priateľ nechce vyhľadať odbornú pomoc

Príspevok v téme: priateľ nechce vyhľadať odbornú pomoc
dlhociznevlasy

Ahojte, mám podozrenie že môj priateľ trpí depresiou. Predtým sme neboli často spolu a nejako ma táto možnosť nenapadla aj ked z času na čas bol smutný bez nálady aj celý deň. Posledných niekoľko mesiacov je však smutný každý deň, stále ked sa stretneme je bez nálady a nejaká aktivita mu neprináša radosť. V noci veľmi zle spáva a ked nie sme spolu tak celý deň nevyjde z bytu a hoci chce upratovať alebo niekam ísť, na nič nemá silu a nakoniec je len za pc a nenavarí si ani jedlo..prejedá sa a je mrzutý..viackrát už plakal že je mu to ľúto a nevie čo sa deje a prosil ma o pomoc..
Navrhla som mu navštíviť psychologa a všelijako dohovárala ale ked na to prijde tak začne tvrdiť že to s ním vôbec nie je také zlé a že on nič také nepotrebuje...
Trápi ma že tento stav sa tiahne už niekoľko mesiacov..obaja sa veľmi trápime..priateľ sa predtým liečil na depresie po neúspešnom pokuse o samovraždu...bolo to však pred mnohými rokmi a ked som ho spoznala prišiel mi úplne vyrovnaný a vpohode tak som verila že je za tým...
časovo mi nevychádza byť s ním každý deń no aj ked nei sme spolu prežívam taký podvedomý stres či si náhodou niečo nespraví...aj ked predpokladám verím že nie..no ked raz toho bol už schopný napadne ma všeličo..
čo sa týka nášho vzťahu už k nemu dlhšie nič necítim, všetky tieto problémy ma nejako obrali o cit a nie som toho schopná...
Chcela som byť s ním kým sa nedostane z tejto depresie a potom riešiť čo ďalej...ale odmieta odbornú pomoc a cítim sa zúfalo..
Ja mám tiež psych. problémy a chodím k psychologičke lebo veľa vecí nezvládam..hlavne stres, mávam aj psychosomatické problémy ale nikdy som nebola v takom vážnom stave aby som pomýšľala na...viete čo ....ale ja sa nehanbím riešiť to touto cestou..lenže priateľ to absolútne odmieta..a mne sa zdá že nemám síl niesť to bremeno..
neviem čo v tej situácií bojím sa aby si neublížil on zvykne málo hovoriť a neviem je dosť uzavretý..no nemám ho ako prinútiť ísť k psychologovi..

Depka987

Mozno nepotrebuje ani tak rady, na internete ich je dost a ludia s depkami presne vedia co robia zle, co by mali zmenit len to nedokazu, nemaju na to sil s tym by trochu vedel pomoct psycholog, naviest ho tym spravnym smerom, oni vedia povedat tie spravne slova ktore clovek vtedy potrebuje pocut a tak ho trosku namotivovat ale aj tak zvysok je na nom, musi to chciet hlavne on..na tvojom mieste by som skusala sa s nim pekne porozpravat, zacala sebou zdoverila sa s vecami o ktorych nikomu len tak nehovoris aby videl ze to myslis uprimne a doverujes mu, potom sa mozno otvori aj on tebe..skusaj rozne temy a pozoruj co ho zaujima hoci je ticho a na co aj reaguje..niekedy ani nevieme z coho ta depka vznikne ale aj uplnymi malickostami sa mozte dostat k tomu co to spustilo..po takom rozhovore sa mu ulavi bude sa chciet viac rozpravat len mu musis ukazat ze moze byt pri tebe zranitelny, ze ti moze verit, poplakat si, ze nemusi mat vycitky z toho ako sa citi, ubezpecit ho ze to bude dobre a spolu to zvladnete..rozpravajte sa aj o detailoch z minulosti mozno tam ma toho vela nevyrieseneho a tak sa to s nim taha..urcite nanho ale netlac skor mu pekne dohovor aj s tym psychologom, ze to nie je ziadna hanba aj chlapi k nim chodia, ze moze skusit raz a ked sa mu to nebude pacit viac ist nemusi a ked uz bude scasti suhlasit ozvi sa psychologovi a objednaj ho

Tomas12345

No tak tu je to s ním naozaj nebezpecne. Problem je ten ze je strasne nevyspitatelny. Ak sa niekto uzatvara do seba, odmieta pomoc ,a uz predtym sa pokúšal spachat samovrazdu, tak takýto clovek je ako casovana bomba. Z coho vlastne ma tie depresie ? Kazda depresia sa da predsa vyriesit aj inak nez navstevou u psychiatra. Je to vsetko o zmene myslenia, ako sa k zivotu clovek postaví.

dlhociznevlasy

Ahojte, vdaka za rady...no problém je že moc nepríjma moje rady, resp. ani nechce aby som mu do toho niečo hovorila..
je to pre mňa ťažké lebo mám z tejto situácie stres....neviem ako sa obrniť aby sa tá jeho depka neprnášala na mňa a zároveň aby som vedela stáť pri ňom ked to prežíva

orol1

neviem, co funguje. stres mu to mozno spustil. kvalitnym spankom, kvalitnou stravou, jogou by mohol zacat, vynechat alkohol.

Dlhociznevlasy

Abhojte,vdaka za prispevky..heh mal tazsie,dost stresujuce obdobie za sebou,vela zmien atd..len ako z toho von netusim...to obdobie je uz ajokeby za nim ale asi nasledky ostali

poradim38

No urcite tu depresiu muselo nieco spustit...... neurobil nieco vo vztahu??? Nepodviedol ta?? Alebo ta v niecom nahodou neklame??? Lebo ked je na neho vyvijany natlak alebo velky stres, popripade si zacne vycitat nejake veci, premohne ho beznadej a hop depresia je naspet..... ja mam v rodine clena co ma tazke depresie a teraz je celkom na tom okej, ale staci dlhsie obdobie stresu alebo nejakeho tlaku a znova sa to spusti...... skratka si myslim ze ti nieco zatajuje a pritom spadol do tej depresie zas.....