Problem s anglictinou. Prosim poradite mi?

Príspevok v téme: Problem s anglictinou. Prosim poradite mi?
Xanta

Zijem v zahranici par tyzdnov, dostala som sa tu s kamaratkou. Viem sa dorozumiet v zakladnych veciach a situaciach, ako je situacia v buse, v obchode, viem si vypytat co potrebujem atd...ale neviem s ludmi kecat a nerozumiem im nic. Minule som mala pohovor, taky neoficialny v kaviarni, tomu chlapovi som nerozumela nic. Jednak hovoril akosi potichsie a musela som ho par raz poprosit aby zopakoval vetu...Ak dlhsie pocuvam niekoho, zacinam sa stracat. Nerozumiem slovam, zlievaju sa mi do obrovskej masy...Poradite nieco? Denne sa snazim pocuvat anglictinu, nonstop mi ide anglicky program, filmy pozeram bez dabingu uz roky. Ale...nerozumiem pri dlhsich rozhovoroch tak 70% obsahu... :( som zufala

Alessandra99

Xanta, rada som pomohla. Určite ti to pôjde, len sa nevzdávaj a ani nečakaj zázraky za 3 dni. Chce to praktizovať a praktizovať. Jednak, aby si mozog zvykol na nový jazyk a jednak, aby si mala slovnú zásobu.

ITanglinar & Orol - mozete mi povedať, kolko ste sa venovali listeningu počas učenia sa angličtiny a aké zdroje (materiály) ste k tomu používali?

Xanta

Santa, viem presne o com hovoris :D Nie som sice v UK, som v inej krajine, ale aj tu je naplno roztiahnuta polska mafia...a podobne skvosty. Takze, ano, mas pravdu. Ale aj tak, musim urobit vsetko pre to, aby som sa naucila rychlo anglinu, uz ci su tu dake narecia, slangy alebo co

Xanta

ITanglinar, nie som v UK. Som v inej krajine ale vsetci tu hovoria aj anglicky :) Ono sa to pomaly lepi na cloveka ale niekedy dostanem taky blok a stres, ze nerozumiem. Naviac, ak clovek oproti mne hovori este horsou anglinou nez ja :D Uz aj take sa stalo haha

Xanta

Cloo a raddii, nemyslim si, ze nemam bunky na jazyk. Lebo som sa naucila uz iny svetovy jazyk. Ale anglina je niekedy pre mna spanielska dedina hm...

Santa2

Milá Xanta, anglický jazyk na rozdiel od germánskych jazykoch približne v roku 1000 A.D. neprešiel tzv. spirantizáciou, čiže zostrením spoluhlások, preto je pomerne náročné zvyknúť si na spoluhlásky, ktoré nie sú ostré a sú viac nejednoznačné. To, že sa naučíš spisovne po anglicky ti v zahraničí nemusí byť nič platné, lebo tam si každý vypráva nárečiami, za čo sa of course nehanbia. V zahraničí sa zvyčajne zdokonalíš viac v inom jazyku než v jazyku tej ktorej krajiny. Nechcem menovať jazyky, v ktorých sa v GB zdokonalíš.

orol1

tiez mam ten problem, ze mi vsetko splyva do jednej masy a nerozumiem nic. trebars minule bola veta, kde bolo /the/ suspects, ja cely cas dumam, ze to je sloveso v tretej osobe. nedavam si pozor na the, aj tak to zhltnu a ja potom premyslam, ze ake suspects. nenapadlo ma, ze ide o mn.c. podozrivi. alebo ja ked chcem nieco povedat, tak bud strasne pomaly alebo zamenim slovicka za uplny nezmysel alebo dam totalne zlu gramatiku.

ITanglinar

Mam presne to iste. Som IT technik, velmi lahko a dobre mi idu do hlavy programovacie jazyky a technika. Hned si vsetko technicke vsimnem (aj auta, stroje...) a pochopim, ale mam presne tie iste problemy s anglictinou, ktoru potrebujem k praci. Ked si s niekym pisem po anglicky, ide mi to uplne bez problemov, ale mam problem rozoznavat slova a vyznam viet, ked to niekto hovori. A presne, cim viac toho niekto hovori, tym menej rozumiem. Viem sa porozpravat jedine tak, ze toho dotycneho vyzvem, nech rozprava pomaly a zretelne a vtedy to ide, len ten clovek musi mat aj trpezlivost. Ja viem povedat uplne vsetko, co chcem. No mam aj problem, ze si nezapamatam nove slova, ked mi ich niekto povie, musim si ich napisat a vtedy si ich zapamatam. Niekomu ide jednoducho do hlavy technika a niekomu jazyky. Ja tiez mozem tvrdit, ze IT je velmi lahke na pochopenie, ze staci si to iba pozriet a chciet, ale neverim, ze by sa to niekto, kto na to nema bunky realne dokazal naucit. Raz som si cital zivotopis nejakeho nemeckeho vedca, ktory vyvijal rakety pre USA a zil tam 25 rokov a v zivote sa nikdy nenaucil dobre po anglicky a pritom to bola vedecka kapacita, cize ziadny nevzdelany primitiv. Asi ti to nikdy nepojde lahko, ale nauc tych, ktori s tebou rozpravaju, ze nech hovoria pomaly a zretelne - vymysli si, ze mas napr. problem so sluchom, nech sa necitis trapne. Urcite ti to pojde coraz lepsie a dostanes sa aspon na nejaku uroven s ktorou sa ti tam bude dat nejako zit. Hlavne si z toho nerob hlavu, lebo stres ti neprida - u nas kopa Madarov ako rozprava po slovensky a vidis, ze sa dohovoria. :)
V ktorej krajine si? Priamo v UK?

Alessandra99

Ahoj Xanta.

V prvom rade nebuduď zúfalá, chce to len popracovať na jazyku. Vzhľadom k tomu, že si na nízkej úrovni angličtiny, bude potrebné sa ju učiť, tak ako keby si bola na Slovensku a jednoducho chcela sa učiť angličtinu. Ty síce počúvač "kvantum" angličtiny - ale to ťa neposúva vpred, pretože nerozumieš slovám (vetám). Je potrebné sa učiť slovíčka (slovné spojenia). Osobne ti odporúčam si vo voľnom čase pustiť akýkoľvek listening - a prekladať a učiť sa slovíčka. Potom im budeš rozumieť aj v reálnom živote. Najlepšie počúavať texty na úrovni A2 - B1 - nájdeš na YouTube, celkom fajn sú aj rozprávky :) Neodporúčala by som ti počúvať rádio ani sledovať správy (to je už C2 angličtina) - toto si môžeš nechať na neskôr :)

Takže si počúvaj vetu po vete. Ak nerozumieš - stopni video - keďže pri väčšine videí sú aj titulky - budeš tam mať aj napísané slovo - prelož si to a nauč sa význam.

Skúsim ti tu dať odkaz na také anglické rozprávky, kde je aj text. Ale pri prvom počúvaní určite nepozeraj na text - len počúvaj :)

www.youtube.com