Zlomený členok – rehabilitácia so sadrou

Príspevok v téme: Zlomený členok – rehabilitácia so sadrou
merilynn

Ahojte, pred 2 a pol týždňom som si zlomila členok – myslela som si, že ho mám podvrtnutý, takže som s octanovou masťou a elastickým obväzom ešte celý deň fungovala v kancelárii, až večer som si to išla dať pre istotu zröntgenovať a ukázalo sa, že ihlica je zlomená (Weber B). Našťastie kosti neboli posunuté, operácia teda nebola potrebná. Dostala som dlahu, po pár dňoch, keď členok odpuchol, mi ju dosadrovali, pichám si Fraxiparin. S barličkami ako-tak zvládam domácnosť a krátke trasy vonku, do práce (v kancelárii pri počítači) ma vozí priateľ. Nohu so sadrou nezaťažujem, maximálne sa o ňu opriem, ak chvíľu stojím. Snažím sa mrviť prstami na nohe, hore si ju vykladám väčšinou až večer pri telke. Mám klasickú sadru, nie termoplastickú dlahu; čakajú ma s ňou ešte 4 týždne. Nemám bolesti ani opuch; cítim však, ako sa mi noha scvrkáva, a chcela by som ju trochu rozhýbať/posilniť bez záťaže, aby mi členok zlenivel čo najmenej. Našla som návody na jednoduché cviky ako krúženie členkom, napínanie do flexu, ale ak má niekto skúsenosti s rehabilitáciou členka v sadre, privítam celú zostavu. Tiež informáciu, či/kedy môžem skúsiť prenášať váhu na zlomenú nohu. A môžete napísať aj tipy na výživové doplnky, ktoré sa vám osvedčili. Ďakujem.
Nechcem si ublížiť ani spomaliť hojenie, ale ortopédova predstava bola cca taká, že strávim jeden a pol mesiaca sedením/ležaním s vyloženou nohou, no a z toho by sa mi rozbehávalo asi ťažšie.