Skleroza multiplex

nefinka

:tina - pozri, mne to diagnostikovali, keď som mala 17, takže viem veľmi dobre aké to je. takisto je strašne veľa ľudí v mojom okolí, čo vôbec netuši, že mi niečo je, lebo som nemala potrebu to každému roztrubovať.ale hej, je pár takých, čo o tom vedia a neľutujem, že som im to povedala. vedia to, beru to tak ako to je a tým to končí.nevedieme žiadne dialogy ohľadom mojej sm, nechodím na žiadne tie stretnutia sm-károv, či jak si to nazývajú, vlastne jedine, kde o sm komunikujem je tu na fore:)

tina78

nefinka vies ako beru potom chalani mlade dievca ktore ma sm?

a co koho do toho?
ved uz rovno vyhukuj bankove konto kolko mas preco nehovoris nikomu o tom?
lebo to je sukromna vec

len hlupi ludia co sa chcu nechat lutovat rozpravaju o chorobe

ja poznam jednu z uk co ma HIV a nepovedala to ani priatelovi
dnes s pravdou daleko nezajdes

a predsa pokial to neni vidno tak na co drazdit okolie lutostou na lutost bude este casu dost.....

ale ved je to na nich maju svoj rozum my im radit nemozme, kazdy nech si zariadi podla seba

nefinka

:martin82 - no veď sa mi to dáko nezdalo, lebo keď som svojho času rozmýšľala, či si to dať spraviť, tak som musela sama vyvinúť iniciatívu, nikto ma na nič neposielal.

nefinka

no ja mam v tomto troška odlišný názor ako tina. nevravím, že sa to má hneď roztrubovať do celého sveta, to samozrejme nie, nie je to potrebné, ale takisto si nemyslím, že je dobré to tajiť "pred celým svetom".
keď si to vezmem z môjho pohľadu - predsalen keď som začala pichať injekcie, bola som omnoho viacej a hlavne skorej unavenejšia ako som predtým bývavala. z toho vyplývalo viacej vecí - už som nechodila, resp. nechodila tak často sa baviť napr. von s ostatnými, ak som aj šla, odchádzala som skoro v porovnaní s obdobím "pred tým", keď sa chodilo niekam napr. do prirody, už som nemohla absolvovať neviem aké výstupy ak sa šlo na túry..to je len pár málo príkladov..ALE!! tým, že moji dobrí známi vedeli, čo mi je, nedivili sa, prečo odchádzam skôr ako inokedy, keď sa šlo niekam do prirody napr., brali na mňa ohľad v tom smere, že buď zvolili niečo menej náročné alebo sa šlo na dve rôzne túry..ono sa to zdá byť ako maličkosti, ale nie sú. dcéra má určite veľa kamarátov a tí skutočne dobrí určite postrehnú mierne zmeny v jej chovaní a bohviečo si budú domýšľať.
ja som to tým najlepším povedala a odvtedy som mala pokoj. nemám pocit, že by ma ktorýkoľvek z nich nejako extrémne ľutoval - zo začiatku isto áno, ale časom si zvykli, že je to tak ako to je a tak to aj berú. a určite je to aj pre mňa jednoduchšie ako si neviem čo vymýšľať, prečo nemôžem to a to, lebo by o tom nevedeli - neviem, mňa by toto zasa ubíjalo, veď preboha je to choroba, na svete je veľa chorôb, mne to príde smiešne tajiť.
:ela - mám 26

nefinka

no ja mam v tomto troška odlišný názor ako tina. nevravím, že sa to má hneď roztrubovať do celého sveta, to samozrejme nie, nie je to potrebné, ale takisto si nemyslím, že je dobré to tajiť "pred celým svetom".
keď si to vezmem z môjho pohľadu - predsalen keď som začala pichať injekcie, bola som omnoho viacej a hlavne skorej unavenejšia ako som predtým bývavala. z toho vyplývalo viacej vecí - už som nechodila, resp. nechodila tak často sa baviť napr. von s ostatnými, ak som aj šla, odchádzala som skoro v porovnaní s obdobím "pred tým", keď sa chodilo niekam napr. do prirody, už som nemohla absolvovať neviem aké výstupy ak sa šlo na túry..to je len pár málo príkladov..ALE!! tým, že moji dobrí známi vedeli, čo mi je, nedivili sa, prečo odchádzam skôr ako inokedy, keď sa šlo niekam do prirody napr., brali na mňa ohľad v tom smere, že buď zvolili niečo menej náročné alebo sa šlo na dve rôzne túry..ono sa to zdá byť ako maličkosti, ale nie sú. dcéra má určite veľa kamarátov a tí skutočne dobrí určite postrehnú mierne zmeny v jej chovaní a bohviečo si budú domýšľať.
ja som to tým najlepším povedala a odvtedy som mala pokoj. nemám pocit, že by ma ktorýkoľvek z nich nejako extrémne ľutoval - zo začiatku isto áno, ale časom si zvykli, že je to tak ako to je a tak to aj berú. a určite je to aj pre mňa jednoduchšie ako si neviem čo vymýšľať, prečo nemôžem to a to, lebo by o tom nevedeli - neviem, mňa by toto zasa ubíjalo, veď preboha je to choroba, na svete je veľa chorôb, mne to príde smiešne tajiť.
:ela - mám 26

J111

A čím to je? Že je toľko chorých ľudí. Mali by sme si brať príklad z Budhu, keď našiel mníchov tučných, tak im nariadil pohyb a kung fu:D Logické.

RNG

Medicina je veda, tj viera a neviera tam nemaju co hladat.
A ja sem uvadzam informacie, ku ktorym nemate na Slovensku pristup. Su to nazory a prax lekarov, ktori liecia inymi postupmi a pouzivaju alternativne, tj neschvalene ako lieky prostriedky miesto chemickych schvalenych liekov.
A maju nevidany uspech, preto ich periodika, knihy a rady sledujem uz vyse 17 rokov.
A povazujem ze velmi fer, ked mozem aj krajanom umoznit do tohoto nahliadnut a pripadne si aj vybrat, lebo lekari obvykle vobec nediskutuju, ale nariadia.
A na svete je hromada inych lekarstiev, ktore ale dnesny lekarsky monopol zatlaca ako "spinavu konkurenciu"
Lebo tak ako vsade inde, je dnes cely svet, tj aj medicina riadena peniazmi a nie uslachtilymi myslienkami o starost pre ludi.
Preto rady alternativnych lekarov prudko rastu, tj riadnych lekarov, co si volia ine, menej skodlive a ucinnejsie metody, hoci nie su aj ofioalne schvalene.
Zialbohu, len mala cast z nich toto aplikuje na pacientov, zo strachu pred prenasledovanim.
Ale na sebe a svojej rodine to samozrejme pouzivaju.
Statisticky z USA 90% lekarov pouziva sukromne potravinove doplnky a len 1.5% sa ich odvazi predpisat svojim pacientom.

Len informovany clovek moze urobit spravne rozhodnutia pre svoj zivot. Inac je babka a jeho osud je v rukach druhych.

tina78

my sme to s mamou nehovorili nikomu a sme radi to pochopis az casom.

Ked raz uz nieco povies spat to nevratis
tak sa neuponahlaj a pokial to neni na nej vidno tak na co komu co rozpravat?
Predsa je to len dievca budu sa na nu ludia divat inak.
a hlavne mam taky dojem ze ked sa o tom zacne rozpravat tak si clovek tu chorobu moc pripusti najlepsie ju ignorovat a zit, ved dnes je vela mladych ludi chorych.

ELA070

ROBIM NA INTERNETE LEN 2 MESIACE ALEBO3 NO KONECNE AZ TERAZ SOM PRISLA AKO SI POZRIET TIE STARSIE PRISPEVKY TI CO PISU O SM.A JA ZE TU MUSIM BYT ABY SOM SI TO PRECITALA A CAKALA SOM KEDY MI KDO ODPISE .TO SOM VAS POBAVILA TYCH MLADSICH ALE PRE VAS JE INTERNET SAMOZREJMI ALE UZ SA ZLEPSUJEM AJ JA .BUDEM CODIT SEM A CITAT INFORMACIE .MAM ZO VSETKEHO ZMIESANE POCITY .NEVIEM CO DCERE PORADIM A CO SPRAVIME CI TIE INJEKCIE ALE AK SA DOBRE BUDE CITIT TAK NACO ZACINAT HNED Z PICHANIM VED TO JE NA PSYCHYKU.UVIDIM CI NEZACNEM ZZO STRAVOU . KTO JE RNG TY TO ISTO NEMAS ALE RADIS AKO Z VALKEJ KNIHY PRESTAVAM TI VERIT.

ela070

AHOJTE ZDRAVYM VSETKYCH.NEFINKA TO JE KRASNE ZE SI TEHOTNA A KOLKO MAS ROKOV AK SA MOZEM OPYTAT.DAKUJEM ZA VSETKY INFORMACIE AZ TERAZ SOM SA DOSTALA NA NET.OZAJ AKE JE DOBRE CENTRUM V BRATISLAVE KEDZE DCERA TAM STUDUJE CHCE JU TAM OD NAS PRIMARKA ODPORUCIT .NA DRUHY TYZDEN UZ IDE DCERA NA MRI DUFAM ZE VYSLEDKY BUDU DOBRE .SOM RADA ZE MOZEM ASPON TAKTO KOMUNIKOVAT S NIEKYM .OZAJ A MA SA Z TTYM ZDOVERIT NEJAKEJ KAMARATKE ALEBO TO MA DRZAT CO V NAJVACSEJ TAJNOSTI . U NAS TO VIE LEN RODINA NAJBLIZSIA A JEDNA MOJA KAMARATKA A MAJSTER LEBO POTREBUJEM VOLNO KED SOM CHODILA ZA NOU KAZDY DEN DO NEMOCNICE,INAC BY SOM TO NEPOVEDALA NIKOMU ZDA SA MI TO TAK LEPSIE ASPON NEMAJU V PRACI O COM KLEBETIT.