mám 14 a som tučná

laura14

sladene napoje nepijem. Cola mi nechuti. Snazila som sa behavat ale neslo to. odbehla som 2km a na druhy den sa mi nechcelo ist behat. Skusala som aj kardio treningi doma ale potom som jedla zasa sladke. neviem co mam robiť. Poradit mi mozete aj do mailu lolalaurinka@gmail.com
dakujem

laura14

menštruaciu este nemam a mam problem zo stitnou zlazou. mam strasne rada sladke a stale sa prejedam. je to tazse ako som si myslela

zuzuna

Winsno nezávidím, nemám čo :) to je veľký omyl že mierna nadváha spôsobuje choroby, niekto môže mať proste o pár kíl viac, záleží aj od typu postavy, svaly, je tam veľa faktorov. Takže áno, človek môže mať miernu nadváhu a byť zdravý, predstav si :)
A taktiež normálna váha ti nezaručuje že nebudeš mať zdravotné problémy. Štíhlosť sa nerovná automaticky zdravie. A okrem toho, slečna je ešte mladá, kľudne môže z toho vyrásť.

Winsno

zuzuna, ty závidíš alebo čo? Ak o tom nevieš, tak nadváha spôsobuje mnohé choroby a zdravotné problémy, takže mať nadváhu a byť zdravý, to reálne určite nie je.

ahjajjaj

ahoj Laura. Máš len 14 rokov. V tomto veku to funguje tak, že raz priberieš, raz narastieš. Menštruáciu už máš?
Podľa mňa by si sa nemala venovať tomu, či si tučná, ale sa zdravo stravovať. Napíš, ako vyzerá Tvoj jedálniček.
Teda vyslovene by som vylúčila colu, sprite a sladené nápoje, ak také piješ. Potom by som samozrejme vylúčila čipsy. Jedávaš také, piješ také? Ako si na tom so sladkými jedlami? Koľkokrát denne si dávaš niečo sladké? Neviem, ako je to s pohybom. Na svoju váhu musíš mať aj riadnu silu. Oplatilo by sa tú svalovú silu dať do nejakého pravidelného športu.
Ak na toto odpovieš, vieme Ti poradiť, čo robiť, aby si mala v pohode váhu, ale nestala sa zas zo svojej váhy psychicky chorá. V Tvojom veku je to s tou váhou aj veľmi citlivé, pretože dievčatá majú sklony k anorexii a bulímii. Preto je dôležité, aby si bola rozumná a ak by si aj chcela schudnúť, riešiť to rozumne.

zuzuna

Winsno ty sa vopchaj niekde
a Laura, nie je to nič hrozné, mierna nadváha, záleží hlavne či si zdravá a ako sa cítiš, odporúčam trochu viac pohybu, prechádzky a neviem ako sa stravuješ, ak tak obmedziť sladké a pečivo.
Záleží na tom aby si bola zdravá, nie aby si vážila 50 kilo :)

Winsno

Že vraj nie je tučná?? Má všetky predpoklady na to, aby sa stala vo vyššom veku poriadnou tučibombou! Len pre porovnanie, ja meriam rovnako ale vážim takmer o 20 kg menej, a mám o 20 rokov viac.

sme fit

Ahoj. Máš len miernu nadváhu, ale nemyslím, že by som o Tebe povedala, že si tučná, keby som ťa stretla na ulici. To iste nie si. Najdôležitejšie je to, aby si sa ty sama cítila dobre. Okrem toho, ako tu už zaznelo, pre peknú postavu a tiež pre zdravie je dôležitý pohyb a vyvážená strava. Stačí, ak začneš rekreačne športovať - spočiatku môžeš začať rýchlejšou chôdzou, ak si dosiaľ nešportovala. Potom pridáš trochu behu, fitness alebo čo sa Ti bude páčiť. V strave by nemal chýbať dostatok tukov, sacharidov a bielkovín. Dôležité je jesť viac ovocia a zeleniny a menej vyprážaného jedla, fast foodov a pod.
Hlavne nezačni s nejakými drastickými diétami - to nikam nevedie, len k tomu, že sa budeš donekonečna kontrolovať, čo ješ. Jesť treba aj vtedy, ak chceš schudnúť :) Inak sa telo bude brániť návalmi hladu a rôznych chutí. Takže najmä : športu zdar :)