Xanax, neurol na socialnu fobiu

Príspevok v téme: Xanax, neurol na socialnu fobiu
matka89

Ahojte, trpím sociálnou fóbiou a rozhodla som sa to riešiť trochu radikalne, svojsky. Strasne ma obmedzuje, som stale pod stresom, nervozna, ale ku psychiatrovi ma nikto nedotiahne, aj keby som chcela. Ale neda sa. Fobia je silnejšia. Ale zohnala som si lieky xanax a neurol a chcela by som sa opýtať, či je rozumne ich uživať bez vedomia lekara a čo môžem od nich očakávať. A v akom pomere ich uzivať. Ak mi nezaberu, tak neviem čo spravim, už bude asi so mnou koniec. Som ešte mlada baba, ale na hlave mam už tolko sivých vlasov z tolkej nervozity, že neviem, čo robiť.

Cliattsi

No a pozri sa, čo som ja našiel dnes, i ked som priamo nič so stresom nehľadal:
"Vážna psychická trauma, strata bývania, psychický šok, vážne a ťažké úrazy, ťažké infekčné ochorenia, všetky tieto vonkajšie alebo vnútorné podnety vyvolajú silný stres. Stres blokuje tvorbu nielen hormónov šťastia – endorfínov ktoré majú imunostimulačné účinky, ale rovnako stres znižuje aj tvorbu GcMAF, čo spôsobuje vznik imunodeficitu a vhodných podmienok pre rozvoj akéhokoľvek ochorenia súvisiaceho s oslabenou imunitou."
www.nutraceutica.sk

Cliattsi

nna toto budem potrebovat cas. Zareagujem mozno cez vikend, lebo teraz riesim aj urcite problemy-so zdravim mam problemy.
A celu vec mi kompliluje ten demotivacny stav -anhedonia. Cize aj to, ze reagujem na prispevky na Zdravie.sk je velke premahanie sa. Vsetko mi ide dost pomaly a dho mi trvaju veci, nez ich urobim. Ale podla toho co opisujes, mak by som na to mrknut.
Este zareagujem v kraykosti na to, ze ty si sa zlepsil v prrekonani soc. fobie medzi ludmi v praci. Da sa to aj o mne pivedat, ale zaroven ma to medzi ludmi dost vycerpalo ta komunikacia.
Patrim pravdep. medzi vysoko citlive osoby.... neviem ako ty.

socfob35

Cliatsi
3.) Ten treti bod ti dam sem nech to nie je take dlhe a neprehladne. Tu ti davam odkaz na test ACE. Mozes si ho tiez prelozit. Ja neviem ci je to tvoj pripad, mozno nie
acestoohigh.com
ACE je skratka anglickych slov, adverse childhood experiences. V preklade to v vlastne znamena neblahe detske skusenosti. Cize ten test otestuje kolko zlych veci si v detstve zazil. Cim viac toho zaskrtnes o to viac bodov mas a o to vacsie nasledky mas. Najvacsi pocet je desat, to si dojebany ze uplne. Samozrejme cim viac bodov o to statisticky mensi vyskyt. Ja mam sedem. Ale s oblubou si nahovaram ze "len" 6,5, lebo na jednu z otazok neviem z istotou odpovedat tak celkom jednoznacne.
Ale i tak mam pocit ze ten test budu musiet viac doladit. Potesujuce je ze vyskum v tejto oblasti nie je uzavrety ale pokracuje.
______________________
Lepsia otazka od teba by teda bola, ako riesim toto a nie socialnu fobiu. No v tom odkaze na tie testy sa spomina aj reziliencia.
Takze a.) Ukazuje sa ze jednym z velmi napomocnych faktorov v zivote cloveka ktory ma trauamticke detstvo je stupen reziliencie, to jest ci mal alebo ma pri sebe niekoho kto mu pomahal, kto sa o neho postaral, v kom citil oporu, cize si mal moznost vybudovat odolnost, cize rezilienciu. Mohol to byt druhy rodic, alebo surodenec, alebo stary rodic, alebo niekto cudzi hoci aj sused, ucitel, vychovavatel, atd. Ked pozries nizsie na tom webe tak je tam test aj na rezilienciu, nie len na ACE. Ja mam nejakych 5 zo 14. Nie je to vela ale nie je to ani 0, takze... vyber si. Co ja viem.
b.) Tak ci tak ja som bol na riesenie tohto psychickeho problemu vzdy sam. Faktom je ze najvacsi pokrok som urobil v obdobi ked som sa musel zmobilizovat. Pred tym som sa chcel zabit, alebo fetovat, nevedel som kam a co robit, striedal som prace, bol som troska. Ale zivot ta prinuti, pod tlakom sa bud premozes alebo zlomis. Nastala situacia ze som si nemohol vyberat a musel som byt medzi ludmi bez ohladu na to ako som sa citil a to ma otuzilo. Postupne v priebehu rokov som sa otuzoval aj v inych situaciach a popritom som si hladal vsetky informacie ohladne mojho problemu, aby som ho pochopil co najviac.
Takze c.) Informovanost, pochopenie svojho problemu, ergo seba sameho. Co je v podstate aj napriklad jeden z klucov kognitivno behavioralnej terapie.
d.) Dalsi bod by mohol byt naucit sa postupne nebrat zivot, ludi prilis vazne, byt k sebe ohladuplny, ucit sa mat rad, neodsudzovat sa stale za nieco, vsimat si druhych ze aj oni su kolko krat celi dojebani len to skryvaju, su omylni, chybni, ze existuju aj rozumni a laskavi ludia atd atd atd. Tieto pesnicky asi poznas, ale su ucinne, len je to praca na kazdy den. V tom je ten hacik.

Takze nech to uzavriem. Ide o to neostat len pri socialnej fobii. Aj keby pricinou tvojej socialnej fobie nebolo to co mojou pricinou, tak aj tak musis po tej pricine patrat a nemozes sa uspokojit s tym ze mas socialnu fobiu a ze uz vies co ti je. Ak si myslis ze tvoj hlavny problem je socialna fobia tak v skutocnosti nevies co je tvoj hlavny problem.

socfob35

Cliattsi
1.) No takto. Ten clanok som sem postol okrem ineho preto aby som dal priklad ze socialna fobia ma vzdy svoje priciny, nejake pozadie a to treba hladat a porozumiet mu. A ze v podstate ked clovek zisti pricinu tak vlastne mozno aj pritom zisti ze ma vo svojej podstate inu diagnozu.

2.) A tym sa dostavam ku tomu na co sa pytas, ze ako ju riesim. No ja uz vlastne neriesim socialnu fobiu. Jednak sa da povedat ze ju uz nemam, nie som na tom tak zle ako v minulosti ked som bol v socialnych situaciach, aj ked niekedy to na mna pride. Ale hlavne uz viem ze sa to moze prejavovat, alebo zdanlivo javit ako socialna fobia, ale nie je to priamo ona.

Ked si vezmes len tie body z toho clanku ktore sa tykaju dopadu traumatickeho detstva na psychiku.
Napr. a.) genova metylacia. Zazitky velmi narocne na psychiku ti prestavia geny ktore su zodpovedne za reakcie na stres. Kvoli tazkym na psychiku narocnym zazitkom sa nastavia tak ze su haklivejsie na stresujuce situacie v zivote a to aj tie uplne bezne na ktore ini "zdravi" ludia reaguju ovela pohodovejsie. Cize ta pomyselna kontrolka u normalnych ludi proste zhasne ked stres pominie, u traumatizovanych ludi je prakticky stale zapnuta a svieti. Aj vtedy ked nemusi.
b.) Cim horsie zazitky o to viac ubytku sivej hmoty v castiach ako prefrontalna mozgova kora a amygdala ktore v tejto kombinacii spolupracuju na spracovavani emocii ako je strach. Cize inymi slovami mas problem regulovat strach, zvladat ho.
c.) Dalsi problem je vyhodnocovanie toho co je relevantne a co nie. Inymi slovami clovek zacne vsetko brat s vacsou ostrazitostou nez si to naozaj zasluzi.
d.) Vacsi sklon ku uzkostiam a depresiam.

Jenoducho ked sa na to pozres tak vlastne si kvoli v podstate fyziologickym zmenam v mozgu sposobenych traumou nachylny rozvinut si vselico, cize aj socialnu fobiu, ale aj generalizovanu uzkostnu poruchu, alebo post-traumaticku stresovu poruchu, alebo inu uzkost ci fobiu a mozes ich mat viac a mozes medzi nimi varírovat. Takze napriklad niekto mi povie mas socialnu fobiu, ale v podstate ja mam nasledky traumy a soc fob je len jeden z moznych symptomov.
A celkovo to vedie aj k dalsim problemom. Okrem fobii a uzkosti to nie je len depresia. Je to aj znizene sebahodnotenie, problem s dlhodobejsou koncentraciou alebo odfiltrovanim nepodstatnych veci, problem s prehnanymi emocnymi reakciami, cize to cez co sa ini ludia prenesu ostava v traumatizovanych ludoch vriet este dlho, ostane to zaseknute a tie emocie su prilis velke na zvladanie, lahko ich to zaplavy. Dalsim z problemov je ze clovek ma pocit akoby mu chcel kazdy ublizit emocne fyzicky hocako. Pocity bezmocnosti, zmatenosti. Niektori z traumatizovanych ludi riesia tieto pocity tym ze stale brania, alebo sa stanu agresivni, arogantni, odmerani, alebo sa naopak snazia kazdeho potesit, s kazdym byt az vtieravo za dobre.

Cliattsi

Precital som si cely ten clanok. Velmi dobry. Len skoda, ze neviem anglicky, tak som pouzil Google prekladac. Anglicky viem len trochu. Urcite si si vsimol na konci clanku, ze viac by si sa dozvedel z knihy
www.nejlevnejsi-knihy.cz.
Mna tieto veci okolo stresu dost zaujimaju, tak by som si ju mozno aj kupil, len skoda ze je v anglictine. Lebo v nazve knihy je napisane aj ...."a ako sa z toho dostat". To v clanku uvedene nie je.

O niečom z toho clanku som vedel, ale niekt. veci boli pre mna novinky.
Najviac na mna sedi to, ze neviem reagovat dobre v stresovych situaciach.
O tom, že sa zmensuje hipokampus som vedel, ale dozvedel som sa v knihe Váš mozek se dokáže změnit, že jedna štúdia myslím že preukázala, že je možná zmena v tom, že by mohol narásť. Ale teraz neviem, za akych podmienok, ale myslim, ze to bolo uzivanie antidepresiv alebo psychoterapia.
Hlavne dlhotrvajuca depresia moze zmensit hipokampus.

V článku som sa nedočítal, aké hodnoty bude dosahocať ACE score a od čoho to bude závisieť.

Inak ja mam este taku jednu informaciu z kníh, že hladina stresovych hormonov sa ustaluje do veku priblizne 7 rokov a potom ta to ovplyvnuje cely zivot a ze sa to neda zmenit. To sa mi nepaci. Ale tiez by som sa dopatral rad presnejsich informacii a tiez toho, ako to cele funguje. Lebo ma ten zivot nebavi takto zit. Co tebe pomohlo v zvladani soc. fobie?

socfob35

Citlasi musel by som si o tej anhedonii precitat viac. Pozrem na to. Moj pripad to ale nie je. Mna sa na chlp tyka to co pisu v tom clanku ktory som sem dal. Z toho vyplyvaju moje problemy. A o pricinach sa podrobne rozpisovat nechcem. Ale tiez je zhoda v tom co sa pise v clanku. Ked sa ja k niecomu odhodlavam skor je to preto lebo mna stresuje vela veci. Ja uz chcem klud. Ja mam skor priznaky ptsp a dalsie ine. Ak vies anglicky mrkni na to. Ak nie vysvetlim ti to. Ja som dlho patral vselico mi diagnostikovali aj ja som tapal ale teraz uz viem co mam. Ale aj tak si stale doplnam informacie a korigujem ich. Myslim ze aj ty by si mal ostat otvoreny moznostiam a neuzatvarat to tak ze mas anhedoniu.

Cliattsi

socfob35:
pisal si:
Cliattsi - co mas na mysli pod tym ze nechce sa ti. myslis prokrastinaciu ako sa tomu moderne hovori ? alebo ze sa nevies rozhybat kvoli uzkostnym alebo depresivnym stavom ? alebo ze citis nejaku prazdnotu a nemas motivaciu ?

skus to upresnit.
- no konecne som dostal otazku k veci, ktora ma zaujima tu na fore po dlhsom case.
Napisem ti, co som myslel. Napisal som to viac menej vseobecne, lebo ludia o tychto stavoch vo vseobecnosti nevedia. Budem vychadzat z toho,ako to citim ja a uvidime,.či sa v niečom zhodneme.
Prokrastinacia (z latinského pro crastinus – na zajtrajšok) - je označenie pre chorobné odkladanie dôležitých úloh na neskôr (na zajtra). Treba však podotknúť, že ide o psychickú záležitosť, na rozdiel od lenivosti, ktorá je fyzická.
Ide o problém napr. vysokoškolákov (v nemčine tzv. Studentensyndrom) a ďalších, ktorí nie sú vonkajším prostredím nútení organizovať si svoj čas. Postihnutý má vo zvyku tráviť čas nepodstatnými činnosťami, ako sú napríklad surfovanie po internete, pričom dôležité úlohy odkladá na neskôr.
Zdriloj: Wikipedia

Dlho som si myslel, že mám prokrastináciu, pretože na 100%
splnam to, čo prokrastinacia je.

Ale onedlho som nasiel este jeden pojem - Anhedónia

Anhedónia-termín anhedónia pochádza z gréčtiny a v preklade znamená zápor (an) k slovu hédóné (radosť). Prvýkrát ju popísali v 19. storočí, ale až do konca osemdesiatych rokov minulého storočia bola zaznávaná ako príznak depresie. V popredí boli iné, ľahko identifikovateľné príznaky, ako zlá nálada, nesústredenosť, únava, poruchy príjmu potravy a spánku či samovražedné myšlienky. Anhedónia teda nie je samostatná psychiatrická diagnóza, je to významný symptóm depresie a ďalších psychiatrických porúch, ako sú schizofrénia, závislosti a viacerých ďalších.

Prirodzená nechuť do niečoho alebo nezáujem o niečo, nie je podľa odborníkov anhedónia. Zistilo sa, že tento stav súvisí nedostatkom dopamínu, noradrenalínu a niektorých ďalších neurotransmiterov - chemických látok, ktoré prenášajú impulzy v mozgu. Dopamín hrá hlavnú úlohu pri pocitoch spojených s prežívaním, motiváciou a pocitom odmeny. Noradrenalín sa zase viac spája s aktivitou.

Nie každý, kto trpí depresiou musí mať aj anhedóniu. Pri miernych depresiách je anhedónia pomerne vzácna, naopak pri ťažkej depresii je významným príznakom a niekedy može byť jedným z prvých prejavov vážnej depresívnej epizódy - je prítomná až u 95 % pacientov.

Pacienti
sami seba opisujú ako zombie - nemŕtvych. Síce prežívajú, ale nežijú. Cítia sa plochí, prázdni a to ich mnohokrát môže uvrhnúť späť do depresie.

„Ľuďom s anhedóniou sa zdá, že nedokážu správne reagovať na príjemné podnety, či niečo cítiť. Aj ich mimika, reč a pohyby sú nevýrazné, často nedávajú pri rozprávaní
dôraz na slová či časti viet. Anhedónia je veľkou záťažou pre vzťahy v rodine i v okolí chorého, zvyčajne je sprevádzaná aj stratou sexuálnej túžby. Častá je izolácia od okolia, znížená potreba vzťahov s okolím. Človek s anhedóniou dokáže viac či menej fungovať, no chýba mu pocit uspokojenia, radosti zo života,“ vysvetľuje MUDr. Branislav Moťovský z Psychiatrickej kliniky Fakultnej nemocnice v Trenčíne.

www.aktuality.sk

Existuje však ešte jeden podtyp anhedónie - SOCIÁLNA ANHEDÓNIA

Podľa mojich informácií sa zvykne vyskytovať spolu so sociálnou fóbiou. - Tak tento stav ja pociťujem. (A neviem sa tesit uz dnes z nicoho.) Jednoducho komunikujem s ľuďmi. Ale necítim k nim žiadne soc. väzby. Vsetko len hram. (ak sa to da tak povedat). Leno akonae by som ukazal nezaujem, tak tinludia by to pocitili a na zakkade toho by na mna aj reagovali - nemali by zauhem so mnou komunikovat. To je teraz, keď mam 31 rokov. Ale keď som bol menší, tak ma život bavil a mal som aj viac kamaratov a tešil som sa, ked sme niekam išli. Teraz to už neplati. Postupne vo mne vyprchala tá Kontinuita, prepojenie s ľuďmi. Ja som.zistil, že mám veľký  problém tvoriť vzťahy.

Mohlo to byt aj nasledkom silnej soc. fobie, ktoru som velmi tazko premahal. Soc. fobia je stres. Dost silny je hlavne, ked ta sikanuju, posmievaju sa ti rovesnici na ulici, vsetko to na teba posobi.
Potom je na tebe, ako sa s tym vyrovnas. Mna to vsak totalne rozhadzalo. Myslim si, ze je to dost dane aj tym,ze som.citlivy clovek - cize vela toho neznesiem. A takto to dopadlo.
Neriesil som to doteraz s nikym, iba sam. Ale zacinam o tom hovorit s ludmi, aj ked vacsina mi nerozumie.

Ako si na tom ty? Bola tiez nejaka sikana, posmesky, alebo urcite tlaky zo strany rodicov? Mna aj moja mama vysmievala na ulici a doslova zosmiesnila a zahanbila natolko, ze som chodil po ulici so zvesenou hlavou, ked nejaki cudzi ludia okolo mna prechadzali a rozbuchalo sa mi srdce ako ked bijes na bubon (vtedy som zial nevedel, ze sa jedna o SF).
- Velky stres, ktory si vacsina ludi nevie predstavit.

Momentalne mam uzkostne stavy (ale nie silne), depresiu nepocitjem.
Mal som ju, ale anhedoniu som pocitoval uz pred depresiou asi tak od svojich 9 rokov - vtedy bola vsak iba mierna - dá sa povedat, ze iz vtedy som mal taky STAV, ZE SOM SA DO NICOHO NEMAL. Niektori ludia o mne povedali, ze som lenovy, ale to nie je lenivost. JA SOM PROSTE UNAVENY A TO NEMUSIM VYKONAVAT TAZKU PRACU. Velka vycerpanost mi robi problem a DEMOTIVACIA. Neviem sa do ničoho nakopnúť. A ked sa predsa len nakopnem, tak som rád.
Teda to,.čo ostatní považujú za samozrejmosť - ČINORODOSŤ - u mňa nie je samozrejmé. Ja síce aj by som  chel niečo roviť, ale telo mi to nedovolí.

Myslim si, ze preto mam anhedoniu, lebo som vytazeny stresom zo socialnych interakcii, kde mala vplyv aj SF,pričompri tomto strese dochadza aj k porucham v tych prepojeniach mozgu, ktore su zodpovedne za prezivanie stastia (napr. nucleus accumbens ...cs.m.wikipedia.org

www.solen.sk
Nedostatečná dopa￾minergní aktivita dráhy ventrálního tegmenta, limbického systému, nucleus accumbens
a amygdaly je pravděpodobnou příčinou anhedonie u deprese, ale i například závislostí
nebo schizofrenie.

ÁNO CÍTIM PRÁZDNOTU NEMÁM MOTIVÁCIU. Máš to aj ty?

Tiez sa tazsie rozpamatavam do minulosti. Aj to je mozny prejav anhedonie. Este dodam, ze anhedonia je stav, ktory nie je celkom dobre preskumany...

Mozno som ta zahltil prilis teoriou, ale je to preto, lebo sa zaujimam o tieto veci podrobnejsie a chcem zistit, ako z toho von.

socfob35

Cliattsi - co mas na mysli pod tym ze nechce sa ti. myslis prokrastinaciu ako sa tomu moderne hovori ? alebo ze sa nevies rozhybat kvoli uzkostnym alebo depresivnym stavom ? alebo ze citis nejaku prazdnotu a nemas motivaciu ? skus to upresnit.

na tie konstelacie by som ja nesiel. ja na take nie som. okrem toho nachadzam aj svoje sposoby ako sa s tym vyrovnavat v kazdodennych situaciach.

marecek898

az teraz som si všimol, ze som dal zly email - tu je spravny marek1252@centrum.sk. Prosim, kto mi preda neurol alebo lexarin. Dam aj 50 eur. Prosim seriozne. Som dosť na dne a potrebujem sa upokojiť a bez liekov to nepojde. Fakt seriozne, jednorazovo.

marecek898

prosim, najde sa tu niekto, kto by mi ho bol ochotný predať. Fakt seriozne, nemam ho skadial zohnať. Cely den som nervozny, trasiem sa po tých alkoholických dnoch čo som prezil a mam velmi zle myšlienky. A nechcem sa ku alkoholu uz vratiť, lebo ma to taha dole a moje uzkosti sa potom zväčšuju.