Prosím o pomoc mávam veľmi často bolesti hlavy a neviem čo s tým bola som na rôznych vyšetreniach ale všetko bolo ok (napr na krvi u normal doktorky alergolog...) ale nebola som u očneho myslíte že to môže byť z toho? Mávam to každý týždeň a dodržiavam pitný režim
Ďakujem za každú radu
Časté bolesti hlavy
Alilica,
ideš na to správne! Okrem už spomenutých príčin, kt. vyvolávajú bolesti hlavu sú to aj oči, potravinová alergia a intolerancia,...
Dakujem všetkým za rady a Madeline17 dakujem za námahu dlhého textu
Častou príčinou býva napríklad nedostatok vody, vtedy stačí zvýšiť príjem vody a bolesti by mali samé ustúpiť. Zlá hydratácia však nie je ich jedinou príčinou. Existujú rôzne typy bolesti hlavy, ktoré majú aj odlišné príčiny. Často sa dokonca stáva, že ani lekári ich nedokážu správne diagnostikovať, výsledkom čoho potom býva nesprávna liečba. Občas môžu bolesti hlavy predznamenávať vážnejšie ochorenia. Napríklad, neurológ Dr. Sakib Quereshi vysvetľuje, že niekedy sú varovnými signálmi iných ochorení. Preto by ste sa mali naučiť ich správne rozoznávať. Keď sa nabudúce objavia, tak namiesto tabletky skúste zistiť, či sa nejedná o nejaký iný zdravotný problém.
1. Bolestí dutín
V prípade zápalov dutín sa môže objaviť bolesť vystreľujúca do hlavy. Príčinou však nebýva hlava alebo tkanivá v okolí mozgu, ale zápal, prípadne opuch, ktorý vytvára tlak na lícne kosti, čelo alebo oči.Svoj podiel na bolesti môže mať aj prípadná horúčka.
Liečba: Pokúste sa postupne (nie naraz) vypiť čo najviac tekutín, najlepšie čistej vody.Vhodnejšia je v tomto prípade letná alebo mierne teplá voda, pretože má vplyv na zmierňovanie zápalu a spriechodňovanie dutín.Okrem toho zjedzte nejaké pomaranče alebo iné ovocie bohaté na vitamín C, ktorý tiež pomáha potláčať zápaly.
Môžete tiež skúsiť aplikovať na striedačku studené a horúce zábaly, zjesť teplý slepačí alebo hovädzí vývar. Vhodný je aj čerstvý zázvor alebo zázvorový čaj, pretože ten má silné anestetické (bolesť znižujúce) a protizápalové účinky.
2. Bolesť hlavy v zhlukoch
Tento typ bolesti hláv sa objavuje zvyčajne nad jedným okom, najčastejšie postihuje ženy a prichádza opakovane.
Zjaví sa náhle a vedie k prudkej bolesti na jednej strane hlavy. Sprevádzať ho môže aj upchatie jednej strany nosa, tvorba sopľov alebo slzenie oka.Presná príčina nie je známa, no vzniká zvyčajne vtedy, keď sa aktivujú určité nervové cesty v mozgu.Liečba: Použite krémy s obsahom kapsaicínu (výťažok z papriky a čili papričiek). Malé množstvo tohto krému aplikované do blízkosti nosných dierok spôsobí blokovanie nervových signálov zodpovedných za bolesť.
3. Bolesť hlavy s napätím a tlakom
Ide o najčastejší typ bolesti hlavy, ktorá sa prejavuje neutíchajúcou a pretrvávajúcou bolesťou po obvode hlavy, najčastejšie vzadu a pri krku, prípadne na spánkoch.Môže tiež vystreľovať do oblasti očí. Často táto bolesť hlavy vedie k nevoľnostiam a zvracaniu.
Zvyčajne ide o dôsledok stresu, pri ktorom sa sťahujú svaly na hlave a krku.
Liečba: Skombinujte zázvorový čaj s mätou alebo s pár kvapkami mätového esenciálneho oleja. To by malo bolesť účinne zmierniť.
Mätový olej si môžete naniesť aj na spánky, aby ste dosiahli chladivý efekt, ktorý uvoľní svaly hlavy a krku. Okrem toho, zázvorový čaj potlačí možný zápal.
4. Migrény
Migrény sa najčastejšie objavujú medzi 25 a 55 rokom života, no môžu sa vyskytnúť v akomkoľvek veku. Odhaduje sa, že nimi trpí každý deviaty človek, zvyčajne ženy, Ide o oveľa komplikovanejší typ bolesti ako predošlé druhy a zahŕňa oveľa väčšie množstvo príznakov. Migrény sa prejavujú intenzívnymi, ťažkými a pulzujúcimi bolesťami na jednej strane hlavy. V tretine prípadov sú na oboch stranách hlavy. Bolesť je často skombinovaná s ostatnými symptómami, ako sú nevoľnosti, zvracanie, zahmlievanie zraku, točenie hlavy, citlivosť na svetlo, pachy a zvuky, vrátane znecitlivenia alebo mravčenia tváre. Bolesť obyčajne vystreľuje z vrchu hlavy smerom dole.
Liečba: Ukázalo sa, že mnohým pacientom s migrénami pomáha vitamín B2 (riboflavín), horčík a omega-3 mastné kyseliny.
Mali by ste preto zabezpečiť ich dostatok či už v strave alebo ich dopĺňaním v podobe doplnkov stravy.
Okrem toho, jedna štúdia z roku 2011 ukázala, že aerobické cvičenia sú pomerne úspešné v predchádzaní migrén. Takže okrem doplnkov stravy pouvažujte aj o zaradení cvičenia do vášho denného programu.
Napíšte na chiropraktik@atlas.sk pomôžem Vám