Ako si našetriť na vlastné bývanie?

Príspevok v téme: Ako si našetriť na vlastné bývanie?
hyposka

Ľudkovia, veľmi by mi pomohli Vaše názory. Mám 30 rokov, mám prácu kde zarobím cca 600 - 640 euro. Bývam v podnájme, ale chcela by som si zabezpečiť vlastné bývanie, podnájom je podľa môjho názoru vyhadzovanie peňazí von oknom. Bohužiaľ, nikde mi s mojím platom nedajú hypotéku. Navyše získať hypotéku je dnes už ťažšie, vraj musím mať 15 - 20 % z ceny nehnuteľnosti. Ako si mám tieto peniaze našetriť? Je to vôbec možné? Ako ste to vyriešili? Ja mám pocit, že som v začarovanom kruhu. Nekradnem a bohužiaľ z môjho platu nič neušetrím. Čo robiť?

neberhypo

Na hypoteky a pozicky by som si daval pozor a nebral ich. Co ked prides o pracu alebo sa ti, nedajboze, nieco stane? Z coho to budes platit? Pamataj, tato krajina nechrani obycajnych ludi ale zlodejov a podvodnikov. Exekutorska mafia ta zozerie zaziva ked nezaplatis alebo sa omeskas so splatkami.

Defcon

Ak tu nemas zaväzky, supito von.
Ak mas deti, vydaj sa.
Pri tvojom plate neries pozicky, hypo by ta zozrala za tie roky.
Neviem tvoje vzdelanie ani situaciu, ale vydaj je mozno najlepsie riesenie.

chlp18

Hypotéka na 30 rokov je lepšia ako podnájom, lebo za tie isté mesačné peniaze raz nehnuteľnosť môže byť tvoja.

Ešte som nepočul, že by z poistky niekto dostal peniaze ak príde o prácu.

Pri neplatení pôžičky príde exekútor, naráta si ešte viac, predá nehnuteľnosť za ešte menej. Prakticky prídeš o všetko. treba s tým rátať.

Ak ti príbuzní nepomôžu s bývaním teraz, nepodržia ťa ani pri exekúcii.

nehyposka

Ahoj, v čom je podľa teba lepšie mať hypotéku? Je to obrovský risk ak si zoberieš to že musíš mať našetrené X % zo sumy domu/bytu a potom ešte ďalších X rokov splácať pričom ak sa niečo pokazí, prídeš o zamestnanie, stane sa niečo a poisťovne sa vykrúcajú ako hadi aby ti nemuseli nič platiť, celé poistenie na hypotéku v prípade nechopnosti splácať nemá takú dostatočnú dĺžku aby si sa dokázala finančne "zregenerovať" a prídeš o dom, o všetko a budeš úplne na dne.

Hypo je výhodná len ak si chceš založiť rodinu, lebo vtedy máš blízkych, ktorí ťa podržia (teda, väčšinou).

Inak hypo nie je o nič lepšia než nájom, len v tom, že za 30 rokov budeš mať vlastné... a to za ten risk tebe ako samotnej osobe nestojí, ako som už hovoril, hypo len v prípade že máš pevné základy v rodine, inak ani náhodou, lebo ako budeš len "sebestačná" je to nevýhodné. Veľa ľudí žije v podnájmoch, mnoho si ich prenajíma len izbu a žijú spoločne v jednom byte/dome a platia si 200 € mesačne. NIE JE to žiadna hanba, väčšina ľudí bez detí takto žije, je to lacnejšie. To že zo slovenských platov sa nedá vyžiť je fakt a bohužiaľ nikto to nezmení pokiaľ budú ľudia stále ticho....

Bubliii

Ahoj, mne sa tvoj plat nezda tak zufalo nizky, ale bola si sa pytat po bankach, ano? Nie je to len tvoj predpoklad, ze ti ju nedaju?
Ja vidim 3 riesenia tvojej situacie...
1) ina praca s vyssim platom
2) zahranicie, nasetrit si a vratit sa a idealne si kupit za hotove ci aspon zobrat mensiu pozicku
3) na 10-20% penazi si vziat spotrebny uver.. sice najhorsia, ale myslim, ze najviac vyuzivana moznost lebo naozaj malokto ma dnes desattisice na ucte. Tie podmienky na hypoteky sa budu stale pritvrdzovat, ja som brala pred rokom a uz dnes je to horsie ako predtym (som dostala este 90%, dnes uz nerealne alebo takmer nerealne), takze byt tebou, nezamyslam sa dlho, ze co a ako dalej.