Skleroza multiplex

Majlo2

Peter - Ja som nemal brnenie ale slabosť. Brnenie je myslím menej závažné ako oslabenie končatiny samotnej. Inak všetky aj tieto "mini" príznaky treba povedať doktorovi ktorí u ktorého si. Čo sa týka krátkodobej pamäti tak s tým má problém snáď väčšina. U mňa to je zatiaľ v pohode, nemôžem sa sťažovať. Ale tak raz možno, snáď... :)

Tina - Tak ja by som rozhodne niekoho neopustil kebyže mi to povie. Rád jednám s ludmi na rovinu takže mne by asi vyhovovalo povedať to hneď nech každý vie na čom je. Či už by som to povedal niekomu ja alebo niekto mne, a podľa toho sa zariadiť. Možno je aj dobré hovoriť to partnerom pretože ak utečú nestoja za nič a ak ostanú tak sú to tí praví alebo aspom tí lepší :) Tí čo utiekli si asi chceli len užiť alebo čo neviem tak nebudem ani súdiť. Kebyže nie som chorí tak by som možno tiež utiekol na ich mieste, ťažko povedať čo by bolo. Pravdepodobne to záleží na tom čím všetkým si človek prešiel a ako je vyspelí. Kedysi keď som ešte nebol chorí tak som bol ako väčšina ale teraz keď mám SM + čo to odžité tak sa na ostatných pozerám inak. Ako keby ma choroba "spravila" lepším človekom. Ale to mi je na nič keď neviem čo znamená slovo užívať si. Nojo, je to ťažké...

tina78

co sa tyka vztahov
chalani to mate s sm omnoho jednoduchsie
zeny vacsinou zostanu pri partnerovi a staraju sa on

ja som byvala modelka a ked som to povedala partnerovi tak sa vzdy z toho nejak vyzuli

preto to uz radsej nehovorim a uzivam si zivot

peter060

Aha pretože ja stym citom v ľavej ruke mám tiež problém často mi v nej brní nieje to síce nič dlhodobého, ale má to moju pozornosť taktiež sa mi zhoršila krátkodobá pamäť. Oči ma taktiež neposlúchajú občas vidím trochu rozmazane, ale to môže byť aj tým, že na ľavé oko vidím zle to mám už od malička.

Majlo2

Tak prejavila sa tak, že som mal menší cit v lavej ruke aj nohe. Proste ja som lavák tak bol v škole problém písať, alebo na telesnej behať alebo si doma umývať zuby, jesť alebo čokoľvek na čo lavú ruku používam. Tak som sa na 2 týždne musel preorientovať na pravú. Sranda. Za tých 7 rokov sa nestalo pravdepodobne nič za čo by stála reč. No akurát by som spomenul, že cez tieto letné prázdniny čo boli som oslepol na ľavé oko. Ťažko povedať či je to kvôli SM-ke alebo niečim iným. A stalo sa to tak, že som raz išiel spať trošku neskôr asi o pol štvrtej ráno. A keď som sa okolo obeda zobudil trvalo mi asi pol minúty než som zistil, že nevidím poriadne na to lavé oko. Možno je to SM-kou alebo je to práve tým, že som išiel spať neskoro a proste som si to oko nejako poškodil sám keď som čušal do PC o pol štvrtej ráno. Ťažko povedať.

Slepota mala/má rôzny priebeh: najprv to bola čiastočná slepota, nevidel som len stred zorného pola, periférne videnie bolo v poriadku. Potom som nevidel úplne nič proste len bielu farbu. A teraz je to zase len ten stred zorného pola.

peter060

ahoj majlo môžem sa ty spýtať ako sa u teba SM prejavila ? ? a čo sa zmenilo za tych 7 rokov čo ju máš ? ?

Majlo2

Pozerám, že téma sa po dlhšej dobe znova obnovila. :)
Akurát dnes som čítal jeden článok o SM a tak som rozmýšlal ako je to so vzťahmi, myslím partnerské vzťahy.
Len pre obraz: SM mám od 13 rokov a zatial nemám (aspom si myslím) žiadne ťažkosti.
Čo neni môže byť. Teraz mám 20 rokov.

Teraz k vzťahom: ako ste riešili/riešite/budete riešiť ak si nájdete partnera/ku? Je lepšie povedať hneď na začiatku vzťahu, že: \"hej, som chorý rozmysli si či chceš byť so mnou\".
Alebo to povedať až v priebehu vzťahu keď je človek namotaný a bude ťažšie opustiť toho chorého človeka? Alebo ako? Ani jedna možnosť sa mi nepáči. Keď to na niekoho vyvalím, že som chorý tak sa na mňa vykašle (budem stratový o vzťah) a tá druhá možnosť je zasa sebecká. Kedy je teda vhodná doba povedať to tomu druhému? Ako prebiehali reakcie keď ste to povedali partnerovi/ke?

Aké ťažkosti máte vy vplyvom SM?
Po akej dobe čo máte SM ste nejaké ťažkosti ne/dostali?

martin82

peter060 chod k mudr a nedomyslaj si hluposti. Nemusi to byt SM ale niektora z dalsich 100 diagnoz podobnych priznakmi SM...