Vegánstvo v 15

Príspevok v téme: Vegánstvo v 15
emilia4837

Mám 15 a chcem sa stať vegánkou.Študujem si o tom niečo asi 6 mesiacov,sledujem rôznych blogerov a youtuberov,ktori takto žijú a má to len výhody.Nerobím to preto že chcem schudnúť, dokonca ani kvôli zvieratám,ale pre seba.Nemyslím si ale viem že na rastlinnej strave môžem existovať aj v puberte.Týždeň som jedla vegánsky a úplne mi to vyčistilo pleť čo som mala pred tým dosť zlé akné(pritom pleť mám veľmi suchú).Lenže viac mi už rodičia nie sú schpní tolerovať takýto životný štýl.Viem že sa ma snažia chrániť lebo si myslia že mäso a mlieko sú pre človeka potrebné,ale vápnik a bielkoviny sa dajú získať aj iným spôsobom.Povedali mi,že sa pôjdeme poradiť s detskou lekarkou a mňa by zaujímalo že čo nám asi povie?Uznávajú lekári túto stravu?Veľmi sa bojím že le
kárka povie aby som to odložila na neskôr.Lenže potom ako som zistila aká je vegánska strava zdravšia a lepšia,už sa nikdy nechcem vrátiť k živočíšnym produktom

Nebojsazmeny

Ahoj :)
Z vlastnej skúsenosti ti môžem povedať, že lekárka ti to zatrhne. Aspoň na mňa tak reagovali lekári od malička. To stresovalo maminu, tá ma chvíľu nútila jesť mäso, mne z toho bolo zle, obe sme boli v strese. Mäso som začala odmietať ako maličká a bola som vlastne od škôlky vegetariánka. Hej, občas do mňa napchali kúsok salámu :D A to mi vydržalo do 23. Teraz som 5 mesiacov vegánka :) Chodím pravidelne na krvné testy a nemala som problémy. Len ako malá som mala nedostatok B, ale to som jedla málo strukovín atď :) Potom som mala celé roky všetko v poriadku :) Ako vegánka teraz musím síce viac jesť, aby som sa zasýtila, ale to vôbec nie je problém, skôr radosť :D A okrem toho posilujem, cvičím box, chodím do práce a mám dostatok energie, tiež sa mi vyčistila počas vegánstva pleť, nemám nafúknuté brucho, cítim sa psychicky lepšie... Zatiaľ som našla len plusy. Len si poriadne naštuduj čo aká potravina obsahuje. Alebo skús cronometer.com a tam si znač, čo zješ. Vypíše ti to aké vitamíny si prijala, koľko bielkovín, tukov, sacharidov...a vieš si to pekne skorigovať. Možno by bolo super si to značiť a potom to ukázať aj lekárke a rodičom.
A ozaj, začala som si pre si pre istotu doplňovať B12. Ale tá už je napr vo vegánskych syroch, mliekach :)

nicollette12

Presne ako tu uz niekto pisal, never vsetkemu co vidis na internete, alebo pocujes v televizii, blogeri a youtuberi su v tejto dobe podplacani, uz len co viem od sestry ktora pozna niekolko dievcat co maju videa/blogy s touto tematikou, tak tiez jej povedali ako to naozaj je... oni dostanu platenu spolupracu, kde im daju produkty zadarmo a este aj dobre zaplatia a oni maju za ulohu to spropagovat, niekedy su to aj dlhodobejsie spoluprace co znamena ze nejde o jednorazove spropagovanie, ale napriklad musia aj 3x do tyzdna hovorit o tom produkte/pisat o nom, tak, ako maju v dohode... takze uz len z toho hladiska, by som tomu neverila... a este sa vyjadrim k tomu veganstvu, si este dost mlada, vsetko sa ti vyvija a zdravsie mozes jest aj tak, nemusis byt veganka alebo vegetarianka... keby to bolo zo zdravotneho hladiska, odporucane od lekara prejst na takuto stravu, tak ano... ale ked to je len z "trendu" tak to nerob... mozes mat problemy s hmotnostou neskor a budes len chodit po lekaroch kvoli "trendu", ktory neskor aj tak omrzi... takze zdravsie veci si do jedalnicka mozes kludne zaviest, ale jedz normalnu stravu....

Snailovnik

Veganstvo nejde do penazi vobec ked nekupujes zbytocnosti napr. Ako chia, goji, quinou a ine extravagancie. A je to najzdravsi sposob stravy Len treba vediet ako si to vyvazit. Ale tiez to nieje zas veda si poskladat jedalnicek. Zaklad je v pochopeni ze clovek nepotrebuje zdaleka taky velky prijem proteinov hlavne so zivocicnych zloziek. Pokial sa pochopi tento zaklad odtial IDE vsetko lahsie

kafe

ejha, to ma celkom zaujíma. Čo konkrétne si si ten týždeň pripravovala? Vegánstvo je celkom náročný štýl a ide do peňazí. Ja som pol dňa vegánka :D:D a mne osobne to celkom stačí. Mám to najlepšie z oboch svetov - mäsových aj zeleninových.

Čo ti povie lekárka neviem. Ale ak si myslíš, aká je vegánska strava zdravá, pozri si aj skúsenosti tých, čo sa vrátili k mäsu a prečo:
samsebepan.sk
www.badatel.net

Aj tak sú skúsenosti druhých neprenosné. Pokiaľ si stravu dokážeš platiť zo svojho, jedz si čo chceš. Ale ak chceš rodičom bieliť peňaženky... to fak nemôžeš počkam kým si to budeš financovať zo svojho?

MamradSport

emilia4837 - Ahoj ja som priblizne cez 15 rokov vegetarian a len ti chcem povedat ze never vsetkemu co je na webe alebo youtube lebo castokrat ti ludia co to tam zdielaju si neuvedomelo totalne nicia svoje zdravie... Velakrat tie informacie podsuvaju 20-25 rocne deti ktore sa nesu na novej modnej vlne!

Snailovnik

Zalezi samozrejme aka lekarka. Vacsina maju nazory este z cias praveku. Takze pravdepodobne ta svozi pod ciernu zem ze ci si chces zdravie znicit. Ale ktovie mozno budes mat stastie na nejakeho pokrokoveho doktora co o tom aj nieco vie. Kazdopadne sa to da prezit kym zacnes zit sama alebo na intraku na strednej/vyske a tam si budes varit svoje. Vela stastia prajem