Patria rodinné konštelácie pod okultizmus?

konstelacia

Pipinanana.: ja zdieľam svoj názor s Tvojím, Ty si myslíš teda že to mám odmietnuť, lebo je to technika, praktika alebo ako to nazvať, ktorá pochádza od zlého? Alebo kde mám nájsť odpoveď (príp. nevieš nejakú www stránku, kde by sa to spomínalo?) Vďaka:-)

Pipinanana

Pani Lukacova zasa ste na omyle a ludia si myslia kolko pravdy nasli v jednom cloveku...
Iba Jezis je cesta, pravda a zivot.
Neide o ziadne dogmy. Je Boh - laska, a diabol ktory Boha odmietol. Zato, ze dostal diabol moc, nestojim o taku pomoc. Nech si ju necha. Viem presne, co by som nerobila. A Vy nerobite dobre, co robite... mylite pochlebovanim ludi.

Preteba

Nemyslíš, že je to duch? A čo by to malo byť? Myseľ reaguje na čo? Myseľ ovládaš Ty, nie myseľ Teba. Iba ak je ovládaná niečím silnejším. Rozumieš myslím.

Cliattsi

-preteba - mysel reaguje spôsobmi, kt. doteraz neboli vysvetlené. A toto je jeden z nich. Ja si nemyslím, že je to duch.
Napr. ani telepatia nebola tuším dokázaná, možno sa mýlim.

Mne sa už stalo napr. 2 al. 3x, že som išiel oproti nejakej mladej žene a ako som ju míňal a pozrel som sa na ňu, tak mi až tak zahučalo v hlave - jednoducho môj mozog nevysvetliteľným spôsobom na tie ženy zareagoval. Tiež to neviem vysvetliť. Je to suhra viacerych faktorov, čo sa deje v hlave.
Keď sa mi to stane dalsi krat, tak mozno zavolam na tu zenu a opisem jej svoj zazitok, co na to povie :)

Preteba

Omen, myslím rodinné konštelácie, ktoré založil Bert Hellinger, sám o Tom hovorí, že tam potrebuješ vypnúť racionálne myslenie a nechať sa ovládať duchom. Neviem teda, či hovoríme o tom istom, ale toto jednoznačne nie je ok.

merilynn

Tiež by som povedala, že to závisí od definície a presvedčenia. Patrí užívanie bylinkových čajov pod okultizmus? Joga? Homeopatia? Psychológia? Konštelácie sú z kategórie javov, ktoré fungujú, pomáhajú, aj keď nevieme presne vysvetliť, na akom princípe. Niektorí veriaci odmietajú všetko, čo nie je schválené cirkevnou vrchnosťou, a pre tých budú asi konštelácie problematické.
Podstatou konštelácií je prejavenie prijatia, lásky, vďačnosti, ospravedlnenia a odpustenia medzi osobami zapojených účastníkov tak, aby všetci našli "svoje miesto", kde sa cítia dobre. Ak v rodine pretrvávajú nevyslovené, nespracované emócie (pocit viny, odmietnutia, krivdy, obete; tieto pocity môžu pochádzať aj od mŕtvych ľudí), môžu ovplyvňovať aj ďalších členov, ktorí ich na seba preberajú. (Inak podobné rituály odpustenia má v repertoári aj cirkev; mám v okolí pár ľudí, ktorí chodievajú na duchovné cvičenia do kláštora a z ich opisu mi to vyšlo podobne, aj keď tam vyslovujú veci iba sami za seba.)
Absolvovala som dva oficiálne konštelačné workshopy s terapeutkou (boli to silné zážitky, ale neprišlo mi to ako mágia alebo niečo nadprirodzené), ďalšiu sme si potom urobili s kamoškou a "vcítenie" robím občas aj sama, keď si potrebujem vyjasniť nejakú situáciu. Tiež verím, že "prepáč" alebo "ďakujem", vyslovené s myšlienkou na určitú osobu, si svojho adresáta nájde.

Omen

Preteba, Onen sa zásadne vyjadruje k veciam, ktorým rozumie. : )

Ako už bolo spomínané, rodinná konštelácia je jedna z foriem psychoterapie, nemá nič spoločné s okultizmom a tých "definícií okultizmu" je tiež viac.

Preteba

Onen, Ty tomu evidentne rozumieš, asi máš skúsenosti?
Cliattsi, podľa Teba sú to psychické stavy...a čo tie psychické stavy vyvoláva? Prievan v miestnosti?
Jana Lukáčová, úplne s Vami súhlasím, ste prvý človek, ktorý chápe rozdiel medzi zažívaním Boha a nasledovaním náboženských dogiem. Náboženské pravidlá sú guláš zo zákonov Božích a ľudských výmyslov, za účelom ovládania. Kto raz zažije Boha, nemôže Ho viac zaprieť.

Jana Lukacova

konstelacia:..konštelácie môžu a nemusia byť užitočné (do istej miery) - ako pre koho...môžu napomôcť niekomu dospieť k hlbšiemu uvedomeniu situácie, v ktorej sa ocitol (avšak nemusia) a samé o sebe neriešia ten najpodstatnejší krok - vysporiadanie sa s traumami (emóciami), ktoré v ňom situácie, ktoré prežil, vyvolali...zo skúsenosti jednej mojej známej, v rámci svojej organizácie absolvovali firemné konštelácie (obdobné rodinným), ale po ich ukončení boli z toho všetci viac "nesvoji" a konštelácie im nepomohli problém vyriešiť..

PS: zažívanie Boha a nasledovanie náboženskej dogmy sú dve diametrálne odlišné veci...my ľudia by sme potrebovali robiť to, čo nám pomôže cítiť sa skutočne lepšie (prinavráti nás k Bohu) a nie to, čo nám diktuje náboženstvo (tj. ľudia, ktorí seba považovali/považujú ako "božích zástupcov" na Zemi)...ak by Vám napr. kňaz povedal, toto nerobte, toto je okultizmus a pritom by Vám dané riešenie (a nemám teraz na mysli konkrétne konštelácie) pomohlo cítiť sa skutočne lepšie, čo urobíte? budete naďalej trpieť, lebo pre cirkevných hodnostárov je to neprijateľné? cirkev vštepovaním predsudkov od útleho destva v mnohom prispela k utrpeniu, ktoré ľudia prežívajú..