Kam volať, keď uvidím, že sa so zvieraťom zle zaobchádza?

Biela Kobra

Citujem zo stránky SAOZ:

Ak ste svedkom situácie, ktorá si vyžaduje okamžitý zásah (bitie zvieraťa, huckanie zvieraťa proti inému zvieraťu...) a je to nad vaše možnosti zastaviť to, je potrebné kontaktovať ihneď štátnu, alebo mestskú políciu. V krátkosti im opíšte situáciu, ktorej ste svedkom. V žiadnom prípade sa nenechajte odbiť. Trvajte na príchode hliadky, ktorá situáciu skontroluje a aj zasiahne. Ak máte pri sebe telefón, ktorý ma aj kameru tak si všetko nahrávajte, aby ste im ukázali na základe čoho ste ich volali. Polícia musí riešiť aj anonymné hlásenia, takže meno nemusíte uvádzať. Vyčkajte na mieste do príchodu hliadky a buďte im nápomocní ak to situácia dovoľuje.

prípade, že týranie zvieraťa je dlhodobá záležitosť ( nedostatočná starostlivosť, pes na reťazi bez prístrešku, nedostatočné kŕmenie...) postupujte nasledovne. Najlepšie urobíte, ak daný stav zdokumentujete fotkami. Nafotiť ako je zviera držané, odfotiť zviera tak, aby bolo vidieť, že vychudnuté, alebo zranené bez ošetrenia. Ihneď kontaktujte inšpektora, ktorého má každá Regionálna veterinárna a potravinová správa SR (ďalej len RVPS).

– adresy nájdete tu: www.svps.sk

Urobiť tak môžete viacerými spôsobmi: telefonicky, poštou, mailom. Ak máte zhotovenú fotodokumentáciu pošlite mail a priložte fotky. Opíšte situáciu ako najlepšie viete. Upozornite inšpektora na čo konkrétne sa má zamerať.

POZOR! Nikdy nezabudnite, že inšpektor vám musí VŽDY odpovedať. Preto je dôležité, aby bol na vás spätný kontakt. V prípade, že nechcete udať svoju adresu telefónne číslo pošlite všetko mailom. Vytvorte si nový ak nechcete použiť svoju súčasnú adresu. Nezabudnite na prihlasovacie údaje, lebo inšpektor bude s vami komunikovať a pošle vám tam aj svoje vyjadrenie z návštevy. Prípadne ak nebude vedieť miesto nájsť bude vás kontaktovať na doplnenie informácii. Ak vám príde odpoveď, s ktorou nie ste spokojní to znamená, že máte pocit, že inšpektor nekonal správne, alebo situáciu vôbec neriešil, tak ihneď kontaktujte Štátnu veterinárnu a potravinovú správu SR (ďalej len ŠVPS). Je to nadriadený orgán RVPS. Prepošlite im všetko čo máte k dispozícii a opätovne upozornite na nedostatky, ktoré ste nafotili, alebo ktoré ste videli. Ak máte možnosť je potrebné, aby ste situáciu skontrolovali po návšteve inšpektora, či sa stav naozaj zmenil a boli odstránené nedostatky.

Domi99989

V tomto prípade kamerovať môžeš. Niekde som to čítala, že tu je nejaká ochrana súkromia bezpredmetná a je to potrebný dôkaz.

Aliss

Zachrana, nie som si celkom ista ako to funguje u nas, nezijem uz dlhe roky na Slovensku. Googlit sa mi nechce, ale mam pocit, ze som zachytila, ze nemozno len tak niekoho kamerovat bez jeho vedomia. Neviem. Treba si to zistit. V kazdom pripade, skor nez zoberiem mobil a zacnem natacat, treba zvieratu pomoct. Vela raz aj policia pomoze. Navyse, o jednom zakone nahodou viem a to je ten, ze zviera nie je vec...Takze aj policia sa bude k tomu tak stavat

Zachrana

Ten zaznam by bol ozaj fajn. Alebo fotka a hlavne nenapadne...neupozornovat dotycneho, lebo hned vsetky dokazy znici :/

Aliss

Okamzite volat najblizsi utulok, slobodu zvierat a policiu. Neviem ako to je na Slovensku, nestudovala som to, ale treba pripadne zhotovit aj video na mobil. Tak aby to dana osoba videla a vedela, ze je kamerovana. Ale toto si zisti, ako to na Slovensku funguje, ci vobec taky zaznam obstoji. A co sa vlastne stalo? Coho si bol svedkom?

Lentak11

Určite cez políciu,cez útulky,cez médiá ,určite to tak nenechať a hlavne sa nenechať odbyt ..Nech vie okolie akých ľudí máme okolo seba.ja keď vidím utýrane zvieratá je mi hrozné.