Nie je mi to sudene? Uz nevladzem...

Príspevok v téme: Nie je mi to sudene? Uz nevladzem...
somsklamana

Mam v sebe problem, ktory ma trapi. Nesuvisi to priamo so vztahom, ale zaroven ten problem zasahuje aj do mojich vztahov s ludmi...
Tento rok uz po siedmykrat idem skusit zubne lekarstvo. Maturovala som v roku 2012 a kazdy rok mi to nevyslo. Vzdy som bola tesne pod ciarou, chybal mi bod, odmietnutie pre nedostatok miesta. Nepomohlo ani odvolanie. Davala som si prihlasky aj na Sr, aj do Ciech. Ucila som sa a ucim rpavidelne, nezanedbavam to. Od 11 bol mojim snom stat sa detska zubarka. Ale ja uz proste nezvladam to odmietnutie, neuspech na prijimackach :( Davam zo seba maximum, snazim sa, ale nevyslo to... :( Alebo mozno som naozaj taka sprosta a len si myslim, ze chapem biole, chemii a fyzike. Ale utieklo mi 6 rokov, nemam nic. Obcasne som si privyrobila, nemam ziadnu VS (co uz moji spoluziaci maju).
Zavidim mojim spoluziackam, ktore su dnes zubarky, ich fotky na socialnych sietach :( proste zavidim a ziarlim na inych mladych, ktorym sa to podarilo :( pritom to vystudovali len, aby sa mali financne dobre a ja to chcem z uplne ineho dovodu.
Nevladzem uz, rodina uz nado mnou lame rukami, citim sa ponizjuco (starsi brat je uz 2 roky lekar, mladsia sestra je druhacka na vseobecnom lekarstve) a ja som ako cierna ovca :(
neviem ako sa psychicky pozbierat, psychologovia mi nevedeli pomoct.
Tak mi prosim napiste, nejake rady ako by som si mohla pomoct alebo aspon nejaku utechu (nevyhody byt zubarka). Dakujem Vam.

Jana Lukacova

somsklamana:

potrebujete sa so svojou situáciou vysporiadať po emočnej stránke, aby Vás Váš sen "neničil" a boli ste v pohode, či už prijímačky spravíte alebo nie (môžu byť aj iné možnosti, kde sa môžete zdraviu detí venovať, ak prijímačky nespravíte a nemusí to byť učiteľka, ak ňou byť nechcete..). Máte na chrbte veľký náklad a s ním sa aj prijímacie skúšky robia veľmi ťažko ;)..

Zuzazuza

Dentalna hygiena nemoze byt? Ucit deti aj dospelych starostlivosti o zuby. Ked ti ta zubarina nevyjde po 6. krat, skus nieco nove.

Safita319

Ahoj. Viem veľmi dobre, aká je medicína láska. Ďakujem ti za tento príspevok. Stále som sa trápila, že budem musieť ísť na príjimačky ako stará 20 ročná krava (a to ma ešte na prvýkrát nemusia prijať). Bolo mi takisto smutno, keď som videla príspevky 24 ročných ľudí ako z nich už sú lekári. Ale na tebe krásne vidno, že je to veľký sen, za ktorý bojuješ. A je úžasné, že po toľký krát to stále nevzdávaš! :) Myslím si, že keby ti to nebolo súdené, vykašľala by si sa na to už po prvom neúspechu. Skús (aj keď je to ťažké) to brať pozitívne. Za tie roky si si zarobila, medicína nie je lacná škola, máš kurzy, predpokladám, že vieš perfektne jazyky + to účtovníctvo sa ti tiež môže do budúcna zísť :) A keď ti vždy chýbalo len pár bodíkov, ja by som si skúsila dať prihlášku aj na všeobecné lekárstvo, je o čosi ľahšie sa tam dostať, tá hranica bodov je teda nižšia a ak by ťa nevzali na zubné, rok študovať to všeo a zase to o rok skúsiť s tým, že by ti potom mohli nejaké predmety uznať :) Aaa na záver, veľmi sa mi páči tento citát. Myslím, že netreba viac slov, držím moc moc palce! :) --> "You are never given a dream without also being given the power to make it true."

SklamanyZZ

No vidis, tak ty uz mas rozbehnutu karieru, tak kasli na zubarstvo, keby si sa mala stat zubarkou tak by si nou uz bola. Sprav si radsej ekonomicku externe a mas vybavene.

somsklamana

Pocas tých 6 rokov som si urobila kurz účtovníctva a pracujem na TPP vo firme ako účtovnícka a mám na starosti administratívu. Okrem toho som si urobila jazykový kurz nemčiny a angličtiny na úrovni C1 s občasne prekladám texty a doučujem deti v škôlke jazyky. Ale mojim snom bola detská zubárka. Ano mohla som si urobiť pedagogiku a byt učiteľka k škôlke, ale tak som to nikdy necítila. Nie je to iste. Už od detstva som maká v sebe že sa mám starať o zuby, ani má do toho rodičia nenútili. A potom mi bolo veľmi luto deti, ktoré plakali u zubára a zubár ešte na ne vrieskal. A som si povedala že ja by som bola k deťom empatickejšia. Vyzerám veľmi milo, ta práca by bola náročná a možno si ju len idealizujem ale snažila by som sa aby sa deti aspoň o trosku menej báli zubára pri mne ako pri iných.
,

Jana Lukacova

somsklamana:

tlačíte na pílu, aby ste dosiahla to, čo ste si vysnívala...Potrebujete prijať svoje sklamanie, odmietnutie (prejaviť to, ako sa cítite), aby ste obnovila svoj pokoj a nadhľad a ak budete aj potom chcieť tak skúšať ďalej, ale nenechať nech sa celý svet točí iba okolo skúšok...Za dôvodom, prečo “musíte“ byť zubnou lekárkou sa skrýva „niečo“, čo Vám bráni, aby ste si svoj život užívala a bola otvorená skúšať aj iné možnosti...Ak sa Vám podarí jedného dňa prejsť, skvele, ak nie, nie je dôvod svoj život zavrhovať, čakajú na Vás iné príležitosti...

moj-pohlad

somsklamana:

Podla mna si super. Je uctihodne ze takto bojujes o svoj sen a nevzdavas sa aj napriek prekazkam. To znaci iba ze si silny clovek, pretoze kolko ludi by tak dlho vydrzalo bojovat ako ty ?

Ked uz si do toho investovala tolko poctiveho a uprimneho usilia, nevzdaval by som to na tvojom mieste. Daj si trosku pauzu, skus sa nejak zresetovat. Ale skus to este znova. Za tie roky si sa musela predsa niekam posunut a nieco naucit sa. Cize ak to nevzdas, podla mna raz to prist musi.

Je vidno ze si do toho vlozila cele svoje srdce a chces to dosiahnut pretoze to citis vnutorne ze je to tvoja cesta a ma to pre teba hlboky zmysel, robit takuto cinnost. A uplne ti rozumiem ze zavidis a si smutna, ked vidis ze niekto sa k tomu dostal bez prekazok a este to nerobi zo srdca ale pre peniaze. Je uplne prirodzene to, co v tejto situacii citis. Drzim ti palce, nevzdavaj to.

Andrejka2211

A môžem sa opýtať čo vlastne robíš celé tie roky? Stále sa skusas dostať a keď sa nedostaneš tak čo zase sa rok učíš? Toto fakt nechápem...6 rokov v zadku a nemáš nič...ešte povedz že nepracujes... bože mňa by naši hnali...tvrdých rodičov treba nielen zalamovat rukami...toto by som si ja nedovolila....sama si so seba urobila tu čiernu ovcu...určite máš 25 rokov a nevieš zvážiť na čo máš ...

Andrejka2211

Ježiši že 7.x to ideš skúsiť... to snáď nie je ani pravda. Ty si ešte neprišla na to že na to nemáš???? Poznám človeka čo 4x skúšal technicky odbor a vždy vyletel...po 4.razoch pochopil že na to nemá a pracuje inde...boze ale 7.x skúšať...prosím ťa nechaj to už tak a posun sa ďalej....možno ti to raz vyjde a potom vyletiš niekde počas štúdia keď nedokážeš ani prijímačky zvládnuť (neber to zle ale rob niečo iné )