Rodičia ma nechcú nechať dlhšie hore

Príspevok v téme: Rodičia ma nechcú nechať dlhšie hore
Mona_2998

Ahojte. Potrebovala by som poradiť, pretože už vážne neviem čo mám robiť.
Mám 16 rokov a som dievča- narodila som sa ako prvá, takže som staršia sestra. Mám o tri roky mladšieho brata. Už dlhšie sa v našej rodine vyskytuje problém- kedy treba chodiť spať. Rodičia ma doslova nútia ísť spať o 21:15- kvôli bratovi. Keď povie, že je unavený, musím ísť spať aj ja.
Už od 10-tych rokov to tak bolo- musím chodiť spať medzi 21:00-21:15.
Každý večer (úplne každý) sa s rodičmi kvôli tomu hádam. Vždy to skúšam po dobrom, niekedy na nich aj nakričím za čo dostanem niekedy aj poriadnu bitku. Často ležím v posteli, bez mobilu (pretože ho večer majú rodičia pod dozorom) a prehadzujem sa z boka na bok. Nemôžem nikdy zaspať, často pozerám do blba a zaspím až okolo pol jedenástej. Rodičia to robia preto, lebo večer už- chcú mať pokoj- a keďže s bratom máme spoločnú izbu (bývame v byte) je to o dosť horšie.
Neviete mi poradiť, čo by som mala robiť? Už som vyskúšala veľa vecí a stále nič. Vážne by mi stačilo chodiť spať o 22:00- pre mňa je to ideálny čas a potom by som sa cítila aj viac oddýchnutá. :((

natalia-7

ak zdieľaš izbu so súrodencom je nutné rešpektovať ak on chce ísť spať skôr a nerušiť ho. a to by platilo aj napr. na intráku, keby chce ísť skôr spať spolubývajúca atď - trochu tolerancie...

ale rovnako nevidím dôvod prečo by si mala noc čo noc sa prehadzovať na posteli lebo jednoducho o takom čase ešte spať nechceš. máš dosť rokov na to aby si si vedela odhadnúť kedy potrebuješ ísť spať. iné by bolo keby chceš chodiť o 2 v noci a rodičia s tým nesúhlasia, ale 21:15 mne osobne príde prehnane skoro, zvlášť ak to tak sama pociťuješ.

na tvojom mieste si naozaj kúpim malú lampičku, ako ti tu už radili a čítam si alebo nie také.
aj keď mne osobne sa zdá divné aj to aby 16 ročnej slečne rodičia "zhabali" na noc mobil. napriek tomu, že ti neodporúčam pred spánkom doňho čumieť (vyžarovanie z obrazovky ničí spánok) príde mi to čudné...

terka34

No to je problém. Ja mám dve dievčatá je medzi nimi 5 ročný rozdiel a jeden čas to tiež takto veru bolo. Malá už bola unavená a staršia musela ísť spať s ňou lebo malá bez nej ísť spať nechcela.
Vy ste už starší s bratom, to čo ti tu niekto poradil, že malú lampičku a čítať si celkom dobrý nápad. Neviem koľko izbový máte byt, ale nedá sa, že rodičia by išli do spálne a Ty by si bola v obývačke?

0vecka

na co chces byt hore vecer? si privstan a mozes mat klud rano. ja som bol tiez nocny ftak a chodil som spat okolo polnoci a teraz aj ked nedobrovolne ale som si zvykol ist do postele okolo tej tvojej pol desiatej, vstavam 5:30 a nejako mi tie vecery az tak nechybaju

if

Neuvazovala si o vysokej skole? Riesenie tohto problemu si ziada trpezlivost. Je mozne vybrat si vysoku skolu na opacnom konci republiky, aby si bola na intraku a mas pokoj. Druha moznost je ist po mature robit. To by znamenalo, mozes do fabriky, ktora ti poskytne byvanie na ubytovni. Mas vyhrate, vlastne peniaze, pokoj od rodicov, ziadne vycitky, ze ta musia zivit a chovat. Taky je udel starsieho surodenca, ze sa k nemu rodicia spravaju jak k soplavemu decku. To nielen u vas, lebo takych rodin je velmi vela, kde to takto funguje. Plus ked mladsi vyvedie somarinu, tak rodicia zarucene nabliakaju na starsieho, ze on ho nahovoril na zle veci. Kolko najstarsich uz toto zazilo? Je to tvoj udel a ty ho nezmenis. Ani pohlad tvojich rodicov na teba. Ani, ked je ich ten pohlad zly a nespravny. Treba ti obrnit sa trpezlivistou, zatat zuby a vydrzat to uz s tymi rodicmi tie dva roky a potom si mozes ist kam chces.