Obchodná akadémia alebo gymnázium?

Príspevok v téme: Obchodná akadémia alebo gymnázium?
kkkika

ahojte, ma podla vas zmysel ist na oa, ak by ma to asi nebavilo? Rodicia ma prehovaraju ist na oa (myslia si ze nezrobim vs a potom budem upratovat), no ja by som chcela ist na gymko. nechcem robit nekreativnu pracu v kancli. Ucim sa velmi dobre, chodim na rozne sutaze, bavia ma prirodne vedy. bavi ma ucit sa nove veci. este neviem na aku vs by som isla, ale na nejaku chcem ist =D
takze ako presvedcit rodicov aby som mohla ist na gymko? alebo mam podla vas ist na oa, kvoli moznosti pracovat po ss?

Swift

Učíš sa dobre, chodíš na súťaže, baví ťa učiť sa nové veci, tak vôbec nerozmýšľaj nad tým, či zvládneš VŠ. Keď budeš stále takáto, tak nie je dôvod, prečo by si VŠ nezvládla. Gymnázium je asi lepšia voľba.

kkkika

naivkasprosta, no to s pokaslanim prijimacok nemozem urobit, uz ma tam prijali kvoli monitoru :D

zapis na gympel je v pondelok, takze dovtedy sa mam "rozhodnut".. nie je to tak, ze by mi to priamo zakazovali, skor ma stale prehovaraju, ze gympel je na nic a blablabla.. a ja si teraz myslim, ze po gympli nezvladnem vysku a budem predavat v tescu •_•

zax

nedaj sa ovplyvnovat dospelymi, chod za tym co teba zaujima a comu by si sa rada v buducne venovala..ja som sa nechala ovplyvnit a po maturite sa mi to vsetko iba stazilo

zax

bola som na OA a keby sa mam znova rozhodnut vyberiem si radsej gympel, na ten som nesla v nadeji ze tam nebudem mat tolko matiky a vzorcov no na OA je tych cisel tiez pozehnane a na gymply ziskas aspon vseobecny prehlad..alebo ak mas na nieco specialne nadanie a zaujem sa tomu venovat (varenie, umenie, vizazistika a pod) chod na odbornu skolu a venuj sa tej oblasti, gympel by ta v tomto potom brzdil..no ak ta bavia napriklad prirodne vedy a chces ist na VS tak gympel..OA je fakt zbytocna, jedine co ta tam aspon trochu naucia su zaklady uctovnictva a nejake zakladne pojmy z oblasti podnikania a ekonomie, ale to sa clovek nauci aj sam ked sa tomu chce venovat ale ak nechces tak naco tam mas ist

naivkasprosta

Tak si podaj dve prihlasky. Jednu na gymnazium a jednu na obchodnu akademiu. Aby mali rodicia radost a aj im povies, ze si si podala jednu prihlasku na OA a jednu na G a uvidis, kam ta vezmu a nech rozhodne osud. Na gymnazium pojdes na prijimacky a urobis na plny pocet bodov, vezmu ta. Na obchodnej na prijimackach naschval vsetko doseres a rodicom ukazes, ze aha, neprijali ma... A mas to vyhrate. To bol len zart. Ale nebolo by malo takych, co by to fakt zrealizovali. Rodic by nemal decku velmi kafrat do vyberu skoly. Pravdaze ked je chudobny, tak moze povedat, ze dobre, dcera moja, chod na gymnazium, ale studovat ta nemozme dat, lebo sme chudobni, nemame nato, tak budes musiet externe popri zamestnani, ked si zarobis... Chudoba sa da pochopit a rodic by sa za nu nemal pred deckom hanbit, ale mal by si to s tym deckom rozumne vydiskutovat a nechat ho ist na skolu, na ktoru chce. Nie trieskat pästou do stola a rozdavat nezmyselne prikazy a zakazy. Decko potrebuje citit lasku a psychicku oporu od rodica, aj ked je uz v puberte, aj v dospelosti, stale. A ta sa trieskanim do stola a krikom a vyhrazkami rozhodne neprejavuje.

liara

Ak chceš potom pokračovať na VŠ, tak jednoznačne byť tebou by som išla na gymnázium. Počuj seba a nie rodičov. A keď sa ešte aj učíš dobre, bola by škoda ísť na OA a ešte keď ťa to ani nebaví.

Obchodacka

Ahoj, ja teraz maturujem na OA. Ako pises, aj moji rodicia ma do tejto skoly nutili, hoci som sa ucila excelentne. Vzdy som bola nula, ktora nema na to ist na vysku. Obchodka bol mamin nesplneny sen, ktory sa rozhodla realizovat cezo mna. Obidve prihlasky mi dala na 1 skolu, gymko som nemohla ani skusit. Prvy rocnik som tej skole dala sancu, ved mozno by ma chytila. Mali sme este geografiu a viac-menej take predmety ako na zakladke, takze to nebolo take zle. V druhaku prislo uctovnictvo a ine predmety ako ekonomicke sme nemali. Tam som zacala prosit aby som mohla ist od prvaku znova a na gympel alebo zdravotku. Holt kdeze. Rozhodovat za seba mozem len od 18, a ist v polke 3. rocnika od zaciatku by bolo asi horsie ako ten rok aj daco este vydrzat. S mamou sme sa kazdy den hadali, lebo ona na tu skolu neda dospustit. Stal sa zo mna zatrpknuty clovek, este pred mesiacom som kazdy den chodila domov so slzami v ociach, ze preco prave ja. Ludia su tu vulgarni, zakerni, nedopraju si, zavidia si, chlastaju, fajcia, ohovaraju sa... predsa len gymnazia maju aspon aku taku uroven. OA ti mozno da zameranie, ale ake? Nikde tie vedomosti nevyuzijes, v kazdej firme by si ta zaskolili podla svojho. Len vdaka maturitnemu slohu, v ktorom som napisala svoj "pribeh" som si uzavrela rocnik, inak znamkovo by som rachla. A na to, ze som sa skoro nic neucila, % z externych maturit som mala krasne na pocudovanie. Ak by ta tie veci nebavili, su to poucky bez logiky, ktore sa treba len nabiflit. Ja som sa nad nimi vzdy rozplakala a nechala to na vyssiu moc. Prirodne vedy boli moja srdcovka takisto, biola, chemia, fyza, lebo to bolo nieco, co skutocne existovalo. Teraz sa pripravujem na medicinu, verim ze raz od rodicov nadobro odidem a dokazem zmenit svoj osud. Mozno ma ta skola naviedla na tento smer a bez nej by som nevedela, ze je to poslanie, ale zobrala mi tolko psychickeho zdravia, ze najblizsi rok kym podam prihlasku na vysku sa z toho budem spamatavat. Poradit ti neviem, ja som prosila, slubovala, plakala, kricala, kopala... dokonca som chcela ist do decaku, nic nepomohlo. Neviem co by som robila keby to mam zazit este raz. Hlavne sa nedaj, ale ak mas taku family ako ja, to sa lahko povie :/ chod za tym, co citis ze je spravne, drzim palce :)

Gymnazistka

Ahoj :),
určite nechoď na OA, ak už teraz vieš, že by ťa nebavila a nelákajú ťa také smery, to by si sa zbytočne trápila, aj keď, ako píšeš, učenie ti ide, avšak, kde nie je chuť, tak tam to ťažšie ide potom...
Nič v zlom, ale neviem, kde žijú tvoji rodičia, keď si myslia, že z OA by si dopadla nejak extra lepšie ako z gymnázia... ako áno, máš odborné vzdelanie, nie "všeobecné nič" ako z gympla, ale aj tak...
S rodičmi sa normálne porozprávaj, povedz im, že by ťa taká škola nebavila, trápila by si sa tam a si pevne rozhodnutá ísť aj na VŠ po gymnáziu.. veď i tak, z OAčky chodí kopa ľudí ešte na VŠ, tak je to zajedno...
A keď píšeš, že ťa bavia prírodné vedy (na gympli možno aj rýchlo prestanú :D), na OA by si si ich teda neužila, takže argumentuj všetkým týmto... a snáď zaberie to, keď uvidia, že to máš premyslené a uvedomia si, že si rozumná a vieš, čo chceš.
Veľa šťastia. :)