Stredná škola - psychológia

Príspevok v téme: Stredná škola - psychológia
Lucy 23

Chcela by som vo svojej budúcej profesii pomáhať ľuďom a to najmä deťom. Som INFJ.
Moje plány do budúcnosti sú asi takéto: ísť na VŠ, napríklad - Psychológia, Školská psychológia, Pedagogika - MŠ alebo 1. stupeň, Učiteľstvo ps. a AJ, Špeciálna pedagogika. Najradšej by som pracovala ako kariérna alebo manželská poradkyňa, príp. ako učiteľka. Rada sa rozprávam s ľuďmi a riešim ich problémy, vyhovuje mi práca s jednotlivcami alebo menšou skupinou ľudí.

Aká sš je pre mňa vhodná? Teda okrem gymnázia. Učím sa veľmi dobre, základka je malina, avšak: 1.: Nechcem sa učiť zbytočnosti, radšej sa budem doučovať psychológiu a biológiu ako samouk. Fakt nemám rada fyziku a chémiu, pokazili by mi priemer a niekedy berú na vš podľa neho. 2.: Neznášam totiž neistotu a stres. Na vš by som to asi nezvládla, ak by som mala pocit, že bez nej nemôžem robiť prakticky nič. 3.: Ak by som vš nedokončila, mohla by som pracovať len ako predavačka za pokladňou v Kauflande, ak dovtedy nebudú všetky samoobslužné :D.
Takže otázka znie: Dostala by som sa na vyššie uvedené školy zo strednej pedagogickej? Ďakujem za odpovede, ale aj za prečítanie tejto slohovky :D. Ďalej už nečítajte, ak sa vám nechce :).

P.S.: prihlášku mám na SPgŠ Levoča - učiteľstvo pre MŠ, som prijatá; Gymnázium D. Tatarku Poprad; OA Poprad.

Neviem prečo tam mám OA. No teda rodičia chcú, aby som tam išla - kvôli uplatneniu. Lenže mňa by účtovníctvo a práca s papiermi nebavila :(.

Moje budúce uplatnenie bude pravdepodobne mizerné. Psychológov je tu sakra veľa. Prečo študujú psychológiu ľudia, ktorí na to nemajú predpoklady? Nás, INFJ, je len necelé 1%. Podľa mňa, keby si ľudia vyberali povolanie podľa svojich záujmov, typu osobnosti a predpokladov, mala by som šancu sa zamestnať.

Emmma

Ahoj :)
Ja som študentkou psychológie na vš, takže napíšem moje skúsenosti..stredná škola, na ktorú som chodila, nemala nič spoločné s psychológiou ani pedagogikou, čiže k tvojej otázke - dôležitejšie je, ako spravíš prijímačky ako to, na ktorú strednú si chodila. Kritériá má každá vš iné, ale na psychológii býva dôležitá biola, základy psychológie a niekde anglina...vedomosti zo strednej z podobného smeru ti môžu len dopomôcť. Ak mám povedať pravdu, samotná psychológia ma baví ale na škole berieme množstvo zbytočností, tak to je aj na strednej aj hockde...no na tvojom mieste by som si vybrala strednú pedagogickú, človek zvykne ľutovať, keď chodí niekde kde ho to nebaví a časom to môže prerásť do nechuti...

Mary16

Áno, rozmýšľala som, ale neviem, kde inde by som prestúpila :)
Tak ale zatiaľ to zvládam, 1. ročník je vraj najľahší, a v druhom už budeme mať ten predmet účtovníctvo, tak uvidím potom, že aké to bude.
Ale v budúcnosti by som toto nechcela robiť, takže určite po strednej pôjdem na vysokú... a vyberiem si niečo iné.
Pri predstave, že by som mala toto robiť do konca života... tak to určite nie

Mary16

Naozaj, ak ťa to účtovníctvo nebaví, tak presvedč rodičov moja :)
A keď pôjdeš na prijímačky na OA tak na príjimačkach (aspoň my sme tak mali) tamk z matiky tam budeš mať skoro všetky príklady (možno aj všetky) také, aké boli na minuloročných TESTOVANIE 9. Mám pocit, že aj úplne rovnaké čísla tam boli :)
Celkovo to bolo veľmi ľahké, aj tá slovina. Ja som sa tiež dobre učila na základke, takže to bolo ľahké.
Ale osobne si myslím, že pre teba bude najviac vhodná tá pedagogická... ;) Rodičov presvedčíš, neboj.
Držím palce.

Lucy 23

philips, viem napisala som to odveci :D ja len chcem vo svojom povolani pomahat ludom, ale velmi som neporozmyslala nad tym, ako to vyznelo
Mary16 mne matika ide, mala som vždy 1, teraz na konci budem mat asi 2.. Nerozmýšľala si nad prestupom? Sice tu nie je vela škôl na výber, ak nechces gym. ale zase ani ucnovku .. Skôr tu nejde o to či ťa baví tá škola, ale či si vieš predstaviť, že pracuješ v účtovníctve

Mary16

Naozaj, ak ťa to účtovníctvo nebaví, tak presvedč rodičov moja :)
A keď pôjdeš na prijímačky na OA tak na príjimačkach (aspoň my sme tak mali) tamk z matiky tam budeš mať skoro všetky príklady (možno aj všetky) také, aké boli na minuloročných TESTOVANIE 9. Mám pocit, že aj úplne rovnaké čísla tam boli :)
Celkovo to bolo veľmi ľahké, aj tá slovina. Ja som sa tiež dobre učila na základke, takže to bolo ľahké.
Ale osobne si myslím, že pre teba bude najviac vhodná tá pedagogická... ;) Rodičov presvedčíš, neboj.
Držím palce.

Mary16

Ahoj Lucka, ja chodím momentálne na OA do Popradu (som prváčka). Poradím ti jednu vec. Ak ťa naozaj to účtovníctvo nebaví, tak tam nechoď. Neodporúčam z vlastnej skúsenosti. Ja to pomaly ale isto ľutujem. Mňa účtovníctvo vôbec nebaví, ale šla som na túto školu preto, lebo tam nie je chémia a fyzika (tieto predmety neznášam). Nemala som inú možnosť.
Čo sa týka učiteľov, sú tam celkovo milí ľudia (teda aspoň ja mám takých). Ale musíš byť dobrá v matike :) A najťažší predmet (aj podľa mojich spolužiakov) je podniková ekonomika (z nej budeme aj maturovať) kde sa učí ako podnikať, počítaš tam hrubú mzdu, čistú mzdu, odpisy atď. Mňa to popravde vôbec nebaví a strašne ťažké to je ale tak čo už :) A máš tam napríklad aj tovaroznalectvo, kde sa učíš o rôznych druhoch tovaru, napr. o drogérii, o mäse...
A ja som tiež rozmýšľala (vtedy, keď som si vyberala školu) nad pedagogickou v Levoči. Ale moja učiteľka telesnej mi vtedy povedala, že tá škola je ťažká, hlavne čo sa týka telesnej výchovy, že sú tam strašne prísni v tomto. A keďže mne telesná nikdy nešla, tak som sa rozhodla takto.
A vraj sú tam celkovo takí starí prísni učiteľia, tak neviem no.
A Dominika Tatarku... to je dosť ťažký gympel, že ? Tam viem, že prijímajú málo uchádzačov.

philips

Ona hovorí o ekonomickej strednej. Už je to pár rokov, čo som išiel ja na strednú, ale vtedy nám celkom pekne povedali, že úspešnosť zamestnania sa z OA v odbore je dosť mizivá. OA pre ňu nie je vhodná, vôbec sa ani nehodí k tomu, čo napísala.

Alkaaa

Philips: ekonomov aj keby bolo viac, je viacej moznosti kde sa uplatnit, je kopec firiem hlavne v BA, psychologovia na SK moc nejdu, este ti skolski...ale mizerny plat. A ekonomicky kurz a ekonomicka vs su dve rozdielne veci, jasne, ze zamestnanec zoberie radsej ing s ekonomickym zameranim ako nejaky polrocny kurz. Ale ak ta to nebavi tak tam nechod, ale nedalo mi sa nevyjadrit.