Byť priemerný nie je zlé!

Príspevok v téme: Byť priemerný nie je zlé!
pppiiiter

Podľa môjho osobného názoru, nie je nič zlé na tom byť priemerný. Mať priemerný obyčajný život...

To len naša západná kultúra, ktorá glorifikuje "úspech" tlačí ľuďom do hláv bludy že musíte byť stále najlepší, stále sa snažiť, makať na 120% aj na úkor fyzického/mentálneho zdravia... doslova sa zničiť a to všetko len preto aby ste si mohli kupovať predražené nepotrebné produkty, ktoré ani nepotrebujete a ani vás neurobia šťastnými. Na tom je postavený kapitalizmus - na koznume, na peniazoch, na statuse, na prestíži. Už od malička nás rodičia učia vzhliadať k úspešným dobre zarábajúcim ľuďom čo majú drahé autá a chcú po nás to isté, chcú aby sme chodili na vysoké školy aby sme sa "mali dobre".. aby sme mali veľa peňazí...

Ale prečo? Prečo by som mal naháňať peniaze?

Prečo by som mal mať veľké ambície?

Prečo je zlé ak nechcem byť riaditeľ planéty?

Prečo je zlé ak mi stačí ku šťastiu málo?

Prečo je zlé že sa sústredím viac na šťastie ako na peniaze/status/úspech?

Prečo je zlé že mi stačí 15 ročné auto a nechcem žiadneho nového Mercedesa?

Prečo je zlé že mi stačí obyčajný televízor a nechcem 8K ultra televízor za x tisíc eur?

Prečo je zlé, že mi stačí normálny byt v okolí mesta a nechcem si postaviť obrovský palác za milióny?

Prečo je zlé, že som šťastný v pracovnej pozícii tam kde som a nechcem sa hnať za "kariérnym postupom"?

PREČ JE ZLÉ, ŽE SOM V ŽIVOTE SPOKOJNÝ A NESNAŽÍM SA MAŤ STÁLE VIAC?
--------------------------------------------
Áno, podľa spoločnosti som lúzer, nula, úbožiak, pretože som neuspel, pretože nemám dobré auto, pretože nemám "dobrú prácu". No a čo? Pravdepodobne som šťastnejší než väčšina z tých, čo majú autá a domy a dobré práce a stále im nie je dosť a stále sú nešťastní lebo oni majú len novú KIU ale chceli by nový Opel Insignia bi Turbo :D A tí čo majú ten nový Opel sú nešťastní lebo by chceli nejaké BMWčko :D A potom som tu ja, Fabiou s ktorou som spokojný pokiaľ jazdí tak jazdí, a nebudem si kupovať iné auto pokiaľ dobre slúži :) A hádajte kto je z týchto troch ľudí najšťastnejší?

Podľa mňa život by mal byť o určitej rovnováhe... mať čas aj pre seba a nie v kuse na sebe makať 14 hodín denne aby ste si mohli kúpiť nového Opel-a :D Prečo sa hnať za majetkom? Hlavné je byť šťastný a vyrovnaný v živote. A prečo úspešní nadávajú na priemerných a ponižujú ich? Lebo sú nešťastní a závidia nám, že dokážeme byť šťastní aj z mála. To je "skill" ktorý chýba tým ultra šikovným úspešným borcom :)
Zdar a nenechte sa zahltiť týmito bludmi, ktoré do vás spoločnosť tlačí :) Ja som na to došiel až v dospelosti, lebo rodičia do mňa tlačili rovnaké bludy, takže ak budete mať/máte deti, nespravte tú istú chybu ako moji rodičia.

marek1251487

ano, mas uplnu pravdu. bohaty nie je ten, kto ma vsetko, ale ten, kto vela nepotrebuje. ludska potreba sa neda naplnit, len sa upgraduje a clovek bude nespokojny navzdy.

este jedna podstatna vec. to co pises, plati pre slovensko. v takej amerike, australi ci svedsku ti kazdy nas... na tvoje nove auto. si pre ludi vzduch. vzdy som sa smial, ako tam slovaci trpia. nikto im nezavidi, nikto sa za nimi neobzera, ma ich v pazi :) to slovaci su tak jeb... inteligentneho cloveka bude zaujimat nieco, co ma ozajstnu hodnotu. to sa mi minule jeden chvalil, ze si kupil nejake nove auto a ze co ja. tak sa ho pytam, ci vie hovorit nejakou cudzou recou. on ze nie. ja mu na to: no vidis, take auto ake mas ty, si mozem kupit aj ja, ale kup si schopnost hovorit plynulou recou v dvoch cudzich jazykoch :) tak vystruhal krivu grimasu :) a o tom to je.. ozajstna hodnota je v skusenostiach, vedomostiach, zazitkoch. a hodnotu ma clovek, ak dokaze druheho motivovat, inspirovat, ze mu je muzou. co akoze mam z niekoho co ma bmw z vratiek dph?? ale ked som si pozrel niekolko videi s Arnoldom, zaal som cvicit a zmenilo mi to zivot.

Naša kultúra nás učí, že nikdy nemáme dosť. Snažíme sa zarobiť viac peňazí, nakupovať viac vecí, jesť viac chutných jedál. Kultúra nás tiež povzbudzuje k tomu, aby sme nerozmýšľali nad tým, ako táto nadmerná spotreba ovplyvňuje ostatných. Naša kultúra propaguje škodlivý mýtus, že by sme sa mali usilovať o to, aby sme boli čo najdlhšie v pohodlí, aby bol náš život len príjemným a aby sme čo najviac odolali ťažkostiam. Jednoducho nemôžeme byť spokojní alebo v pohode po celú dobu. Nemôžeme ovládať všetko. Snaha dosiahnuť trvalý komfort a kontrolu nás duševne vyčerpáva a zabíja. Mali by sme v našej duši vytvoriť miesto pre pocit, že je bežné a normálne cítiť diskomfort, bolesť a nepohodlie..

Niekedy ozaj plati, ze kym si zacneme mysliet, ze sme blbi, tak sa najprv porozhliadnime, ci nezijeme medzi samymi blbcami. mnohokrat to byva pravda. obzvlast na slovensku, kde sme vychovavany k uctievaniu svojho ega, ktore nas cely zivot potom zotrocuje.

pamatajte: vas zivot ma davat logiku a vyznam VAM! nie niekomu inemu. ak dava vyznam vsetkym naokolo, nebude davat vyznam VAM! to je cela skuska spravnosti fungovania. a budete stastni, nech ste kdekolvek a ktokolvek.

Akal

Máš pravdu a takto, ako ty rozmýšľaš, by mali rozmýšľať všetci. Ja som mal napríklad záujem o dve vysoké školy. Po vyštudovaní jednej by som mal pravdepodobne lepšiu prácu a aj viac zarábal. Ale nakoniec som si vybral tú druhú, lebo ma to baví viac. Teraz sa pripravujem a som odhodlaný tam ísť. Radšej robiť niečo, čo ma baví za menšie peniaze, ako niečo, čo ma baví menej, za väčšie peniaze.

violoncistka

s tymto celkom suhlasim, teraz je strasny tlak na to aby bol kazdy vynimocny v niecom, aby sa stale snazil predbehnut ostatnych a podobne. nie je to uplne zdrave

Pag

Nuz, ono nie je az take zlee nastupit na ZS vedomostne nedotknuty a vyjst zo zakladky takisto vedomostne nedotknuty. Lepsie ako so syndromom burn-out (maju ho uz aj deti, nielen manazeri) a drogovo zavisly. Naucit niekoho rozmyslat je lepsi skill, ako mu natlct do hlavy x nepotrebnych informacii, to nie je vychova nevychovou... Chemia?? Proste chemia je zlaa. Celee. Biologia?? Zvieratka poznas...

suhlasim12

Vytihol/la si to dokonale. Iba málo ľudí prekuklo túto lesť, ktorú nám svet ponúka a Ty patríš medzi nich, to je super. Kiežby bolo viac takých ľudí. Už som sem raz písala, že na konci života ľutujeme, že sme netrávili čas s blízkymi, nežili život ale naháňali sa za peniazmi, majetkami a úspechom. Ale nič z toho si nevezmeš do hrobu. Preto ži život, miluj najviac ako sa dá, odpúšťaj, buď dobrým človekom, pomáhaj druhým, to je to, čo ja považujem za ÚSPECH. Nech si každý žije ako chce a robí to, čo ho robí šťastným.
Ja žijem v prenájme, nemám vysokú školu, mám prácu vo fabrike, nemám auto, nemám ani televízor. Kariéru nechcem, po peniazoch netúžim a som spokojná a šťastná. Mám rodinu ktorú milujem a ktorá miluje mňa, kamarátov na ktorých sa vždy môžem spoľahnúť, priateľa ktorého si budem čoskoro brať. Spolu cestujeme, máme kopu zážitkov. Milujem svoj život a nevymenila by som ho za nič na svete.