Kamarátka ma depresie a ja jej neviem pomôcť

Príspevok v téme: Kamarátka ma depresie a ja jej neviem pomôcť
Airedail

Mám kamarátku. Ona je s Česka. Obe máme 14 ale v poslednej dobe začala trpieť depresiami. Má taktiež malé sebavedomie. Už dlhšie mi hovorila že ju v škole šikanujú. Posmievaju sa jej,nadávajú, zhadzuju a tak. Učiteľky s tým nič nerobia. Jej mame tovje ukradnuté. Tá sa stará len o jej mladšiu dcéru, sestru tej kamarátky. Je otec to nerieši. Oba jej rodičia sa o ňu nezaujímajú. Na Vianoce tiež nič nedostáva a ani na narodeniny. Viem zé berie nmlieky na povzbudzenie a proti depresii ale bere ich tak často že už nezaberajú. Už začala rozmýšlať nad sebevraždou. Bojím sa o ňu. Najhoršie je že jej neviem pomôcť lebo som tu na Slovensku a ona v Česku. Kamarátky ju zradili. Praktycki nemá nikoho. Chcem jej pomôcť ale meviem ako. Do Česka ma rodičia určite nepustia. Preto by som bola rada ak by ste mi aspoň trochu pomohli. Ďakujem

Airedail

Toma12345 - Ďakujem za pomoc. Vážim si toho
dalsi - Dám si pozor a ďakujem za radu
menoo - Ďakujem za radupomoc. Máte pravdu že je potrebne robiť to čo človeka baví. Dúfam že jej táto rada pomôže

Jana Lukacova

Airedail:...kamarátke už pomáhate tým, že tu pre ňu ste...dávajte jej to ďalej najavo (keď sa bude cítiť ťažko, môže sa s Vami porozprávať)...užitočné by však bolo, aby vyhľadala niekoho dospelého, kto by jej so šikanou v škole pomohol a zároveň "zobudil" rodičov, že majú problém, ktorému nevenujú pozornosť..skúste sa jej opýtať, či v škole nemá blízku učiteľku/učiteľa, ktorej/mu by sa mohla zdôveriť, tetu/uja, prípadne v Čechách je Modrá linka - www.modralinka.cz (obdobná našej slovenskej detskej linky istoty), na ktorú by sa mohla obrátiť a kde by ju vedeli ďalej usmerniť...

Na druhej strane dávajte aj na seba pozor, aby ste neprekročila zdravú mieru a nenechala sa pohltiť problémom kamarátky (tj. nevzťahovala zodpovednosť za jeho vyriešenie na seba)

Tomas12345

No najlepsie bude asi ked si kamaratka prestane sikanu vsimat ak ma 14 rokov tak je asi uz deviatacka na ZS nie ? Ten rok nech dáko este vydrzi, nech si zoberie walkman do usi a pocuva hudba a reakcie spoluziakov nech si nevsima. Ak si ich nebude vsimat a reagovat na ne, tak ich to mozno aj omrzí a prestane bavit.

Nech si najde konicky ktore ju budu bavit, skratka nech si najde v zivote daco co ju bude bavit a nech sa venuje tomuto, a nech nepremysla furt len o sikane v skole. Dobre je si aj uvedomit ze je zdrava a ma kde byvat, a toho by si mala vazit. Nech sa porovna s ludmi co maju nevyliecitelne choroby alebo v Afrike hladuju, a hned pri porovnani s nimi sa nebude citit ze je na tom neako zle.

dalsi

Napr ceska sa naviaze na slovenku, bude chciet s nou zacat stale pisat,, lenze slovenka ma aj svoj zivot, nebude chciet s nou travit tolko casu, ceska moze zacat smutit a davat to najavo.. tlacit na slovenku, citovo... dokonca mojej kamoske sa stalo, ze jej az pisal, ze sa az zabije, ked to s nou zle dopadne... ked ho opusti. A to je uz fakt extrem, nato bacha. Inak ta moja kamoska s tym "vydieracom" su dodnes uz par rokov stastny parik :D takze v tomto pripade to dopadlo dobre... ale tak nech je aj obozretna... ale hadam urcite nic take sa nestane...

dalsi

nepustila si sa do lahkej ulohy, ale je od teba naozaj velmi pekne, ze jej chces pomoct :)

mozno jej skus pisat, po kazdej burke vyjde slnko,, alebo teda, ma 14, coskoro odijde na strednu, bude mat novy zaciatok, tam si postupne kamosky najde, nech len vydrzi, a nech na svojich terajsich spoluziakov kasle... Nech len vydrzi, a bude dobre :)

tiez by som este tebe poradil, varoval,, moc sa ju nesnaz rozveselovat tym, ako ju mas velmi rada, ako velmi jej chces pomoct... lebo vtedy by sa mohlo stat(nemuselo) ze sa namota na teba, a ty budes pre nu akoby bodom pre koho by nateraz zila(ale bol by to dost extrem, ak by to doslo az k tomu), a ak by k tomu doslo, vtedy by ta mohla zacat citovo vydierat... taktiez ta moze zacat tahat dole... takze naozaj tazku ulohu si si dala, bud trochu aj opatrna, dbaj aj na svoju pohodu :), a drzim prsty

menoo

ahojte Airedail

základ je robiť, čo človeka baví, mať rád :)
skúste si popísať, nech ona napíše čo by sa jej páčilo .... a potom to aj vykonávať :) :)
to funguje, akonáhle sa človek prestane nudiť a začne si uvedomovať čo ho baví tak potom už to len stačí robiť .. spočiatku to treba častejšie opakovať, ako každý začiatok ....

určite jej to pomôže .. ono zvyčajne smutní ľudia sú o kúsok múdrejší, treba tú ich múdrosť podporiť .. a v činnosti taktiež ich treba podporiť, aby to vykonávali.

život je o radosti :) každý deň byť šťastný, či má človek 5 či 10 či 15, či 50 či 100.. všetky problémy sú vytvárané ľuďmi, ktorí niečo vykonávajú niečo čomu neveria, nebaví ich to ....

radosť :) je zbytočné riešiť problémy .. radosť radosť radosť :)

a každý sme iný :D iné poteší niekoho kto rád šije, iné kto rád chodí do prírody, iné toho čo rád je na internete, iné poteší starkú .. ju bude tiež baviť niečo :)

každý sme iný, je to pestrosť :)