lepok, mlieko, histamín, a že nemá žalúdočné vredy atď. väčšina pacientov však aj tak nebude veriť doktorovi a bude si myslieť svoje, to je ale dobrý náznak toho, že s najväčšou pravdepodobnosťou je to psychika - príliš upretá pozornosť na seba kontrolovanie - napr. kontrola stolice, iných problémov, seba obviňovanie - ak spravíš prehrešok vo svojom stanovenom jedálničku, vyvodzovanie zlých záverov - spájanie vecí, ktoré spolu nesúvisia, atď. ak nie je psychika spojená s trávením, tak ako vysvetlíš hnačky počas veľmi stresového obdobia, napríklad skúšok, pohovorov, atď? stres/precitlivenosť je spúšťač, hnačka je už len posledný krok, ako telo dáva najavo, že je niečo v neporiadku. ak sa bude riešiť len črevo nič to nepomôže. mám odskúšané mega dávky probiotík, vlákniny, rôzne jedálničky, atď a môžem povedať, že tá strava zohrávala omnoho menšiu rolu ako psychika. ak by to bolo len o čreve, tak ti každý doktor naparí probiotiká, vlákninu a možno nejaké enzýmy. nerobí sa to, lebo to nefunguje. ak sa začneš hrať na detektíva, tak v sebe budeš len prehlbovať začarovaný kruh a zdravotný stav sa ti len zhorší. na začiatku u mňa bol problém len ráno, potom bol problém navštíviť čo i len obchod - nikomu neprajem.
FODMAP - poznám veľa ľudí, ktorí to skúšali. minimálne zmeny.

mám ibs-d možno už 3 roky, nerátam to ani, lebo teraz sa cítim ako pred tým, keď to prišlo. mám pocit, že napríklad káva mi nerobí sem tam ešte dobre, ale bez problémov jem cibuľu, cesnak, kapustu, karfiol, mäso, proste hocičo, bez toho aby bola potrebná návšteva WC. kedysi v polke obeda bolo potrebné utekať :)
prečítaných štúdií z NCBI mám okolo 100, konzultácie so psychológom, gastroenterológmi a ešte som na fóre, kde sú len ibs pacienti. veľká časť z nich sa s týmto trápi dosť dlho, a u mňa ten proces 'liečby' trval tiež okolo 1 roka. nie je to ľahké. plánujem niekedy spísať asi komplet návod, len teraz ešte testujem na sebe zopár vecí ako vylepšiť trávenie. no ale môžem povedať, že napr. dnes to bola len 1 návšteva WC a už je 18:10.
verím, že každý, kto to mal a prekonal, tak bude veriť len svojej verzii, ale tam aspoň pekne vidieť ako ide ruka v ruke: psychika - trávenie, lebo len stravou a pár doplnkami to nespravíš, inak by sa nerobilo toľko štúdií okolo toho a lekári by dokola predpisovali 3 veci každému, okrem nejakých Spazmolytik a podobne.