vitamíny

BJ_2

Prvu hodinu nemozes pit, lebo si narusis travenie. A potom aj tak, je to horsia varianta, nez najest sa ovocia, ktore sa stravi rychlo a rovno ta zavodni. Je to aj moja osobna skusenost, inak sa citi telo, ked ma v creve nieco co ho zalepi a vysava mu vodu (pecivo), a inak, ked ma prazdne creva a ide tade len ovocna vlaknina. Uplne ine pocity. Takze, nemyslim si, ze hlasam hluposti. Moj nazor je overeny rokmi v praxi, a nenavratim sa uz naspat, je to citelne horsie. Vyskusal som za poslednych 10 rokov naozaj vela toho, a toto co pisem je 100%tna pravda. A navyse, dal som aj logicke argumenty, preco je to tak. Ty proste prides, a sfuknes mi moje dlhorocne poznanie a prax, a napises ze hlasam nezmysly. Pekne, ale pravdu si tym neprivodis. Prave naopak, pravda bola casto odmietana, na to som si uz zvykol. A casto aj ked ju podlozis praxov a logikov, proste pride hlupak, co vsetko zmetie zo stola, len preto, ze sa mu to nehodi, alebo moze. Nezmenis moj nazor, je skalopevny a stojim si za nim na 100%.

A inak uplne najlepsie na zaciatok su tieto druhy ovocia:
granatove jablko, surovy ananas, a papaja. Toto je uplne najlepsie ako zacinat den, nic lepsie neexistuje. Aj citrusove plody su celkom dobre, ale tieto 3 su uplna tutovka. Vyskusajte, neolutujete. Mozete pouzit aj ovocny salat, kde si zamiesate nieco ine (napr. hrozno a pridat jedno z tych troch, kludne aj k citrusovym plodom)

Ehmo

Firefox ma pravdu a BJ hlasa extremne malo inteligentne nazory. Firefoxovi len odkazujem : prave zazivas najhorsiu zrazku v zivote ,a to zrazku s hlupakom. Doporucujem nereagovat.
BJ ovi odkazujem : prirodzene, ze potrebujes vodu, nie je problem sa napit vody pri konzumacii jedla. Motas nezmysly s pravdou a dufas, ze pravda prekryje tvoju hlupost.

BJ_2

Firefox, bohuzial, ty hlasas nezmysly. Samozrejme, pravda je len jedna, takze jeden z nas dvoch zapotil. A si to Ty. Dokazem Ti to v nasledujucom prispevku.

Ovocie su cisto sacharidy. Su omnoho lahsie stravitelne, ako "tvoje" sacharidy, cim asi myslis komplexne - skroby, ktore musi telo rozbijat a travit. Navyse, tieto este vysavaju z tela vodu. Ovocie telo naopak zavodnuje. Takisto obsahuje vacsie mnozstvo vitamonov, ako akekolvek komplexne sacharidy. Inymi slovami, energia na nastartovanie, je z ovocia asi o 3-4 hodiny skor v obehu, nez energia z tvojich sacharidov. Priklad. Da si ovocie o 8:00. Uz o 9:00 je vsetko v crevach a priamo sa to vstrebava do obehu, aj so vsetkymi tymi vitaminmi. Este treba podotknut, ze ovocie ma nizky glykemicky index, cize ani nerozhadzuje krvny cukor, ktory je stabilny, ako si mnoho "mudrlantov" mysli. Dufam, ze medzi nimi nebudes. Dufam.

No a tvoje sacharidy, zjedene o 8:00, sa budu travit minimalne 3 hodiny v zaludku. Cely ten cas - telo nebude mat vodu, lebo travenie si vyzaduje aj vodu, a pecivo este z tela vodu vysava, nebude mat ani ziviny, nic... a bude plytvat energou na jej ziskanie. Priblizne tak medzi 11:00-12:00 sa to dostane do creva, a zacne rozkladat na jednoduche cukry. Takze az poobede z toho budes mat energiu. To je to tvoje nakopnutie na rano? Pekne bludy pises a hadzes to na mna. Ale to je typicke. Vzdy to tak mudrlant robi. A este mi zakazat pisat. :) No, dufam, ze sa uz takyto ako ty nedostanu k moci, a nespravia nejaky novy komunizmus, to by ma veru zablokovali, aby sa dostali k tomu pisat ludia ako ty. To by zas bola doba....

Moje riesenie je fakt cool, Tomas, doporucujem Ti to. A ze ranajky musia byt najkalorickejsie jedlo dna... to si zapotil, firefox. Nevies, ako travenie funguje. To kym sa ti tuky dostanu do obehu a mas z nich energiu, je aj za 12-24 hodin. Ty si teda mudrlant. Je to ovocie, co treba narano, alebo nic. Alebo ovocne a zeleninove stavy. Alebo este zeleninovy salat, ale ten mne samotny nechuti. Lepsie je ovocie, zelenina narano nieje ono. Az potom k obedu, veceri...

Takisto nieje dobre sa nahadzat na rano, je lepsie najprv nastartovat travenie niecim lahsim, teda ovocim. A poriadne sa najest az na obed, alebo na veceru. V noci lezis, takze veceru ti stravi telo, ked uz nic ine nemusi robit a doobeda sa detoxikuje. Ovela horsie je nahadzat sa narano, a na vecer ostat hladny. To je podla mna horsi a menej zdravy postup, pri ktorom telo viac trpi.

FIREFOX

BJ, tebe by mali zakazat z uradnej moci hlasat taketo bludy. Ranajky musia byt najkalorickejsie jedlo z celeho dna s dostatkom sacharidov. A vies preco ? Lebo organizmus potrebuje nastartovat metabolizmus aby mal energiu na aktivitu. Ked organizmus nedostane energiu zvonku ,tak zacne spracovavat vlastne svaly ako zdroj energie. A to aspon ja nechcem.
Prosim ta, okamzite prestan blabolit nezmysly co tu grcas.....

gabona1

Ja používam vitamíny iba v zime, ale v lete kupujem veľa ovocia a zeleniny a slnko samé o sebe je vitamín D.

BJ_2

Cize aby som ti to zosumarizoval, tak napriklad

6:00 - vypit pol litra vody
6:30 - bud nejest nic, alebo si spravit cerstvu stavu (citrusova je rychlo), alebo ovocie.

desiata - nejake ovocie. (alebo nic).

Potom dve velke jedla - obed a vecera. Najlepsie je inak jest len 2x za den. Ale treba si na to zvyknut. Najhorsie je jest furt, male mnozstva, tak ako sa to uci, ze 5x za den jedlo , ranajky, desiata, obed, olovrant, a vecera. To si traviaca sustava nikdy neoddychne. Najlepsie je jest len 2x za den vacsie mnozstvo. Zaludku nerobi problem trochu zapracovat a stravit vacsie mnozstvo jedla 2x za den, ked potom moze napriklad 15 alebo 20 hodin oddychovat. Skodi mu ked musi travit sustavne a furt tam nieco prihadzujes.

BJ_2

Vlados... dockaj casu ako hus klasu... vela ludom bolo do smiechu, ale potom uz nie... potom uz len plakali.

Tomas12345 - na ranajky a doobeda by som ti doporucoval nieco co zavodnuje telo, lebo telo sa do 12:00 cisti a detoxikuje po noci.

Najlepsie je ovocie, cerstve ovocne a zeleninove stavy.

Nevhodne je cokolvek "suche", teda pecivo, ovsene vlocky, atd...
Nic moc je aj zacat mliecnymi vyrobkami, alebo nejakym masom.
Pozor, nie kazdemu to robi dobre. Mne to spociatku nerobilo dobre, lebo som mal zlc v zaludku po ranu. Ak Ti ovocie nerobi doobeda nalacno dobre, a jes ho kvalitne, dozrete, tak musis mat nejaky problem metabolizmu, ale zatoxikovane telo. Ja som to tak mal cele roky, ale postupne po rokoch mi uz ovocie robi dobre doobeda. Vtedy by som pil len stavy, alebo uplne vynechal jedlo, az doobeda.

Este k tej zlci v zaludku, pomohli mi vyplachy zaludku, taky joginsky cvik je, ze vypijes 1 liter vlaznej vody, vyvolas si vracaci efekt, a vyvratis to. To potom vidis, aky sajrajt moze byt rano v zaludku po noci... vseliake hlieny, mrtve kvasinky, zlc... ked som si takto vyplachol zaludok, a zjedol ovocie o pol hodinu na to, tak uz mi to travilo dobre. Takze problem bol v zlom stave zaludka po ranu. Samozrejme to bolo preto, ze pecen sa detoxikovala a vytlacala vela zlce, lebo som bol zamoreny. A nejaka ostala aj v zaludku. Zdravemu cloveku musi fungovat travenie tak dobre, ze ovocie mu nerobi ziadne problemy. Problem ovocia je, ze musi sa travit rychlo a same, takze zaludok musi byt prazdny. Vadi aj ked je tam zlc, prekyselenie, alebo ten odpad, hlieny, atd... paradoxne vtedy cloveku pocitovo lepsie spravi chlieb alebo ovsene vlocky, lebo tie ked sa zmiesaju s tym odpadom a zlcov (hlavne ak je tam aj tuk), tak to tak velmi neskodi, navyse sa to travi aj 3 hodiny. Ale ovociu to skodi. I tak vsak je lepsie v tom pripade nejest nic a nechat zaludok detoxikovat sa, aj traviacu sustavu, vela sa napit. Ako prve co urobis ti doporucujem rano vypit aspon pol litra vody, lebo po noci stratis aj pol litra tekutin. Vydychas, vypotis, plus ranna moc. Cize zacni tak, ze si das pol litra vody, a jes az pol hodinu potom.

Tomas12345

BJ2 tak teraz si ma trochu prekvapil,
ono ja jedavam kazde rano ovsene vlocky , a aj semena si davam ale asi uz teda prestanem. Bol by som ti teda vdacny kebyze mi vypracujes taky jedalnicek ze co mam jest na ranajky , obed, veceru lebo akoze naozaj dakedy neviem ze co je zdrave a co nezdrave, vsade sa pise daco ine. Navys nie som zdravý mam problemy ze furt mam cele rozpalene telo(hlavne bruvho ) pocas dna a vtedy sa citim aj slabo mam zrychleny pulz , povlak na jazyku atd, a vecer mi tieto stavy horuceho tela prejdu a aj sa citim ovela lepsie.

Vlados

BJ2, tak to som mrtvy clovek, v zivote som prehltol cca 3-4 tabletky multivitaminov, a teraz sa od teba dozvedam, co vsetko mi chyba.....prezrad mi prosim, cim mam trpiet, ked mi vsetky tie mineraly a vitaminy dlhodobo chybaju.-))

BJ_2

V dnesnej dobe neexistuje clovek, ktory by vsetko doplnil len stravou.

Nejde len o vitaminy.

Problematicke su vitamin A, vitamin D, vitamin K2.
Z mineralov najviac horcik. Pri pouzivani zvyseneho mnzostva kuchynskej soli, zase nemas sancu zo stravy ziskat tolko draslika, aby to stacilo. Treba ho doplnat draselnou solou, ak solis viac ako 3-4g soli denne.

B12 nedostatok maju casto aj masozruti. Jeho doplnanie niekedy urobi zazraky.

Problemom byva aj kyselina listova. (co je vlastne jeden z vitaminov skupiny B). Pokial sa neje dostatok surovej stravy, s jej obsahom.

V dnesnej dobe nieje mozne ziskat dostatok horcika z beznej stravy.

Problematicky je aj selen, jod, a bor. Tieto byvaju tiez velmi casto nedostatocne zastupene v strave, hoci da sa to riesit... napriklad paraorechami selen, riasami jod, bor je ale dost problematicky, pretoze jeho obsah zavisi od toho, kolko ho bolo v pode.

Sarapatu mozu narobit aj anti-nutrienty, to su blokatori zivin, ktore su obsiahnute hlavne v zrnach, strukovinach, semenach. Ako napriklad kyselina fytova. Tieto mozu blokovat vstrebavanie niektorych mineralov. Najrizikovejsie je pouzivanie ovsenych vlociek, ktore sa zvyknu jest vo velkom mnozstve a obsahuju velke mnozstvo anti-nutrientov, potom este ak to niekto prehana s konzumaciou semien (viac ako 50g denne). Paradoxne, prave zastancovia zdravej stravy su tymto ohrozeni, ked si v dobrom domneni skodia, a anti-nutrientami zablokuju vstrebavanie niektorych latok a myslia si, ako maju vsetko doplnene, lebo sa zdravo stravuju.