Prevencia rakoviny pľúc

Príspevok v téme: Prevencia rakoviny pľúc
Petr72

Rakovina pľúc je najfrekventovanejšou nádorovou chorobou mužov a treťou u žien. Keď sa na príčiny opýtate lekára alebo pracovníka verejného zdravia, vymenuje: fajčenie, pasívne fajčenie, azbest, zlúčeniny chrómu, niklu, antimónu, pitie alkoholu, nesprávne stravovanie a obezita.
Svetové fórum pracovníkov v radiačnej ochrane hovoria o riziku rakoviny pľúc z radónu vo verejných budovách, doma a na pracoviskách. O expozícii radónu hovoria ako o najvýznamnejšej príčine rakoviny pľúc nefajčiarov, ktorú je možné z veľkej časti odvrátiť. Povedzte každý svoj názor na vzťah kategórií Radón, Fajčenie, Rakovina pľúc, Prevencia.

Clovek24

Peter72, o veľa veciach asi nevieš, keď si ešte nepočul o onkogénoch. A ako sa prenášajú onkogény? Nevieš? A ako sa prenášajú gény? Nevieš? Ako sa vyrába GMO? Fakt nevieš?

Petr72

O nákazlivosti rakoviny pľúc nič neviem, ani som o tom nikde nečítal. Ani súvislosti s čiernou plesňou, ktorá väčšinou býva z vlhkosti v kúpeľňach a iných miestach kde sa drží vlhkosť. Pleseň je indikátorom nedostatočného vetrania interiéru infiltráciou (netesnosti dverí, okien). To nedostatočné vetranie môže byť a často býva príčinou zvýšených koncentrácií radónu v zateplených viacbytových domoch. Nejedná sa len o vysoké aktivity, ktoré presahujú 300 Bq/m3 - referenčnú úroveň. Panelovým domom pasuje aktivita 10× menšia. Všetko nad to by sa malo znížiť zvýšením mikroventilácie. Dodávatelia plastových okien to vedia urobiť. Len je potrebné aktivitu radónu vopred zmerať. Najlepšie 3 mesačný monitoring stopovým detektorom v prechodnom alebo zimnom období.

Ananaska

A čo tak pleseň?? Hnusná čierna pleseň, ktorá sa môže skrývať v dome a zatiaľ o nej nevieme ?? Je ozaj tak toxicka ???

Petr72

Tomas, aspoň si vtipný, keď už o tom nič nevieš. V tých odborných publikáciach , ktoré si spomenul v prevej reakcii som sa o cesnaku nedočítal. Až na to znovu narazíš pošli mi link.
Slovenské nešťastie je, že o radónu a rakovine v 5 miliónovej populácii prakticky nikto nič nevie. To by nebolo to najhoršie, najhoršie je, že sa nikto nezaujíma.
Dát ti link na stránky ÚVZ je zbytočné, bol som tam minulý týždeň. Zadal som do vyhľadávača heslo „rakovina pľúc”. 5 článkov o fajčení. Dočítal som sa, že pasívne fajčenie má tiež bezprahový účinok ako sa to píše o radónu.
Ale pozri sa na stránky ZRRR, tam informácie sú.
sites.google.com

Tomas12345

Neviem aká je súvislosť medzi radonom a rakovonou plúc, pozri sa na vedecké štúdie, urcite na túto tému ich už vzniklo mnoho, a tam určite sa detailne zaoberaju aj tým aký velký vplyv ma radon na tvorbe rakoviny pluc.

Inak ako prevencia proti rakovine pluc je dobré jesť surový rozmačkaný cesnak. Cital som minule o tom že nejaká tá latka v cesnaku po jeho rozmačkaní, tuším sírovodik dokáže ničiť miniatúrne nádory na plúcach, takže v podstate cesnak zabranuje tomu aby sa z miniatúrnych nádoroch na plúcach stali väčšie nádory.