Požadovaná funkcia je prístupná iba pre administrátorov

Prečo niektoré matky závidia svojim dcéram mladosť, krásu, život, ale nikdy si to nepriznajú?

Príspevok v téme: Prečo niektoré matky závidia svojim dcéram mladosť, krásu, život, ale nikdy si to nepriznajú?
whydotheydothat

Ahojte. Moja matka je presne takáto. Bohužial nemožem si dovoliť odisť, kym neskončim VŠ, a na internate by som nemohla byť, mňa vyrušuje hluk pri učeni. Otec neplati a nezaujima sa.

Predo mnou sa snaži hrať niekoho mileho a privetiveho, proste tutuli mutuli, ale za chrbtom ma ohovara. Za chrbtom pred každým v rodine už nie som "Lenka, Veronika, Karinka" ale "Lena, Verona a Karina" ktorá sa nevhodne oblieka, chodí tam a tam, prestala chodiť do kostola, ovláda ju satan, predstavte si, ona ma v skrinke nemravne tangače atd atd. Ked idem niekam von, treba sa spovedať kam a s kým, na koľko, atd. Ak u niekoho prespim, tak už som bola s nejakým chlapom, určite sme mali sex, a začne vykladať prečo sa za neho nevydam, že ona nemala pred svadbou nikoho, že jej prvý frajer bol otec a žena ma byť čista a nežiť na divoko, že prečo ma nepride požiadať o ruku, prečo to robim, však môžem otehotnieť. Lebo ona nikdy neuživala HAK a otcovi nikdy nedovolila kondomy (lebo cirkev kaže) a otec ju podvadzal s mnohymi ženami, to už asi bolo ok.

Hrabe sa mi vo veciach, v skrini, v izbe a ak niekedy zabudnem vypnuť notebook tak aj v ňom.

Ked som išla von - "na čo si davaš vysoke boty? To ako si oblečena?" Pripomínam, že som plnoletá (20+). "Takto nie si dobre oblečená, je to hrozne." Bolo skoro 40 stupnov, dala som si klasika šortky, tričko a sandale na vyššom plnom podpätku, žiadne štekle, su praveže veľmi pohodlne.

So svojou sestrou (starsou o 10r. a ešte viac religioznejšou) ma zadarmo hovory na pevnu linku a tak nonstop spolu kvakaju, volaju si a ohovaraju. Kto bol v kostole ako zle oblečeny, kto s kym spava, kto sa ešte nevydal, neoženil, atd. Hnusia sa mi.

Matka mi zavidí aj to studium na VŠ, ona ma len učňovku a robi za nizky plat. Zavidi mi aj plany do buducna, kedže neplanujem byť len niekoho služkou a rodičkou a žiť podľa obmedzení cirkvi a nejakej knihy, ktorá si vlastne sama celá odporuje, ale chcem si žiť pre seba život aký chcem ja. Neplanujem byt "čista" do svadby, ani žiť ako cirkev kaže.

Nechce to pochopiť a neznaša ma preto. Su u nas len hadky a potom tichá domácnosť. Občas len chodí okolo, ticho čumí a premeriava si ma. Surodencov sa tiež snaží štvať proti mne.

Nechápem na čo ma mala. Resp. na čo rodičia majú deti, ked ich nevedia prijať také, aké sú, a majú ich vždy radi len podmienečne (hoci klamu, že bezpodmienečne). Ak nie ste podla ich predstav, tak ste len nonstop kritizovaní a porovnávaní. A predsa mienka okolia je vždy najdôležitejšia.

Takíto rodičia hovoria vždy "jaj Karinka, ty si taká dobrá dcerka ....že sa tak dobre učiš...že si poumyvala riad...že si spravila maturitu...že žiješ čisto. ..že si taka, akú ťa chcem ja a nie iná.."

Hoci mňa nikdy nechvalili ani za to dobré, ked som bola podla nich, bolo proste len ticho ale ked nie, tak o ničom inom nepočuvam, len ako som nemožná. Navyše neustála kontrola, obmedzovanie, sledovanie. Neviem či to ešte tie 2 roky vydržím. Mám z toho vkuse depresie, jediný kto mi dáva silu je môj priateľ. On je moja jediná rodina, jediný človek, čo ma má rad už len preto, že som a kto som.

uuleuskauu

Podla mna to nie je o zavisti, ale o zlych vychovnych metodach typu bitky, ponizovanie, podcenovanie, opovrhovanie, zhadzovanie pred druhymi, nespravne chapanie krestanstva, antitalent na vychovu deti, nezobratie vlastnych deti inam ako do kostola a domov: ziadne vylety, kupalisko, prechadzka do lesa na hríby, vychadzka na sidlisko medzi preliezky, vychadzka medzi kolotoce, ked su hody, a tak... proste obmedzenie akychkolvek aktivit neprebiehajucich doma vylucne len na ten kostol, akoby rodic nechapal, ze dieta by malo aj inam ako do kostola, neochota porozpravat sa, chapavo sa tvarit, polutovat dieta, ked sa na nieco stazuje, povzbudit ho pred väcsou skuskou, dodat psychicku oporu, ze to zvladne (prijimacky na strednu napriklad, na vysoku...), uprimny obdiv a uznanie za sikovnost, talenty a uspechy ze tomu dietatu rodic nikdy neda... a vela dalsich nevhodnych vychovnych metod, o tom to je. Tiez neochota priznat si vlastne chyby a zlyhania pred dietatom, neochota ospravedlnit sa dietatu za chyby, ktorych sa na nich rodic dopustil, nevdacnost rodica voci dietatu za nieco, co mu dieta dava, odstrkovanie dietata od seba, neochota pocuvat ho, venovat sa mu, a podobne...

traapenie

MILA KRASAVICA KTOREJ VLASTNA MATKA ZAVIDI KRASU ☺ tebe dievcatko dobre hrabe , tvoja mamka je rada ze si zdrava a mas co do ust ....nevdacny fracek
VSAK SA NASTAHUJ KU SVOJMU PICHACOVI NECH TA ZIVI KED JE TVOJA JEDINA RODINA , NECH TI VSETKO PLATI VSAK NACO SI PRI TAK HNUSNEJ NEDOBREJ MAMKE , MOZES STUDOVAT AJ EXTERNE A ROBIT ..

ktovie co by tvoja mamka povedala na teba , vzdy si treba vypocut obidve strany , mozno by sme boli prekvapeni

Dnesne krasavice by chceli aby mamka posluchala ich a oni sa nastajlovane bez roboty povalovali a nedaj boze aby si im rodicia dovolili nieco vytknut ....alebo napomenut

teo

Zaujimave ze vzdy sa pise len o matkach, rodich aki ublizuju svojim detom. Malokedy pise matka ktora ma problem so svojou dcérou(iba ak si zase niekto vymysli temu).Totiz vacsina matiek svoje deti lubia, nech by boli akekolvek. To uz musi byt ozaj zle dieta, ale skor moze byt chore, ci na niecom zavisle kedy sa zacnu stazovat, ale vzdy hladaju len pomoc pre svoje dieta. Tato slecna si v pohode uziva domov, financovanie rodicov, ale nie je spokojna s tym ked jej mama alebo rodic v niecom oponuje. Tak nech si problem riesi razne a to odchodom z domu. Uz len toho si treba vazit ze jej ta zla matka darovala zivot. Zeby jej ten darovany zivot zavidela alebo krasu? Co si ma priznat? nepises si nahodou aj odpovede?

uuleuskauu

Tým decku uplne zhnusi cele nabozenstvo, vieru a kostol a vsetko okolo toho. Ovela lepsie je vziat dieta do stanku a nechat ho, nech sa tam poobzera, pripadne mu kupit nieco tam, nech sa tesí a vziat ho aj na kolotoc. A po svatej omsi doma ho nehresit, ale ho pochvalit, ako sa v kostoliku pekne chovalo. Vtedy sa mu kostolne zalezitosti spajaju s prijemnymi zazitkami (s pochvalou a s novym darcekom, aj s kolotocom) a nie s neprijemnymi a so zlymi (s hresenim a s bitkou). Zle je aj, ked rodic dieta ponizuje a zhadzuje pred strykom, pred tetou, pred jeho bratrancami a sesternicami, pred starymi rodicmi, pred susedmi a pred kazdým, kto pride na navstevu. Zle je aj to, ked sa rodic nepozera v ramci komunikacie na svoje dieta ako na rovnocenneho partaka na rozhovor. Keby som ja bola matka a mala by som decko, ktore s tri a pol rocnou plienkovou ritou a s dudlom v hube chodi a zrazu by vyplulo ten dudel a nieco by mi povedalo, tak by som sa nan pozerala takym pohladom, akym pohladom sa pozeram na sefa, ked mi nieco hovori v praci, akym pohladom sa pozeram na najlepsiu kamaratku, ked sa mi chce s niecim zdoverit, akym pohladom sa pozeram na akehokolvek dospeleho cloveka pri komunikacii s nim. Teda pohladom plnym vaznosti, zaujmu a snahy o porozumenie, ale HLAVNE úcty. A rozhodne nie pohladom plnym opovrhovacnosti, podcenovacnosti a ponizovacnosti iba preto, lebo ono je este malé a ja som uz velká. Dieta to cíti a myslí si, ze ho rodic nema rad, ked sa tak nan pozera, ze ho neberie vazne a ono je potom z toho smutne. A ked v dospelosti citi, ze cudzi sa nanho pozeraju s úctou, odíde od rodicov a oblúbi si viac cudzich. Co je ale pochopitelne. Na to by rodicia nemali zabudat. Niekto ma s rodicmi lepsi vztah, niekto horsi. Ale pricina je väcsinou v rodicovi, zriedka v dietati.

uuleuskauu

Krestanstvo samo o sebe nie je zle. Zle je, ked ho rodic svojmu dietatu nedava s laskou, ale s nedavistou. Zle je, ked rodic pri kritizovani svojho dietata povie, ak zabudlo vyniest smeti, ze ty k r a
v a d e b i l n a , preco si tie smeti nevyniesla, vsak Jeziskovi by sa to nepacilo... A podobne. Zle je aj, ked su hody a pred kostolom su stanky, dieta sa chce pozriet a rodic mu to nedovoli so slovami, ze Jeziskovi sa nepacia zle deti, ktore kukaju do stankov, Jeziskovi sa pacia dobre deticky, ktore idu do kostolika a ignoruju stanky. Zle je, ked rodic po skonceni svatej omse pride domov a decko vytrieska, lebo kukalo do stankov, ktore boli pred kostolom. Ale prirodzena detska zvedavost sa bitkou vytlct neda. Ona je dolezita, lebo vdaka nej dieta nadobuda nove vedomosti a uci sa nove veci. Zle je, ked rodic svoje dieta podcenuje, ponizuje, ked nim opovrhuje, ked ho nikdy za nic nepochvali a za vsetko ho len hresi a kritizuje, zväcsa neopravnene kritizuje, odvolavajuc sa na Jeziska a na to, ci je toto a tamto po krestansky...

uuleuskauu

Máte spolu komplikovany vztah. Ale vzdelanie je velmi dolezite. Tie dva roky uz skus pretrpiet, dobojuj to s tou skolou do konca, aby si mala lepsie moznosti uplatnit sa pracovne a potom mozes ist do podnajmu do ineho mesta. Zatial sa snaz ziskat si spojencov, kamaratky, ktoré to maju doma s rodicmi podobne, niekoho, kto by mohol ist do toho podnajmu s tebou po skonceni studia. Mali by ste babinec, bolo by vam veselo a aj financne by to nebolo take zle ako ked niekto byva v podnajme sam. Taku veselu dievcensku partiu by som si vedela pre teba predstavit - tam by si prisla na ine myslienky a prospelo by to tvojej psychike, aj sebavedomiu. Na matku celkom nezanevriet, ale prist niekedy na kratku navstevu - tak na hodinku 3x za rok. Potom by sa zdanlivo javilo, ze vztah medzi vami sa uz vyrazne zlepsil, co by ale nebola pravda, lebo ten vztah by v skutocnosti nebol zlepseny, on by sa iba zdanlivo javil byt lepsím, nakolko by si bola matke vzacnejsia, a kedze by ta videla iba velmi zriedkavo, tak by si nedovolila hned, ako sa stretnete, tak velmi do teba skákat. Privelmi skákat by zacala az vtedy, keby si uz bola u nej na navsteve take dva tyzdne. Dvojtyzdnova navsteva uz je moc dlha. Max. dve hodiny a znovu prec :)

mata39

Ahoj, tak ja sa rozpíšem, verím, že ti to aspoň trocha pomôže.

Za mňa môžem povedať, ze pokiaľ je tvoja matka bigotná veriaca a ty máš očividne iný svetonázor, tak tam nepomôže len to, ak sa spolu naučíte komunikovať. Takýto ľudia jednoducho nemajú v sebe schopnost sa pozrieť na vec pohľadom toho druhého. Ak by si hneď odišla alebo ste spolu začali akože lepšie komunikovať, jej zmena prístupu by bola len dočasná. Kým by opäť nemala pocit, že si môže vyskakovať, ty by si z toho len bola znova sklamaná, depky a to isté dokola. Takýmto ľuďom proste nevysvetlíš, ich myslienkove vzorce nepustia, to je 1. vec, ktorú si musíš uvedomiť. Pre tychto ľudí je to, čo si myslia ostatní veľmi doležité pre ich ego, ktoré sa celý život formovalo týmto krestanskym imidžom. Ani vlastné dieta to neprebije, hlavne vtedy, ak ma rodič podporu v ďalšom dietati. Okrem toho, sa rodicia vacsinou pozeraju na svoje deti nadradene, zhora, ma to svoje opodstatnenie ale len do určitého veku ! To, ze ti vravi, ze ta ovladam satan, napada ma, ze tvoja matka nechce vyzerat ako ta zla, ze ta zle vychovala, takze to zvaluje na satana no :D
Pozri kebyze si zacnes teraz spravat do bodky ako tvoja matka ziada, nevyriesilo by to tvoj problém. Tvoj problém je problém tvojej matky, tvoja matka ma problém sama v sebe, ty mas problém, ze to tak prezivas (viem, je to tazke), kazdopadne ked zacnes zit tak, ze je to len a len jej problém ako ta ona vnima a nebudes si to pustat k telu, tak sa tvoj problém vyriesi. Nemusis na to ani odchadzat hned z domu (buzerovala by ta aj cez telefon), je potrebne aby si sa nastavila myslienkovo urcitym sposobom a potom tie 2 roky doma prezijes. Ak by si sa aj odstahovala, no nevyriesila si to, ako vnímáš tvoju matku, tak by si ten svoj problém len odsunula.
Nejde o to, to len ignorovat ale naozaj mysliet tak, ze negativizmus tvojej matky ta neovlada a ze si zodpovedna za to, aky pristup zaujmes k jej spravaniu voci tebe. Na zaciatku to pojde velmi tazko a nebude to hned ale je to ta vec, ktora ti pomoze.
Mama ti možno zavidi, irituje ju, ze si ina, možno je zatrpknuta a odnasas si jej neuvedomele problémy ty. Ona si to sama neuvedomuje, to by musela dat nabok ego. Necakaj to. Necakaj nic. Nezavid svojej sestre alebo surodencom ze ich ma tvoja mama možno radsej, proste to ber, ako to je. Neber sa ako obet. Nenechaj ju nech ti svojou kritikou, nazormi a buzeraciou kazi dni, pretoze potom ked spadnes do negativizmu (kam zrejme smerujes) tak ti to bude zhoršovat život. Preco by si mala mat horsi život pre ego tvojej matky? Ako si pisala, rodicovska laska ma byt nicim nepodmienena, deti sa na rodicia pozeraju tymto sposobom a potom su sklamane a maju mnozstvo ran do zivota, ktore v horsom pripade prenasaju na vlastne deti. Pravdepodobne potreby tvojej mamy neboli kedysi davno naplnene a ona sa s tym doteraz sama v sebe nevysporiadala. Upla sa na život v akoze moralke, a akoze moralny krestansky život je to, co ju identifikuje. Neindetifikuj sa ty s tym, ze si dieta, ktore nedostava nepodmienenu lasku. Vela zlého je na svete, pretoze častokrat aj dospely ludia nie su vysporiadany s vecami v detstve a s tym, co nedostali od rodicov, okolia a dostat to mali. Vychodiskom z toho je sa prestat identifikovat v prvom rade ako niecie dieta. Samozrejme si ich dieta ale v prvom rade si samostatna ludska bytost, no kedze najma nase detstvo formuje to, aki sme, tak toto ma vacsina ludi problém si uvedomit. Neda sa takto nastavit za den, chce to vela práce so sebou samym. Hlavne je to tazke, ked si každý den vystavovana blbym podnetom z rodiny ale ber to ako moznost naucit sa s tym vsetkym neidentifikovat.
Blbe komentare, ze rodicia ta financuju, tak rob ako oni piskaju si nevsimaj. Deti nie su investicia, deti nie su na naplnanie rodičovského ega alebo plnenie ich tuzob. Bohuzial si to ludia neuvedomuju. Dieta je bezbranny tvor, ktore caka, ze rodicia ho ochrania a hlavne rodic je pre dieta v rannom detstve bozstvo. Ako ide cas a rodic zacina byt nespokojny s dietatom alebo si zacne podmienovat jeho lasku, tak sa v dietati zacnu formovat rozne problémy, pretoze jeho ochranca ho zrazu akokeby odmietal. Ludia si neuvedomuju, co to robi s detskou psychikou. Ked k tomuto v detstve dochadza, tak sa to prenesie do dospelosti a tak vznikaju rozne zivotne komplexy. Tym, ze sa toto dialo v detstve, kedy sa formuje mozog a myslenie dietata, je velmi tazke s tym pracovat v dospelosti a je to beh na dlhu trat. Kazdopadne je to sposob ako byt v zivote stastnejsi. Prestan ocakavat hocico od tvojich rodicov, oni ti nikdy nedaju to, co potrebujes, zmier sa s tym, su aj horsie aj lepsie veci. Proste to tak ber a zi svoj život, svoje myslienky a prijimi zodpovednost za to, ako na teba samu tvoji rodicia posobia. Uz nie si dieta, uz s tym mozes zacat pracovat. Drzim palce :)