Zmysel života

Príspevok v téme: Zmysel života
Lukkyno

Ahojte, už dlho uvažujem nad otázkou zmyslu/existencie života. Nie z toho dôvodu, žeby ma sužovali nejaké depresie alebo psychické problémy. Som len 27 ročný chalan, ktorý sa zamýšľa nad zmyslom života. Mal som niekoľko vzťahov, ktoré žiaľ nevydržali. No aj keď jedno dievča som ľúbil až príliš ale prežila v živote toľko zla a nešťastia, že som nevedel ako si také dievča udržať, ako jej ukázať, že som tu chcel byť pre ňu a neublížiť jej ale nakoniec si vlastne uvedomujem, že mi je lepšie samému, chodím do práce, dokončujem vysokú, venujem sa kamarátom ale ani jedno nemôžem povedať, žeby ma napĺňalo. Ako si pre mňa prestal predstavovať význam mať dieťa alebo rodinu. Teda moja otázka je, je so mnou niečo v neporiadku?

Budem rád ak tu budete písať aj o svojich myšlienkach, myšlienkach o význame či zmyslu života toho, čo to pre vás znamená.

simdama

- si v poriadku podla mna ale treba este hladat vec, konicek, co ta bude ozaj naplnat a tym budes pocitovat v zivote stastie.

ahjajjaj

ahoj, podľa mňa je to v pohode, že momentálne nie je pre Teba prioritou hľadanie životnej partnerky, a skôr si zameraný na iné hodnoty. Malo by to však byť dočasné, z dlhodobého hľadiska je človek tvor spoločenský, a partnerský vzťah je z psychologického hľadiska hodnotou, veď ide o blízku osobu, a aj z toho telesného hľadiska je to dôležité.

Boogie

V podstate je to velmi jednoduche, pokial vnimas zivot a seba ako nieco oddelene, ja zijem zivot, ja si uzivam zivot, ja chcem co najviac od zivota...atd...zmysel v tom nehladaj. Akonahle si uvedomis, ze ty sam a vsetko ostatne je jeden zivot, potom uz nebudes mat potrebu si klast takuto otazku.

lia29

Zaleži na tom, aky je zmysel života? Teda ... nejaky určite je. Možno tento život je len jeden z mnohych a zakždym sa posuvame niekam dalej. Možno. Ale teraz o tom nevieme. Žijeme ako vieme. Robime veci, ktoré musime a učime sa na vlastnych chybach. Ale každy mame tužby, sny, ciele... Možno má moja existencia nejaky zmysel. Možno sa mi ho dokonca podari naplniť. Čo sa ma stať, to sa stane. Ale teraz ma to nezaujima. Chcem urobit len jedine. Vytažit zo života čo najviac. Co najviac skusenosti, zažitkov, radosti. Chcem proste žit. Skutočne žit. A ak ta nerobi štastnym študium, rodina ... porozmyšlaj, čo ta štastnym urobi. A chod za tym. Čo možeš stratit? Ked nemaš radost zo života, nemaš nič

marek1251487

ta. zmysel nášho života je ten, že sme. nič viac. nemáme žiadny vznešený, alebo iný význam. sme tu, lebo k tomu boli podmienky. vyskytli sme sa tu ako huby v lese. alebo stromy. nerozmýšľajú nad svojim zmyslom, či významom. len sú. strom robí robí to, čo je pre neho prirodzené, čo má v dna. čiže výmena/premena energií za účelom dosiahnutia rovnováhy v lese.

to isté aj človek. nemáme žiadny iný a hlbší význam, ako robiť to, čo je pre nás prirodzené. pracovať s energiami čo najjednoduchšie sa snažiť prežiť. aby sme neumreli na hlad, chlad a smäd. a rozmnožiť sa. za predpokladu, že sme týmito činnosťami nenarušili akúkoľvek rovnováhu, ale že sme k nej prispeli. celodenné zháňanie jedla, vody, budovanie prístrešku v prírode ťa dostatočne fyzicky a aj mentálne zamestná. modernou dobou sme sa toho zbavili a čo je horšie, vychyľujeme seba a svoje okolie z rovnováhy.

takže celý význam je byť a robiť to, čo je pre nás prirodzené. na fyzickej úrovni to vyššie a na mentálnej zase spracovávať myšlienky. niečo príde, spracujeme to mozgom a egom a vypustíme prípadne von, alebo transformujeme do skúsenosti, vedomosti, zážitku. na sklonku života to odovzdáme ďalšej generácii a tak ďalej. a načo to celé? ide len o prežitie živého. o nič iné nejde. všetko sa odvíja od prvého a základného pudu: pudu prežitia. tam hľadaj odpovede. ak ten nasýtiš, budeš spokojný.

niekto ho nasýti novým príspevkom na instagrame, niekto rezňom, niekto prečítaním knihy. všetko je však robené so zreteľom na naplnenie žalúdka a na rozmnoženie sa. každá naša aktivita a činnosť existuje len a len kvôli týmto dvom veličinám.

Naša kultúra propaguje škodlivý mýtus, že by sme sa mali usilovať o to, aby sme boli čo najdlhšie v pohodlí, aby bol náš život len príjemným a aby sme čo najviac odolali ťažkostiam. Jednoducho nemôžeme byť spokojní alebo v pohode po celú dobu. Nemôžeme ovládať všetko. Snaha dosiahnuť trvalý komfort a kontrolu nás duševne vyčerpáva a zabíja. A nie aktuálny stav.

Čiže ak si prázdny, bez zmyslu života, tak si sa odstrihol od toho čo chce spoločnosť. a zatiaľ si sa neprilepil k tomu, prečo si sa tu vyskytol. ja riešim podobné.. dosť málo vecí ma dokáže potešiť, alebo ohúriť. všetko je tak plytké, primitívne a na chvíľu. preto plánujme návrat do prírody. pozemok mimo civilizáciu. sebestačný, bez elektriky. postaviť si príbytok z toho, čo príroda ponúka a splynúť s ňou. trebárs aj celý deň nerozprávať. len vnímať les, zvieratá, rastliny. celý rok sa chystať na zimu. čiže pestovať, zbierať, sušiť atď.

nehovorím že zanevrieť na spoločnosť. nemám dôvod. ale brať a dávať jej rovnako. teraz mám pocit, že jej dávam viac, ako ona mne. budem si ďalej platiť zdravotné odvody, budem dobrovoľne nezamestnaný. vyžijem z minima. nejaké peniaze si privyrobím svojími aktivitami, niečo ubytovaním. už teraz si pečiem sám chlieb, robím kefír, suším mäso, pestujem bylinky, zeleninu, huby atď. len som stále na dedine medzi ľuďmi.

tak plánujem toto preniesť niekam mimo. viem že to sú také naivné pochody, ale to ma bude napĺňať. v prírode vyrastám od nula rokov, stále ma to tam ťahalo a ťahá. nemám žiadne nároky od života na kariéru, peniaze, či statky. tudiž sa cítim v tejto dobe a spoločnosti akoby naviac a stratený. nebudem tu nikomu chýbať, ale znova v tej prírode nájdem seba.

miki25

Ahoj, tak každý má ten zmysel života iný. U mňa je zmyslom života byť zdravý, keďže mám schizofréniu. Mať dobre zdravie nie je samozrejmosť. Robím všetko, preto aby som bol relatívne v pohode. Musím brať lieky, chodievať skoro spávať, nepiť alkohol ani iné škodliviny. Okolo takýchto vecí sa točí môj život.

V mojom živote hrajú dôležitú úlohu aj šachy. Keď som ochorel tak mal som odrazu veľa času sa tomuto koníčku venovať a prerástlo až to napokon do lásky. Neviem si pomôcť, ľúbia sa mi všetky moje partie aj tie prehraté. Vstúpil som dokonca aj do jedného šachového združenia, ktoré robieva pre šachovú komunitu rozličné akcie. Napr. teraz sme dohodli 4 veľmajstrov, aby si zahrali s amatérskymi šachistami cez internet a má to veľký úspech.

Tretí zmysel života, tak by som ho chcel ešte len skúsiť. Uvažoval som pred koronou, že skúsil by som vstúpiť do združení zdravotne postihnutých a chodiť na ich akcie (prednášky, výlety, oddychové pobyty, vystúpenia atď.).

me_myself

Si v poriadku. Ziaden hlbsi zmysel nie je. Vzdy su len ciastkove ciele - skoncit skolu, ist na dovolenku, stravit fajn cas s partnerom, schudnut, pribrat, vyriesit zdravotny problem, niekomu pomoct, mat dieta. Ked mas dieta, svoj zmysel presunies na dieta. Cize aby ono skoncilo skolu atd. Zase dalsie kolecko. Prakticky to len cele doklepes a dufas, ze to bude s co najmensim mnozstvom problemov.