neviem vyriešiť problém s rodičmi

Príspevok v téme: neviem vyriešiť problém s rodičmi
drazdivecrevo

Ahojte...mám problém s rodičmi. Hoci som sa odsťahovala stále sa snažia nejakým spôsobom riadiť môj život....napr. mi vybavovať veci bez toho aby mi dali vedieť...alebo mi nakúpia čo nechcem a potom sa musím tváriť že sa mi to páči inak je hrozná hádka a nebavia sa so mnou atď..
Už som skúsila všetko možné, normálne im to slušne vysvetliť potom aj hádky a stále som tam kde som bola..
Mám pocit, že sa nedokážem od nich psychicky odpútať..stačí mi pár dní doma...a ked sa vrátim na byt ešte týždeň som nervozna z uplnulých udalostí a zase už pár dní pred návratom domov som nervozna z toho čo bude doma...
NEviem ako si pomôcť..každá hádka s mamou ma potom trápi aj niekoľko dní..som ako bez duše..na druhej strane tak mi ide na nervy všetko jej úsilie "pomáhať mi" tam kde vôbec nechcem..že idem vybuchnúť občas...
Existuje na toto nejaké riešenie? Každý mi vravel odsťahuj sa, a to som urobila..ale tieto problémy neprestali..trochu sa zmenšili ale nie tak ako som chcela...
Oberá ma to o takú životnú radosť a slobodu lebo stále sa vrtam v našich konfliktoch a veľmi ma to ovplyvňuje.neviem či mi niekto rozumiete..
Čo pomohlo vám ked ste boli v takejto situácií?

Tomas12345

Tak skus predstierat ze sa ti to paci , ak ti napriklad kupia nejake oblecenie aj ked sa ti nepaci tak predstieraj ze sa ti paci zober si ho domov a zahod ho do skrine alebo dakomu ho daj. Tvojim rodicom to robí radost ak sa mozu o teba starat, zrejme sa stale nevedia zmierit s tym ze uz nie si mala a ze sa o teba uz netreba starat. Nechaj ich v tom, vsak tebe tym urcite ziadnu skodu nespravia a ich to potesi.

Beznyclovek

Kafe ti radí úplne trefne nieje čo dodať.!Pokiaľ budeš viac myslieť na druhého aby sa neurazil a menej na svoje potreby a život,ktorý chceš žiť nezmení sa to.Podobné situácie sa stávajú (a ty si na to náchylná)vo vzťahu k svokrovcom.Kedy sa starajú do výchovy detí a tým pádom aj do vzťahu.Moja manželka si nedala ani od vl.mamy kecať do ničoho .Trvalo to dlhý čas lež to obe strany pochopily.Aj u teba to môže byť na dlhšie obdobie.Niekolko mesiacov .Keď dáš najavo čo áno a čo už je len tvoj život kde je hranica budú sa durdiť to je normálne lebo doteraz to bolo po ich.Potom hra na urazených alebo hra na city strašne im je ublížené atď.To sú normálne procesy nesmieš povoliť lebo im das najavo ze oni maju pravdu.Môže to trvať dlho ale ak to ustojíš vyrastieš.

kafe

"vybavovať veci bez toho aby mi dali vedieť" - čo konkrétne? Proste všetko čo vybavia odmietni, nech sa to týka čohokoľvek.
"mi nakúpia čo nechcem a potom sa musím tváriť že sa mi to páči inak je hrozná hádka" prd makový. Nemusíš sa tváriť, že sa ti to páči. Si slobodná. Môžeš povedať: ďakujem, toto nepotrebujem; ste zlatý, presne rovnaké som si už kúpila, tak zostane aspoň vám. Prestaň s vysvetľovaním, hádaním... jednoducho zahlás NIE, toto vám nechám nech máte vy na doma. A nech si s tými obkladajú garáž, alebo tapetujú podkrovie.
"stále sa vrtam v našich konfliktoch a veľmi ma to ovplyvňuje" - toto je niečo, čo robíš TY, nie tvoji rodičia. Prečo sa v tom vŕtaš?? Ty namiesto toho, aby si si spokojne, šťastne a konečne PO SVOJOM žila svoj život, tak ťaháš v mysli svojich rodičov ku sebe do bytu týždeň PO a PRED návštevou. Ti šibe? Buď už konečne sama sebou, lebo ty si tá čo sputnáva sama seba - musím sa tváriť... nedokážem sa odpútať... mysli už konečne na seba, na to čo chceš ty a ako to chceš, uvoľni sa a ŽI. Ja ti to dovoľujem, ked si to nevieš dovoliť ty sama.
Napadlo ťa niekedy, že kvôli zachovaniu DOBRÝCH VZŤAHOV v rodine, sa radšej stretneš s rodičmi raz za pol roka? Lebo vidíte sa každý mesiac - hádka, ty si rozhasená a na prášky, rodičia urazení. Takže čím častejšie sa vidíte, tým viac sa hádate. Čo je na tom dobré, prosím ťa? Tak sa vídajte menej. Keby boli starí a nevládny, že potrebujú tvoju pomoc, tak chodiavaj domov častejšie. Ale pokiaľ sú oni v poriadku, nechaj nech si žijú oni svoj život a ty si zas vychutnávaj ten svoj tak ako ty chceš. Kde je problém? Sú veci na ktorých sa s rodičmi nezhodnete a nevysvetlíš im to. BODKA, nerozoberaj to, nepitvaj sa v tom. Ale oni sa netlačia tebe do bytu, ty sa pcháš k nim a potom sa divíš že ti "chcú dobre".

Cliattsi

Ahoj drazdive crevo. Ty patrís pravdepodobne medzi ludi, ktori sa nazyvaju vysoko citlive osoby. Ja patrím.medzi nich tiež. Ide o to, že to, čo tebe robia rodičia, ťažšie znášaš. Mne pomohlo to, že nebývam s rodičmi.Vieš, to, že si s nimi bola, ti bralo veľa energie. Teraz je to predpokladam už lepšie.

A keďže rodičia vedia,.aká si, budú s tebou takto manipulovať, lebo vedia, že sa ťa to dotkne. Poradil by som ti jednu dobrú kni3žku a myslím to vážne - Lois P. Frankel - Hodný holky nikdy nefostanou co chtejí. Tá sa týka rodiny a druhá je Hodný holky nikdy nedostanou pŕidáno.www.pantarhei.sk
Okrem toho čo opisuješ, mám na teba ďalšie otázky:
\nie si náhodou príliš unavená/vyčerpaná
2. nie si náhodou príliš zamyslená?
3 si taký typ človeka, ktorý odmalička hľadá zmysel svojho života a nevie ho nájsť?
4.si citlivá na svetlo, zvuky?
5. si nešikovná?
6. nie si náhodou príliš moc chudá?
7. ráno keď sa zobudíš a ideš na autobus, mávaš úzkosti?
8. Mávaš úzkosti (taký tlak v bruchu) aj v práci
9. na základe čoho si si dala prezývku drazdive crevo?

Odporučím ti ešte jednu prakt. vec: Tie intervaly, keď navštevuješ rodičov, sú príliš krátke. Písala si 2x do mesiaca. Pokús sa urobiť 1 mesiac taký, že ich navštíviš len 1.x. Uvidis, zvyknu si nejako. Alebo ty o sebe rozhoduješ. nie ini. Urob to tak ešte asi 3 x po sebe. Potom skus Raz za2 mesiace a podobne. To je len jedna z možností.

Ale je tam aj veľmi dôležitá vec - povedať rodičom túto vetu - JA SOM DOSPELÁ A TERAZ SA STARÁM JA SAMA O SEBA. Proste v priebehu reči im to niekedy povedz.

To , že sa ťa dotýkajú veci, vyplýva z tvojej prirodzenosti. Prečítaj si rady z hodných holek. A ja mám ešte jednu radu z osob. skusenosti pre teba )TO, AKO SA TEBA DOTÝKAJÚ TIETO VECI TÝKAJÚCE SA TEBA A RODIČOV, TAK TEBE TO DOSŤ UBLIŽUJE - ALE TVOJIM RODIČOM TOĽKO NIE AKO TEBE. Je treba sa pokúsiť vedome si nevšímať to, že keď ty im niečo povieš, tak sa ich to dotkne - NEMYSLI MOC NA TO, AKO SA ŤA TO DOTÝKA. ONI TEN TVOJ ŽIVOT NEŽIJÚ A DOKONCA ANI PRESNE NEVEDIA, AKO SA CÍTIŠ, KEĎ TI TO ROBIA A AKO ŤA TO NIČÍ.

Mám ešte 10. otázku - zameraj sa teraz na svoje citové naviazanie k ostatným ľuďom, čiže nielen k rodičom, ale aj kamarátom, priateľom, príp. partnerovi a pod. Nemáš nähodou taký celkový poci5, ako keby si sa od nich celkovo citovo vzďalovala a akonkeby si mala taký vnútorný stav, že ťa nenapĺňa komunikácia s ľuďmi?
11.- si príliš hanblivá?
Ahoj .

ameliawolf

tie vzťahy už pokazené máte, lebo podla toho ako sa k tebe správajú, znamená to, že ťa nerešpektujú, a neakceptujú fakt že si dospelá a svojprávna...

drazdivecrevo

Amelia ja tiež chodím len raz za mesiac dva domov..ale kedže bývam daleko tak tam aj prespávam čiže tak...no ja s nimi nechcem úplne pokaziť vzťahy..alebo byť k nim takáto drsná..asi by som nedokázala im to tak úplne povedať..
Keby existovalo aj nejaké iné riešenie :/

ameliawolf

ked si sa raz odstahovala, rieš svoj život a nebehaj za nimi ako poslušný psík... na čo tam chodíš? obmedz s nimi kontakt...
a ked ti kúpia niečo čo nechceš tak im povedz že "dakujem ale ja to nechcem!" a rázne a neserinkaj sa s nimi ked su nechápaví...
ale hlavne s nimi obmedz kontakt , chod ku nim 1x za mesiac, alebo raz za 2mesiace na otočku, na hodinku, dve.. aj ja tak chodím k rodičom,.. žiadne rozoberanie súkromia... čo robíš, s kým robíš...? som odpovedala "nič" "s nikým" alebo ked mi volali "nemám čas"
potom už som mala pokoj...

nee

tak im prestan zato dakovat a aj nadavat proste to nechaj tak uplne ze bez reakcie a uvidis ze im to zapne ze robia tebe zle...