Dá sa stym vyrovnať?:/

Apokryft

Každý sa vyrovnáva zo stratou niekoho blízkeho po svojom.Koniec niečoho je vždy začiatkom ďalšieho.Človek sa rodí vždy uvedomelejší.Človeka ktorý odíde od nás či už prirodzene ,alebo inak treba nechať ísť ďalej.....Ak sa nevieme vysporiadať zo stratou niekoho "príliš dlho"bránime mu jeho ďalšej ceste .Znie to asi trochu nepochopene a možno chladne ale je to tak.

0vecka

Ja som poznal. Mali sme kamaratsky vztah s malymi prestavkami viac ako 20 rokov. Jasne, ze sa s tym da vyrovnat. Ono je divne, ze clovek samovrazdu berie nejako tragickejsie ako napr. nejaku nehodu. Nj. dodnes sa mi o nom este sniva.

Jana Lukacova

labutina454:

spása duše je súčasťou náboženskej dogmy. V realite sú však všetky duše „spasené“ alebo inak so smrťou prichádza poučenie z prežitého života a rozhodnutí a to bez ohľadu na to, či človek spáchal samovraždu alebo nie...

Či už došlo k smrti blízkeho tak alebo onak, postup ako sa s ňou vyrovnať je vždy totožný – prijať a prejaviť to, čo prežívame, ako sa cítime (a súčasťou toho je tiež niekedy prijať aj to, že na to nie sme ešte pripravení)...čas bohužiaľ sám o sebe nelieči, iba pomôže vytlačiť nepríjemné do úzadia, človek však potrebuje (skôr či neskôr) čeliť svojej bolesti, smútku, hnevu...aj, keď sú veľmi intenzívne.

Empatia1

Neda, cas bolest otupi, ale nikdy nezmaze uplne. Prezivam uz dva mesiace nieco podobne. Kazdy kto povie, ze ten co spachal samovrazdu bol psychopat, je neempaticke hovado. Ludia vacsinou nepachaju samovrazdy pre nezmysly typu sefka na mna jacala, ucitelka na mne sedela. Chcem vidiet cloveka, co by zvladol sexualne obtazovanie, pripadne znasilnenie nevlastnym otcom, do toho tyranie od vlastnej matky, vyhodenie na ulicu bez prostriedkov. Lahko sa sudi, ze je niekto psychopat, ked sedite domenka u rodicov a je sa na koho obratit, ze?

ides

...videla som v Rakusku ked som bola na vylete nedavno na velkonocnom trhu. Jedno vajce 7 €, skoro ma natiahlo. Samozrejme som nekupila. Kde je pointa? Je problem urobit kraslicu? A je problem prekrocit hranice a tam ju predat za 7 €? Kto chce, problem financny si vyriesi. A nemusi ani kradnut, ani zobrat.

ides

ked do niekoho zaburam vecer za tmy a on o zomrie, tak sa budem snazit dokazat, ze nemal reflexne prvky a vbehol mi pod auto. Pod auto nevbehne chodec na dialnici. pod auto vbehne v centre mesta kdesi, kde su kamery a tie dokazu ze pravdu mam ja. A ked mi to neuznaju, tak si to odsedim a zivot ide dalej. To nie je dovod na samovrazdu. Nic nie je dovod na samovrazdu. Keby som zrazila autom a aj zabila cloveka, ktory za tmy vbehol pod moje auto bez reflexnych prvkov, ale mna by uznali vinnou, tak by som si to sla odsediet a basta. Lebo keby toto bol dovod na samovrazdu... ze clovek zazil od ludi akusi nespravodlivost a nefer sa k nemu zachovali, tak potom by sme museli povedat, ze kazde decko na ktorom zla ucitelka sedi, ma dovod na samovrazdu a dobre urobilo ze ju spachalo, ze? Ale tak to nie je. Keby bol spachal samovrazdu kazdy, na kom nejaky ucitel sedel na zs alebo na ss, pripadne komu nedal ucitel skusku na vs, hoci by si bol zasluzil podla spravodlivosti prejst, bolo by uz ludstvo davno vyhynulo. Proste v zivote to uz tak chodi a treba sa s tym zmierit, ze nebudu k nam vsetci ludia vzdy spravodlivi. Zazila som v robote: upratovali sme hotelove izby a sefka co po nas kontrolovala robotu, vkuse sa do mna navazala a vrestala pomne a s provokacnym ksichtom ukazovala na hodinky, preco este nie som hotova a preco ta, ktora ma taky isty pocet izieb, je hotova. Som si povedala svoje a hovorim jej: lebo tu v nasom hoteli existuju pracovnicky, ktore nikdy nevysavaju podlahu, nikdy neumyju podlahu nikdy v sprchovych kutoch nevycistia odtoky a nechavaju ich zasrate a plne vlasov, nikdy v kupelniach a na zachodoch neutru prach na takej vystupujucej casti steny, ktora vystupuje dokola po celej miestnosti, priehladne a priesvitne dvere sprchovych kutov cistia len na odchodovych izbach v den, ked host odchadza... ale ked host este zostava, neurobia to, neutru prach na skrini a nevysavaju pod gaucom. To sefka takto frflala na mna v den, ked ziaden host nemal z hotela odchod, ale skupinovy zajazd... hostia este zostavali. Ked sme mali ubytovat rodinu s detmi, roztiahol sa gauc. A na tom gauci spali deti. Nech by prisiel niekto s alergickym deckom, to by tam zomrelo na anafylakticky sok a odtiahne sa ten gauc a pod nim tri metre kubicke prachu, kto bude zodpovedny? Som si nepriala mat to na mojich izbach. Jasnacka, nevysavala som pod gaucami kazdy den, ale raz za tyzden som to spravila. A spindira s ktorou ma ona porovnavala, kolegyna moja, ta to nespravila nikdy a vyssie vymenovane cinnosti tiez nie. ked utriet prach na vystupujucej stene v kupelni a na zachode trva minutu a ja upratujem 12 izieb, urobim to na kazdej kazdy den a spindira kolegyna nikdy, ona je o 12 minut skor hotova. Vysavat a umyt podlahu: nech by trvalo na jednej izby dokopy 5 minut. 5x12 je 60, je o dalsich 60 minut skor hotova jak ja. A tak dalej, takto som to debilnej kontrolorke vysvetlila, co po nas kontrolovala izby. aj tak nechapala a bliakala na mna nadalej pred hostami, reku ja ta serem, bliakaj si. bola som tam nova. bolo mi to fuk. Ale raz takto nabliakala na staru pracovnicku, co tam robila roky a bola z nas najlepsia (kvalitou prace) ale sefka si to nevazila a nabliakala na nu, ze je pomala a pred hostami. A ta stara pracovnicka hor sa za riaditelom, vsetko mu povedala podrobne a riaditel vyvodil personalne dosledky, nekompromisne vyhodil kontrolorku. Sice tam potom este spindirske kolegyne nadalej zostali s nami robit, ktore su o dve hodiny skor hotove s pracou jak ja a ta stara pracovnicka, ale aspon dusna atmosfera pominula a ked aj riaditel chodil kontrolovat izby, tak videl, ze ja a ta starsia kolegyna najlepsie robime najlepsie, najkvalitnejsie mame izby spravene a hentie spindiry by len fajcit chodili a robotu odflaknut a odsrat. A tiez sa mi stalo, ze raz na mne ucitelka sedela, konkretne 4 roky a doj....bala mi vysvedcko maturitne. som si pomyslela, srat na nu, ked budem chciet robit, robotu si najdem a do prace ma vezmu a moje znamky na vysv. nikoho tam nebudu zaujimat, a tak aj bolo, vzdy sa nasla pre mna robota. a ziaden zamestnavatel mi na pracovnom pohovore nepovedal, ze je tu solova zla znamka medzi dobrymi, preto nemozem byt prijata do prace :) POINTA: Nespravodlivost zo strany nejakeho toho cloveka zazije kazdy, niet cloveka, co by ju nezazil. Zalezi len, ako sa k tomu postavime. Ci budeme vyfnukavat a na samovrazdu pomyslat, alebo ci sa zamyslime, ci sa da problem riesit a vyriesime ho, alebo ci ked zistime, ze sa problem riesit neda, zmierime sa proste s nim bez velkych emocii a vyfnukavania a naucime sa zit tak, aby sme aj napriek nevyriesitelnemu problemu mali stastny zivot. Teda pridem domov z roboty, pustim si prijemnu hudbu, najdem na youtube Andera, vypocujem si vtipy, zlepsim si naladu, bavim sa, idem do fitka, idem si zabehat, sportovat trosku, snazim sa proste aby mi bolo dobre. A ta dopravna nehoda a väzenie? Keby sa to stalo mne, tak si pomyslim, srat na to, odsedim si tych par rokov a potom som znovu vonku. Ten cas vo väzeni by som stravila prevazne rozmyslanim ze do akej podnikatelskej cinnosti by som sa mohla pustit po odchode z väzenia. lebo by ma do roboty nevzali asi uz, tak... naucit sa strikovat, hackovat, palickovat? vyrabat naramky priatelstva? Nieco vyrabat a predavat, aby bolo aspon na zivobytie? prenajat jednu izbu v byte niekomu? a ine myslienky podobne by mi virili hlavou. A bolo by ich urcite vela, ale veru myslienka na samovrazdu by v mojej hlave miesto nemala. Ta patri do psychicky chorych hlav totiz.

tolia

neda sa s tym vyrovnat. ja som za jeden rok tak prisla o dvoch bratov..a niekolko rokov predtym o starkeho. neprejde den aby som na to nemyslela...ako by to bolo keby tu boli, preco to urobili, preco nepovedali ze ich nieco trapi...proste myslim na to kazdy den, rano,pred spanim, v noci ked sa zobudim...

labutina454

ides-nemusí každy človek byť psychicky chory ktory to spraví :/ niekedy je to skrat...naozaj...ak si napríklad zodpovedná za autonehodu kde niekto zomrel a tak..a ži dalej teraz...a mnoho dalších dôvodov :/

ides

So vsetkym sa da vyrovnat. Ked bol niekto psycho, tak sa mu na to malo prist uz pred samovrazdou, mal zrat lieky na depresiu a basta. Bo clovek so zdravou psychikou nemysli na samovrazdu a kto mysli, nech ide kamsi do psychologickeho ustavu sa dat zavriet. Ci ma dusa spasu, na to sa opytaj knaza alebo ucitela nabozenstva, teda niekoho kto sa vyzna a studoval to.
...mimo temy trosku: poznam babu co mala taky krasny zivot, ze mohla patrit medzi najstastnejsich ludi na svete alebo aspon na Slovensku. Vedela nemecky, zarobila v Nemecku a v Rakusku kopu prachov, mala desattisice nasetrene, ale z nicoho na svete sa nevedela tesit, furt len knucala a revala, ze preco nema bohateho muza a preco nema peniaze a preco je chudobna (hoci nebola ale ze vobec) aj casto trepala sprostosti jako mysli na samovrazdu a podobne kraviny. Co by dal taky co nevie nemecky za to, keby vedel jak ona a keby mal tuodvahu odist za hranice jak ona? nevazila si vztahy, vystriedala niekolkych partnerov, pred nimi tiez vyfnukavala, ze chce byt bohata, revala ale tak, ze slzy jej tiekli... kazdy chlap sa na nu vysral, lebo milujuci partner chce priatelku vidiet stastnu a nie urevanu za hovno, kazdy chlap chytil pri nej komplex menejcennosti, ze je pre nu financne nedostacujuci, aj ju kazdy nakoniec sam odkopol, ani neviem co je s nou, ci este zije, je mi to fuk, taka patri na psychiatriu a nikto ju tam nedal. ked vyskoci z okna, bude to chyba jej rodicov. Ze na kde-koho pomeste prstom ukazovala jej mater, ze je sibnuty, hoci aj nebol, ale na vlastnej dcere sibnutost nevidela.... raz si za to zodpovie na bozom sude. Nie ta chuderka psychicky narusena ale jej sprosta mater, ze ju nedala do psychologickeho ustavu zavriet vcas. lebo po samovrazde uz bude neskoro