Rodičia ma nechcú nechať dlhšie hore

Príspevok v téme: Rodičia ma nechcú nechať dlhšie hore
Mona_2998

Ahojte. Potrebovala by som poradiť, pretože už vážne neviem čo mám robiť.
Mám 16 rokov a som dievča- narodila som sa ako prvá, takže som staršia sestra. Mám o tri roky mladšieho brata. Už dlhšie sa v našej rodine vyskytuje problém- kedy treba chodiť spať. Rodičia ma doslova nútia ísť spať o 21:15- kvôli bratovi. Keď povie, že je unavený, musím ísť spať aj ja.
Už od 10-tych rokov to tak bolo- musím chodiť spať medzi 21:00-21:15.
Každý večer (úplne každý) sa s rodičmi kvôli tomu hádam. Vždy to skúšam po dobrom, niekedy na nich aj nakričím za čo dostanem niekedy aj poriadnu bitku. Často ležím v posteli, bez mobilu (pretože ho večer majú rodičia pod dozorom) a prehadzujem sa z boka na bok. Nemôžem nikdy zaspať, často pozerám do blba a zaspím až okolo pol jedenástej. Rodičia to robia preto, lebo večer už- chcú mať pokoj- a keďže s bratom máme spoločnú izbu (bývame v byte) je to o dosť horšie.
Neviete mi poradiť, čo by som mala robiť? Už som vyskúšala veľa vecí a stále nič. Vážne by mi stačilo chodiť spať o 22:00- pre mňa je to ideálny čas a potom by som sa cítila aj viac oddýchnutá. :((

simiona

If, presne, aj ja keď som unavená tak zaspím hocikedy a hocikde, aj pri svetle, môžu sa aj rozprávať, aj vonku spievať,.

if

Ja som bola krpana u babky so starsou sesternicou a ked som chcela ist spat, isla som a srala som na ostatnych, zaspala som aj pri svetle, aj pri ich rozhovoroch, reku mam vas v p...., idem spat a hotovo. Neviem vlastne, co to maju tie najmladsie usmrkancata a urevancata za zvyk, ze bez niekoho ineho v miestnosti ani nezaspia. Hento by sa raz malo osamostatnit? Kto chce spat, ide a kto chce na seba egocentricky upozornovat, tak na seba egocentricky upozornuje a egocentricke upozornovania nemaju nic spolocne s unavou. Ked je clovek unaveny, zaspi aj na podlahe pri svetle, kde mu pes olizuje ksicht a macka driape vlasy a ludia sa prekrikuju jeden cez druheho.

simiona

Ja ťa úplne chápem. Ja som toto mala po sesternicou, keď sme boli starých rodičov, napr. na prázdninách. Ona bola o viac ako 4 roky mladšia a aj tak sme museli ísť spať v rovnakom čase. Alebo vtedy, keď im sesternica prišla povedať, že chce ísť spať. Takže či som chcela, či nie, musela som ísť spať aj ja. Ona bola celá happy a vo mne vrelo.

Ale poradiť ti asi neviem, oni sú dospelí, ako sa rozhodnú, tak bude.

Ale nedávno som čítala o tom článok. Sami psychológovia odporúčajú, aby starší súrodenec chodil spať aspoň o 15 minút neskôr.

Swift

Nemali by ťa nútiť chodiť spať vtedy, kedy oni chcú. Máš už dosť rokov a je to tvoja vec, aj keď máš spoločnú izbu s bratom. Neviem, aký problém s tým môžu mať rodičia, ale ešte keď aj pravidelne nemôžeš hneď zaspávať, tak by som to nenechal len tak. Minimálne ten mobil ti nemajú právo na noc brať, môžeš ho mať pri sebe kedykoľvek chceš. A pozeranie doň pred spánkom neničí spánok, keď sa zredukuje modrá zložka svetla (iOS má na to vstavanú funkciu Night Shift priamo v systéme, na Androide asi na to treba stiahnuť aplikáciu).

natalia-7

a doplním sa... určite ti neodporúčam zbytočne sa hádať a kričať... za 1. rodičia to určite nemyslia v zlom - aj keď tebe sa to páčiť nemusí.. aj keď nám/mne môže prísť niečo zvláštne.. verím, že to myslia s tebou dobre.. a nezaslúžia si každý večer riešiť tvoj krik
2. krikom aj tak nič nevyriešiš... akurát tým ešte viac ukážeš to, že si nevyzretá puberťáčka (prepáč, nemyslím to v zlom, ale jednoducho dennodenné hádky a krik je častý práve v puberte), ktorú treba kontrolovať a usmerňovať... a o to viac môžu mať tendenciu riadiť ti ešte aj spánok...