Akeho psa k RD s velkym dvorom

Príspevok v téme: Akeho psa k RD s velkym dvorom
zdradca

Zdravim Vas ludkovia. Potrebujem fakt seriozne poradit.
Kupili sme RD s velkou zahradou a v lete by sme sa chceli prestahovat.
Kedze k domu patri pes, tak premyslame akeho psa. Velkostou skor velkeho. Planujeme chovat macky,sliepky tak takeho aby to nebola rasa s loveckymi genmi.
Mame aj volieru no psik bude volne behat. Cize aby to nebol pes co zabehuje.
Psika ci fenku? Jasne len od steniatka.
Syn chce zlateho retrivera, dvoch mali moji rodicia tak sa mu strasne pacia. No zlaty retriver co som zistoval je skor ziva hracka. Aj otec hovori. Pridu k branicke 1-2x zabresu a koniec. Ked sa im milo prihovoris. Mozes odniest aj cely dom a oni budu pozerat. Je to vacsi pes no na strazenie nie.
Manzelke sa paci border kolia. No po telefonate na chovne stanice mi chovatelia povedali ze nie ze borderka nie je vhodna na strazenie. Potrebuje staly pohyb nejaku cinnost vybijat energiu
Mne sa paci slovensky cuvac. Pekny velky,super strazca, no vraj tvrdohlavy, a tazko zvladatelny. Myslel som aj na nemeckeho ovcaka. Super pes no stale brese, stale beha kolo plota a nici tym travnik. Cuvac zabrese lahne a pozoruje,popripade sedi a caka ci bude narusene jeho teritorium.
Premyslali sme dat aj sancu steniatku nejakeho velkeho krizenca ci bastardika s utulku. Maju veterinarnu kontrolu a su vraj velmi vdacne, no povaha sa neda zistit.
Co poradite? Nemusi byt s PP ale od mnozitela psa ani zadarmo.
Akeho mate? Aky je strazca aky k detom? Ako sa znasa s inymi zvieratami na dvore?
Aky je na vycvik,ci chape rychlo? Atd.
Piste fakt len seriozne

zdradca

Keita bernsky salasnicky. Toho ma sesed cez ulicu. Este mlada fenka no nadherna. Ked mu obcas ujde ze zabudne dobre privriet branicku, tak na ulici sa prida ku kazdemu. Velky krasny pes. Neskutocny majkac,co som vypozoroval. Neviem ako by reagovala ak by som vstupil k nim do dvora na jej teritorium. Akoze nechcem.No len jej velkost ma nuti si to rozmysliet
Mas takeho? Ak ano kolko cca stoji steniatko. Mozes mi napisat osobnu skusennost s touto rasou.
Dik a pekny den

Aliss

Dobermana odporucam, lebo som ho kedysi chcela a mam vela nastudovaneho. Ano, od konkretneho stenata zalezi na tom, ake bude, ale vo vseobecnosti su toto havinovia, co vyborne strazia cely pozemok. Treba vsak davat bacha pri navstevach. Ako nahle pes vidi, ze ty prijmes navstevu, podate si ruky napriklad, pusti ich do dvora aj on, prijme za svojich a nema s nimi problem. S prespavanim vonku cez zimu by som bola opatrna. Aj keby mal zteplenu budu, v mrazoch by som kratkosrsteho psika davala do pivnice, k radiatorom. Moj husky ma tiez zateplenu budu a ked bolo minuly rok u nas minus 30, siel sa predsa len do nej schovat :D Ked vidim v mrazoch napriklad aj NO zatvorenych vo volierach...fuu...neurobila by som to...Este k tomu strazeniu. Ludia si casto k tomu beru aj stafordov. Lenze tiez vsetko zalezi od vychovy. Fenocka, ktoru som mala, by na dvor nepustila nikoho cudzieho. Chranila si, pritom som ju k tomu vyslovene neviedla. A potom mal kamos z toho isteho vrhu psika a ten mal na haku, ci mu sliepky po hlave behali alebo do dvora prisla tlupa neznamych ludi...

zdradca

Aliss. Ano presne si to vystihla. Taky zivy zvoncek, ale aj ochrancu. Lebo ak by niekto vstupil na pozemok a ja ho nezbadam aby pes reagoval. Jasne ze dam vsade vystrazne tablicky typu POZOR ZLY PES.
To uz v zmysle zakona. Aj zabezpecim dvor aby neusiel,ci nepodhrabal sa.
Doberman ano len hoc bude mat zateplenu budu,vydrzi vonku aj celu zimu? Ja chcem psa len na vonku. Taky ako sa vravi Dunco.V dome mame yorky fenku ked dcera pride na navstevu. Ta je bytovy pes.
Jasne suhlasim ze pes je taky akeho si vychovas,a povaha psa je ako u cloveka. Kazdy sme iny.
Co som pisal o cuvacovi ci NO to su postrehy co som zatial videl u ludi co ich maju na dedine.
Co sa tyka travnika jasne ze kym je pes stena bude vystrajat nicit , kedze sme v byte uz nejakych psov chovali,poznam to.

Aliss

A este doplnim. Informacie typu, ze cuvac zabrese a lezi, nemecky ovcak beha okolo plotu a moc brese, je tak vseobecne a tak nepresne :D Nie kazdy cuvac bude lezat a brechat, nie kazdy ovcak bude nicit travnik. Ked ide iny pes okolo nasej brany, rovnakou intezitou brese a beha po travniku husky a maltezak....Treba si o psoch nastudovat zakladne a roky rokuce fungujuce a overene informacie. Uz aka bude povaha psa, zalezi od vychovy ale aj od toho, akych ma pes rodicov. Ked moj husky neznasa psov a miluje len feny, to neznamena, ze to je prirodzena povaha psa a kazdy je taky, a podobne. Kazdy jeden pes beha po travniku. Kazdy jeden. Na to treba mysliet a pokial ide viac o krasnych travnik, tak radsej psika nemat :)

Aliss

Ak dobre chapem, chcete "zivy zvoncek"...V tom pripade teda dobermana. Ale poriadne si treba nastudovat toto plemeno!! A pokial upustite od napadu, aby vam pes strazil dom, kedze uz nie sme v stredoveku, kde by som to chapala, tak urcite psika z utulku...