Ako pomôcť kamarátke otvoriť oči pri výchove?

Príspevok v téme: Ako pomôcť kamarátke otvoriť oči pri výchove?
Zuzannaa546

Dobrý deň potrebujem sa vás opýtať či vám príde normálne takéto správanie zo strany matky k dieťaťu. Ja mám tiež jedno dieťa, synčeka ktorý má 2 roky a nikdy by ma nenapadlo robiť takéto veci malému dieťaťu. Na začiatok, nie som žiadna matka hipsterka, ani biomatka ani nie som závislá na svojom synovi, môj syn má čo potrebuje, ale zároveň mi nevadí keď sa niekde zašpiní a nepotrebujem dezinfikovať každú vec čo mu padne na zem. No táto vec sa týka mojej kamarátky, sme si velmi blízke, bývame od seba jednu ulicu, chodíme často s malými von. Ona má dcérku čo mala teraz 1 rok. Problém je v tom, že mi nepríde v poriadku jej správanie pred malou, ani správanie voči malej. Ako moja kamoška bola vždy taká lahkomyselná, rada sa zabáva, ešte žije takým mladým životom, aj keď už má 27 rokov. Len akosi asi zabudla že má doma ročnú dcéru s ktorou samozrejme aj s partnerom nepočítali ale už keď bola tehotná tak si ju nehala, lebo neskôr by už mohla mať problém otehotniet. No všimla som si, že velakrát keď volá s niekym tak nemá problém pred malou nadávať, dosť často sa stáva že keď jej malá naobed nezaspí, tak nemá problem na ňu nahučať že čo dop**e nespíš a podobne. Kamoška je fajčiarka a pred malou doma fajčí, aj vonku jej to fúka do tváre, malá velakrát kašle. Alebo sme boli von a malej z kočíka padla flaška na štrk a kamaratka to iba zdvihla bez nejakého utrenia aspoň, dala jej to do úst že nech sa napije. Na cumli od flašky malé kamenky boli a ona jej to dá do úst. Stalo sa aj to, že vonku bolo mokro a deti sme mali v kočíku a malá akurát papala varenú mrkvu na kolieska a jednu mrkvu vyplula na zem a kamoška to zdvihla a dala jej naspeť do ruky nech to zje. Mrkva bola celá od blata a mokrá a ona dá toto malej jesť. Velakrát ked mi aj rozpráva že aké ma už z malej nervy že by si to najradšej hodila, hlavne ak jej malá nechce spať alebo má svoj deň, trošku je nepokojná a kamoška už stráca nervy a nevie čo má robiť. Velakrát jej dá aj na zadok ale takú šupu že malá padne na zem a odletí. Príde vám to normálne, preháňam? Alebo? Ja som sa jej už snažila minule povedať že či aspoň nechce prestať fajčiť že malej to nerobí dobre ale ona sa na mňa normálne urazila že nemám sa dotoho starať. Ona je taká povaha, že si myslí že svoje dieťa vychováva najlepšie a všetci iný zle. Poradte ako aspoň nadhodiť rozhovor o tomto, lebo malinká je velmi krásne dieťa, šikovné a velmi kludnučke. Chcem jej pomôcť. Dakujem

povedzjejnieco

nie je to normálne obzvlášt ked sa jedná o tak malinké dieťa... tej tvojej kamarátke by som povedala svoje byť na tvojom mieste lebo tu ide o zdravý vývin jej dcéry a ak to nevie pochopiť a nevie sa chovať ako matka a nie ako nejaká pubertiačka nemala by mať ani dieťa... ja mám 2 deti a nikdy by ma nenapadlo takto vychovávať.... neviem si predstaviť že by som svojmu synovi dala tak na zadok že by spadol na zem kvoli tomu že nechce spať... chúďa malá lutujem ju že má takú matku... ty by si jej mala naozaj niečo povedať keď ti hlavne ako matke zaleži na jej dcerke určite to vieš pochopiť ako sa malička citi ked aj ty máš svoje dieťatko... dúfam že sa to vyrieši a že tá “matka roka” sa uvedomí...

Aikido

xyzaa: áno, ale je podľa mňa veľký rozdiel medzi tým keď to dieťa dá do úst nepozorovane a keď mu to vlastná matka dvihne a strčí také aké je do pusy. Autorka píše, že aj zablatené a špinavé veci.. nuž, každý podľa svojho úsudku očividne

Zuzannaa546

Akože mne nevadí ak dieťa spoznáva okolitý svet a chytá kadečo do rúk aj špinavé z vonku a potom ide s prstami do úst, nikdy sa to nedá tak ustrážiť, aby to dieťa bolo stále čisté a nerobilo také veci. Veď ako matka to poznám velmi dobre. Môj zje aj piesok keď ideme na pieskovisko, ale nejdem ho kvoli tomu zabiť. Vždy poviem že piesok sa neje, ale keď nepočúvne tak sám zistí časom že to nie je na jedenie a podla mňa takéto veci patria k výchove a k rastu dieťaťa. Ale je rozdiel keď dieťaťu padne flaška do štrku, ktorý má potom nalepený na sosáčiku, z ktorého pije a keď ešte aj vidím že sa niečo také stane a môžem to obtrieť aspon rukou od toho štrku. A ešte hneď to dá aj tomu dieťaťu do ruky nech sa napije. Tie cigarety mi neprídu ok, to dieťa nemá dýchať a najmä keď už má kvoli tomu aj kašel.

SmallBrainV

Ak sa chce stať niekto súčasťou civilizovanej spoločnosti, ak sa hráme na inteligenciu, tak by mal/musí ovládať jazyk spoločnosti, v ktorej žije. Viete, že tomu tak nie je?! Nie, však to ani nikoho nezaujíma, jedni sa s druhými nestretávajú, vyhýbame sa jedni druhým a takto to teraz vyzerá. Momentálne som neoficiálnym členom strany zel., čiže vyššie opísané už nie súčasťou mojej agendy. S pozdravom, Green Peace!:-)

Viesco

Kasli na to, neries. Segra vychovavala takto isto, doma fajcili, takze ked som isiel k nim, tak sa na mna vyvalil cigaretovy dym, dala spat a nestarala sa, ci reve, zavrela dvere a povedala, ze vsak oni prestanu, jej syn zlizal cele spinave okno vo vlaku, az mne bolo zle, ale deti mali imunitu ako svina a su uz dospele a velmi sikovne, vedia sa prebit zivotom ako malokto. Je horsie obskakovat dieta a hned vsetko cistit a aby sa nedajboze nebuchlo. A hlavne, ked sa vychovava k slusnosti, potom ma vela deti v dospelosti fobiu, ze sa boji nieco niekomu povedat, lebo ma zakorene, ze musi byt vzdy slusny za kazdych okolnosti a nie je priebojny. Pokial to dieta neumiera, neries to.

Zuzannaa546

Otca poznám tiež a to je kapitola sama o sebe. On je stále v robote a keď nie je tak chodí po kamarátoch stále niekam. Ani v noci nebýva doma čo mi ona vravela všetko. Zopár krát ho výdavam aj s malou, no ten tiež iba cigarety, pivko, kavička a to je jeho život. Akože na malú dáva penazí dosť veď má značkové oblečenie aj stravu všetko ale to chovanie... peniaze nenahradia výchovu. A nie nebojím sa že by sa somnou prestala baviť, lebo ja som asi jediná taká jej kamarátka že chodíme kočíkovať a spolu skoro všade, lebo ona nemá moc ani s kým vela kamarátok sa jej odstahovalo preč. Takže toho sa nebojím len nechcem jej kecať do výchovy veď viem aké je to nepríjemné, ale začínam sa o malú báť. Môžem skúsiť to čo ste mi poradili že som akože niečo čítala atď, ale o tom sme sa tiež už bavili, no ona moc na to nič nepovedala iba že keď si dieťa zaslúži tak prečo nie. Ale ona malej dá po zadku aj za úplnu blbosť čo si myslím že sa dá tak malému dieťatu vysvetliť aj normálne a ono to pochopí. Ja sama malého tak vychovávam. Nikdy by ma nenapadlo v tak malom veku udrieť dieťa. A ešte som zabudla na jednu vec, minule keď sme boli von tak malá si sadla na zem a chytala blato do ruky tak kamoška ju namiesto toho aby jej povedala aby to nerobila chytila za jednu ruku a vytiahla ju až do kočíka čiže malú to muselo veľmi bolieť a začala aj plakať a kamarátka nič iba zakričala že nech reve. Ako ja som si radšej zahryzla do jazyka a nepozerala sa lebo mi to bolo tak lúto.

Aikido

Však toto je už na úrovni nemenovanej komunity občanov. Tvoja kamoška je sama decko, čo o výchove nemá ani potuchy. Teraz to možno nie je až tak viditeľné, ale dieťa rastie a ke´d príde obdobie vzdoru, tak to ešte len bude veselé. Ja súhlasím s príspevkom podo mnou + si myslím, že každá lekárka by jej povedala svoje o jedení jedla zo zeme. Otca dieťaťa nepoznáš, či aj on podporuje tieto maniere?
Maličkej želám všetko dobré, ale mama jej týmto nedáva správny základ do života. Určite nie.