It. Programovanie

Príspevok v téme: It. Programovanie
Nevi

Ahojte. Nie je tu niekto programator ci nieco podobne? Lebo by som celkom chcel ist na vysoku studovat IT, nejake to programovanie, ale neviem z toho vobec nic. Je to podla vas v pohode a da sa to zvladnut? Alebo musim mat uz dopredu nejake znalosti? Popripade poslite link na nejake it forum a tam sa opytam.

ByvalyIT

Ja som kedysi programoval, je to riadna makacka na hlavu. Ked som nieco niekde trosicku pokazil, tak to byvalo o nervy to najst, ked nieco neslo, tak som v noci nespal alebo sa mi o tom snivalo a riesenia ma napadli aj v spanku. Bol som stale zadumany, rozmyslal som.
Potrebujes hlavne logicke myslenie, vediet to cele logicky naskladat. Ja som robil bez vyvojakov, priamo z hlavy. Potrebujes technicke myslenie a aj sa vyznat v pocitacoch, lebo hardware a software uzko suvisia. Anglina ti podla mna stacia zaklady ale pocitacovu tu musis ovladat. A hlavne, ked som robil pre niekoho program, ten clovek ti musi do podrobna vysvetlit to, co od teba chce. Napr. som robil programy pre nemocnice, tak som stravil par dni so sestrickami v praci a sledoval ich a pytal sa. Len sedenia podla mna nesracia, lebo zakaznik nevie, co dokaze program a ty nevies, aku pracu vykonava ten, kto ho na nieco chce. Mne z toho vzdy este vyskocilo kopec veci. A mysis aj pochopit mentalitu tych ludi - za mna zdravotnici, pravnici... pre nich uplne blbuvzdorne treba, ale napr. vo vyrobe aut su ludia technickejsi, tam som to az tak vymakat nemusel, ze stlacia nieco, co nemaju alebo zadaju nieco niekam, co by nemali. Musis byt ludska a velmi trpezliva. Mna vzdy ma za to velmi chvalili a boli spokojni.

Majki654

Ja som obsolvoval asi 5 kurzov od www.learn2code.sk a aj vďaka tomu ma vzali do práce, ktorú robím teraz, takže odporúčam všetkými piatimi.

gyurix

Študujem programovanie.
Potrebuješ k tomu: dobré matematické základy + fyzika výpočty. Dobrá angličtina: B2 až C1. Dobré je mať nejaké základy z programovania, aby Ti zo začiatku nebol každý predmet ťažký. V tomto Ti môžem pomôcť pozri Javu pre začiatočníkov, toto sa Ti napr. veľmi zíde: www.youtube.com
ak máš akúkoľvek otázku alebo potrebuješ radu, napíš ju pod video do komentáru.

swistica

Nerozumiem preco do tejto temy tahas kominarov. Ved to vobec s temou nesuvisi. Inak dost by ma zaujimalo v akych programvacich jazykoch programujes ty.
Mas pravdu v tom, ze IT netreba studovat. Clovek sa to vie naucit i svojpomocne, len zase firma ta nebude ucit ak nic nevies.Mozno ak 60 - 70 % ovladas, tak ta zoberu, s tym ze zvysok sa naucis tam. No za rucicku ta vodit nikto nebude.

som_muz

Dnes je malo ludi v hocijakych profesiach. Aj kominarov je malo, to asi preto, ze je to narocne. :) Ako netvrdim, ze programovanie zvladne uplne kazdy, ale zas by som to neprehanal s tymi tvrdeniami. Je vela odborov, ktore su narocne a aj narocnejsie nez IT. A tiez v nich platy nie su nejak extra vysoke. Vyska platov v IT je naozaj dana tym nedostatkom ludi oproti potrebam trhu. A ten nedostatok ludi je tam casto preto, ze ludia o to nemaju zaujem lebo by ich to nebavilo, casto sa z IT robi zbytocne velky strasiak, ci koluju o IT-ckaroch rozne myty, ze su to vsetko asocialni podivini a kopec dalsich veci. Inak dnes dost ludi si robi rozne kurzy, ci samotne firmy su ochotne zaskolovat ludi. Prave preto aby ten nedostatok vykryli. A takto sa do toho IT prostredia dostavaju ludia, ktori IT vobec nestudovali, len si to chcu skusit alebo si myslia, ze by ich to mohlo bavit. A takto sa obsadzuju rozne pozicie, od analytickych, cez vyvojarske az po testerske a dalsie. IT ma tu "nevyhodu", ze k tomu musi mat clovek vztah lebo je tomu potreba venovat nejaky cas. A to nie je uplne kazdy ochotni podstupit. Preto niekedy ludia z IT aj odchadzaju. Je to na kazdom, ako sa v tom citi.

swistica

Ano, programatorov je na trhu menej nez je potreba a to z dovodu, ze programovanie je narocne a nie kazdy ITckar to zvladne. Ved keby to bolo take jednoduche, moze polovica ludi na urade prace absolvovat rekvalifikacny kurz na Javu, ktory navyse urad prace preplati a ist programovat do korporatov . Ocividne sa to nedeje, lebo to zvladne malo ludi. Pre toho kto ma dobre algoritmicke myslenie a trpezlivost je to ok, ten zvysok populacie ma s programovanim problem.

som_muz

Programatori maju vysoke platy preto, ze to urcuje trh a na tom trhu je ich menej, nez je potreba, takze ponuka nezvlada pokryt dopyt. A teda ako nemyslim si, ze by to bolo zas tak narocne. Kazdopadne ta to musi bavit a musis mat k tomu vztah lebo inak je to celkom otrava.

swistica

Pises, ze nevies o programovani vobec nic. To je dost zvlastne, lebo dnes uz algoritmicke myslenie a detske programovacie jazyky ucia deti na zakladnej skole. Nasledne programovanie pokracuje na strednej skole, kde je dost dolezitou sucastou maturity z informatiky.

Ak teda naozaj nevies o programovani vobec nic, bolo by dobre keby si si vyhladal aspon nejaky online kurz a presiel si aspon par lekcii. To len kvoli tomu, aby si mal aspon minimalnu predstavu, co programovanie vlastne je a ci ta to aspon trochu bavi.

Na VS teda mozes ist aj bez znalosti programovania, akurat to budes mat v porovnani so spoluziakmi dost narocnejsie. A ako uz bolo spomenute, dost sa vyuziva matematika.

Nedavno som videla dokonca rekvalifikacny kurz programovania v Jave za 800 eur, no dost silne pochybujem, ze takyto kurz z niekoho spravi programatora, ktory by bol schopny realne programovanim zarabat. Mozno tak maximalne zaklad dokazu naucit. Dokonca nemali ani ziadne vstupne poziadavky uvedene.

Programovanie nie je pre kazdeho. Je to narocne na algoritmicke myslenie a aj preto maju programatori vyssie platy.

igorrr

Ahoj, programovanie samo o sebe nie je tazke, a da sa to naucit kludne aj bez vysokej skoly. Takisto som isiel na vysoku skolu bez toho, aby som vedel nejak super programovat, nieco som o tom vedel, nieco som vedel aj naprogramovat, ale boli to uplne trivialne veci. Osobne ak by som mal ist znova na IT skolu, viac by som sa obaval matematiky ako programovania, ta bola pre mna o dost zlozitejsia, hoci som mal s matematikou nikdy problem nemal :) Ak chces nieco poradit, alebo sa spytat, kludne sa pytaj, rad odpoviem ;)